Parmak İzi Sensörü Çalışmıyor [5 Çözüm]

Parmak izi sensörleri uzun süredir akıllı telefonlarda standart olmuş ve hayatımızın vazgeçilmez bir öğesi haline gelmiştir. Şifre yerine parmak izi kullanarak telefonumuzu çok hızlıca açabiliyoruz. Ayrıca şifre girerken şifremizin başkaları tarafından görülme ihtimali olduğundan dolayı parmak izi kullanmak veri güvenliğimiz içinde önemlidir. Parmak izi sensörü çalışmıyor gibi hatalar ise bizi bu teknolojinin verdiği konfordan mahrum bırakır. Bu hatanın çok fazla potansiyel sebebi vardır. Hatayı çözmeden önce hatanın neyden kaynaklandığını çözmeniz gerekmektedir. Bu yazımızda parmak izi sensörü yanıt vermiyor gibi hataların neyden kaynaklanabileceğini ve nasıl çözüleceğini ayrıntılı bir şekilde anlattık.

Neden Parmak İzi Sensörü Çalışmıyor ?

Parmak iziniz telefonunuz tarafından okunamıyorsa öncelikle bunun geçici bir sorun olup olmadığını tespit etmeniz gereklidir. Genellikle geçici sensör sorunları kir ve su sebebiyle oluşur. Telefonunuzun parmak izi okuyucusunu ve parmağınızı iyice temizleyip kuruladıktan sonra tekrar deneyin. Parmak izi sensörü çalışmıyor şikayetiniz devam ediyorsa diğer yöntemleri deneyin.

1-Parmak İzi Sensörünü Temizleyin

parmak izi sensörü çalışmıyor

Parmak izi donanımı kullanılamıyor hatasının en yaygın sebebi sensörün veya parmağınızın kirli olmasıdır. Parmak izinizle sensörün arasında bir şeyler varsa telefonunuzun parmağınızı algılayamaz. Bu yüzden bu hatayı alıyorsanız parmak izi sensörünüzü kuru bir bezle sensöre zarar vermeden temizleyin. Telefonunuzu temizlemeyi bitirdikten sonra parmaklarınızı da iyice kurulayın. Terlemeniz bile sensörün parmağınızı okumasını engelliyor olabilir. Çok sıcak veya çok soğuk bir ortamdaysanız ortalama sıcaklıklara sahip bir ortamda telefonunuzun sensörünü deneyin. Bu işlem sonrası parmak izi sensörü çalışmıyor şikayetiniz devam ediyorsa diğer yöntemleri deneyin.

2- Tekrardan parmak izi ekleyin

huawei parmak izi çalışmıyor
whatsapp parmak izi okumuyor

İnsanlar çoğunlukla parmak izlerini telefonunu kurarken ekler ve daha sonra hiç ayarları kontrol etmez. Parmak izi sensörü çalışmıyor sorununu çözmek için verinizi güncellemeyi deneyebilirsiniz. Öncelikle ayarlar uygulamasını açın ve Kilit ekranı & Parola> Parmak izlerini yönet yolunu izleyin. Bu ayarlara ulaşmak her marka da farklı olduğundan dolayı ayarlar uygulamasının arama bölümüne parmak izi yazarak hızlıca bulabilirsiniz. Bu ayarlara ulaştığınızda pin veya desen kilidinizi girerek kayıtlı parmak izinizi kaldırın. Daha sonra yeni bir parmak izi kaydedin. Başarı şansını artırmak için eskiden sağ elinizi kullanıyorsanız şimdi sol elinizin parmağını kullanmanızı öneririz.

Gerekli adımları tamamladıktan sonra parmak izi sensörü çalışmıyor sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Ek olarak aynı parmak izini iki kere kaydetmeyi de deneyebilirsiniz. Kulağa tuhaf gelse de bu yöntemin çalıştığını söyleyen insanlar var.

