Telefonun Kamerası Açılmıyor [2023 Güncel Çözüm]

Akıllı telefonlar ilk başlarda sadece düşük kaliteli fotoğraflar çekebilirken, günümüzde profesyonel kameraların yerini almaya başladı. Telefonun kamerasının kalitesi insanların telefon alırken ilk baktıkları özelliklerden biri haline geldi. Bu kadar aktif kullanılan bir donanımın hata vermesi ise ihtimali yüksek bir durum. Android telefonlarla ilgili en büyük kamera hatası ise telefonun kamerası açılmıyor sorunudur. Bu yazımızda sizlere kamera hatası nasıl düzeltilir tüm yönleriyle anlatacağız.

Cep telefonun kamerası neden çalışmaz?

Telefonun kamerası açılmıyor şikayetinizin sebebi donanımsal veya yazılımsal olabilir. Yazılımsal hataları evde yapacağınız işlemlerle düzeltebilirsiniz. Kameranızın düşme sonucu hasar alması gibi donanımsal hatalar ise bir teknik servis tarafından düzeltilebilir.

Kamera açılmıyor ne yapmam lazım?

Telefonun arka kamerası çalışmıyor veya telefonun ön kamerası açılmıyor şikayetleriniz varsa şu adımları uygulayabilirsiniz:

1-Kamera uygulamasını değiştirin

telefonun kamerası açılmıyor
Alternatif kamera uygulaması

Android telefonunuzda kullandığınız kamera uygulaması arka kamera çalışmıyor hatasına sebep olabilir. Eğer telefonunuza yüklü gelen uygulamayı kullanıyorsanız ücretsiz bir kamera uygulamasını Google play üzerinden indirmeyi deneyin. Android için HD Kamera uygulamasını kullanmanızı tavsiye ederiz. 1 milyonun üzerinden indirmeye ve 4.7 puana sahip bu uygulama ihtiyacınızı görecektir. İsterseniz başka bir uygulama da deneyebilirsiniz.

2-Zorla durdurun

android kamera sorunu
Kamera uygulamanızı durdurun

Telefonun kamerası açılmıyor şikayetinizi gidermek için yüklü olan kamera uygulamasını durdurabilirsiniz. Kamera uygulaması bir sistem uygulaması olduğundan dolayı arka planda sürekli açıktır. Uzun süre açık kalması yazılımsal problemlere yol açabilir. Ayarlar> Uygulama ayarları yolunu izleyin (bu ayar sizin telefonunuzda farklı bir yerde olabilir )ve kamera uygulamanızı bulun. Altta tarafta yer alan zorla durdur seçeneğine basın ve gelen uyarıyı onaylayın. Daha sonra ise verileri temizle seçeneğine dokunun. Kamera uygulamasını tekrardan açarak sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

3-Arka plan uygulamalarını kontrol edin

android kamera acilmiyor
kameranızı birden fazla uygulama kullanıyor olabilir

Siz uygulamalardan çıksanız bile bazı uygulamalar arka planda çalışmaya devam eder. Kameranızı kullanan bir uygulamanın arka planda çalışması telefonun arka kamerası çalışmıyor sorununa sebep olabilir. Telefonunuzun ön belleğini temizleyerek bu uygulamaları kapatabilirsiniz. Ön belleği temizledikten sonra kameranızı kullanmayı tekrar deneyin. Ek olarak kamerayı kullanan resim efekti uygulamalarını kaldırmayı deneyebilirsiniz.

4-Güvenli modu deneyin

Android telefonları güvenli modda başlatmak telefonun ön kamerası açılmıyor sorunuzu çözebilir. Güvenli mod yüklediğiniz tüm uygulamaları geçici olarak devre dışı bırakır. Böylece sorunun indirdiğiniz bir uygulama yüzünden kaynaklandığını tespit edebilirsiniz. Güvenli modda başlatmak için telefonunuzu kapatın. Telefonunuzun açma butonuna basın ve logo animasyonu geldiğinde ses kısma tuşuna basılı tutun. Animasyon bitince elinizi butondan çekin ve alt tarafta güvenli mod yazısını kontrol edin. Eğer bu şekilde güvenli modu açamadıysanız internette telefon modelinizde nasıl güvenli mod açılacağını bulabilirsiniz. Telefonunuz açılınca telefonun kamerası açılmıyor sorunun tekrar test edin. Güvenli moddan çıkmak için telefonunuzu yeniden başlatmanız yeterlidir.

5-Güncellemeleri kontrol edin

Bazı sistem güncellemeleri çalışan uygulamaların bozulmasına sebep olabilir. Bu tarz sorunlar için hemen yeni güncelleme yayınlanır. Bu yüzden hem sistem güncellemelerini hem de uygulama güncellemelerini yapmayı unutmayın. Android sistemini ayarlarınızda yer alan sistem güncellemesi bölümünden güncelleyebilirsiniz. Uygulamalarınızın güncellemesini de google play mağazasından yapabilirsiniz.

6-Telefonunuzu temizleyin

Telefonunuzun depolama alanını uzun süredir temizlemiyorsanız sistemsel sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden En İyi Android Telefon Temizleyici Uygulamalar yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bu uygulamalardan birini kullanarak Android telefonunuzun geçici dosyalarını temizleyerek tekrar deneyin.

Telefonun ön kamerası çalışmıyor ne yapmalıyım?

Telefonunuzun sadece ön kamerası çalışmıyor, arka kamerası çalışıyor ise sorun büyük ihtimalle donanım kaynaklıdır. Ön kameranız aldığı darbe sonucu arızalanabilir. Kamera donanımları darbelere karşı hassastır. Eğer telefonunuzu yeniden başlattığınızda ve üstte yer alan yöntemleri denediğinizde sorun çözülmüyorsa, telefonunuzu bir telefon tamircinize götürmek en iyi seçenektir.

Telefon kamerası neden siyah?

Arka kamera çalışmıyor şikayetinden sonra en yaygın problem siyah ekran problemidir. Bu sorunu ilk defa yaşıyorsanız telefonunuzu kapatıp şarjını tam doldurduktan sonra tekrar deneyiniz. Telefonunuzun uzun süre açık kalması ve şarjının az kalması bu soruna sebep olur. Bu yöntem ve üstte yer alan yöntemler işe yaramadıysa kamera donanımınız bozulmuştur.

Bu yazımızdan sonra şunları da okumanızı tavsiye ederiz:

Telefonun Kamerası Açılmıyor Hakkında SSS

Yazımızın bu bölümde internette telefonun kamerası açılmıyor sorunu hakkında araştırma yapanların sık sordukları soruları cevapladık. Konuyla ilgili tüm ayrıntıları öğrenmek için bu soruların cevaplarını okumanızı tavsiye ederiz.

Telefonun kamerası nasıl bozulur?

Telefonunuzun kamerası donanımsal veya yazılımsal sebeplerden dolayı bozulabilir. En yaygın kamera bozulma sebebi telefonunuzun hasar almasıdır. Kamera hassas bir yapıya sahip olduğundan telefon düşünce bozulma ihtimali yüksektir.

Bulanık kamera nasıl düzeltilir ?

Kameranızda bulanıklık sorunu yaşıyorsanız kamerayı temizlemeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca farklı bir kamera uygulaması kullanmanızı da öneririz. Sorun bir türlü çözülmüyorsa kameranızı tamir ettirmelisiniz.

Kamera durduruldu hatası nasıl çözülür ?

Eğer kamera uygulamanızı açmaya çalıştığınızda bu hatayı alıyorsanız uygulama verileriniz temizleyerek çözebilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağını 2. bölümde anlatmıştık.

Bu makalemizde kamera hatası nasıl düzeltilir adım adım anlattık. Konuyla ilgili sorularınızı ve alternatif çözümlerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

“Telefonun Kamerası Açılmıyor [2023 Güncel Çözüm]” üzerine bir yorum

  1. Samsung a 30 kameram gelen WhatsApp görüşmesini karşı tarafı gösteriyor beni göstermiyor tamire verdim yeni format attılar kamera değiştirdiler yine kamera açılmadı
    A30 ne oldu sana

    Malatyada depremi ben yaşadım sen kafayı yedin…nasıl olacak şimdi

    Yanıtla

Yorum yapın