3-Ekran Koruyucusunu Kaldırın

Eğer parmak izi donanımı kullanılamıyor hatasını ekran içinde dahili bir parmak izi sensörü kullanan telefonda alıyorsanız ekran koruyucusundan şüphelenmelisiniz. Optik okuyucular görüntü ile çalıştığından genellikle ekran koruyucu ile bir sorun yaşamazlar. Ultrasonic okuyucular ise ses dalgalarının yansımasıyla çalıştığından dolayı ekran koruyucularından etkilenir. Telefonunuz ekran üzerinde parmak izi okuyor ve ekran koruyucusu kullanıyorsanız koruyucuyu kaldırdıktan sonra sensörü test edebilirsiniz.

4- Yazılım Güncellemelerini Kontrol Edin

ayarlarda parmak izi yok
parmak izi okumama sorunu

Telefonunuzda bulunun bütün sensörler bir yazılım sayesinde çalışır. Telefon üreticileri bazen fark etmedikleri hatalı yazılımları telefon kullanıcılarına yollarlar. Bu yazılı hataları kullanıcıların geri bildirileriyle hemen fark edilir ve hata düzeltme güncellemeleri yayınlanır. Eğer telefonunuzda yakın zamanda sistem güncellemesi yaptıysanız parmak izi sensörü yanıt vermiyor hatası hatalı bir yazılım güncellemesinden kaynaklanıyor olabilir. Ayarlar uygulamasından sistem güncellemelerine girin ve yeni bir yazılım güncellemesi varsa hemen indirin. Ek olarak yazılımlar geçici hatalara da sebep olabilir. Sorunu çözmek için telefonunuzu yeniden başlatmayı da denemelisiniz.

5-Hassasiyet Artırın

Yeni nesil bir samsung telefon kullanıyorsanız ve parmak izi sensörü çalışmıyor sorunu yaşıyorsanız ekran hassasiyetini artırabilirsiniz. Son nesil samsung android telefonlar ekran içinde dahili parmak izi sensörü bulundururlar ve üstte anlattığımız gibi bu sensör ekran koruyucudan etkilenebilir. Bu sorunu çözmek için ayarlar uygulamasını açın ve ekran ayarlarına dokunun. Buradan ekran koruyucu modu veya dokunma hassaslığı seçeneklerini etkinleştirin. Artık telefonunuz parmağınıza karşı daha hassas olacağından ekran için parmak izi okuyucunuz parmağınızı algılayacaktır.

Bu yazımızda parmak izi sensörü çalışmıyor sorunun nasıl çözülebileceğini anlattık. Eğer burada yer alan yöntemler sorunu çözmediyse telefonunuzu formatlamayı ve bir telefon tamircisine götürmeyi deneyebilirsiniz. Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz. Bu yazımızdan sonra şu yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz ;

Parmak izi okuyucu neden bozulur?

Parmak izi okuyucunuzun bozulma sebeplerinin başında fiziksel hasar gelir. Eğer okuyucunuz keskin bir nesne ile çizildiyse çalışmaz. Telefonunuzu yüksek bir yerden düşürmenizde parmak izi okuyucuya zarar verebilir.

Parmak izi sensörü kirli nasıl temizlenir?

Parmak izi sensörünü temizlemek için ekran temizleyici sıvı ve mikrofiber bez kullanabilirsiniz. Temizlik işlemini yaparken sensörü çizmemeye dikkat edin. Parmak izi sensörüne zarar verebilecek sıvılar ile temizlik yapmayın.

Parmak izi sensörü çalışmıyor ne yapmalıyım?

Parmak izi sensörünüz çalışmıyor ise yazımızda anlattığımız yöntemleri sırayla deneyebilirsiniz. Her sensör sorunu aynı sebepten oluşmadığı için tüm sorunları çözecek bir işlem bulunmuyor

“Parmak İzi Sensörü Çalışmıyor [5 Çözüm]” üzerine 2 yorum

  1. Omix x600 telefon daha 8 ay önce aldım ve şuan kendi kendine güncelleme gelmeden parmak izi okuyucu özeliği kalktı ne yaptıysam yapamadım geri gelmiyor bundan dolayı telefondan baya soğudum. Lütfen omix servisinden herhangi bi güncelle mi geliyor artık bilmiyorum ama parmak izi okuyucu özeliği geri gelsin lütfen Rica ediyorum

    Cevapla

Yorum yapın