Telefon Kulaklık Modunda Kaldı [6 Çözüm]

Akıllı telefonların çok popüler olmasına sebep olan şey gelişmiş özellikleridir. Her özellik ise cihazın sorun çıkarma ihtimalini artırır. Bu sorunlardan biri ise telefon kulaklık modunda kaldı sorunudur. Telefonunuzun kulaklığını çıkardığınız halde hoparlöre ses gelmiyorsa ve bildirim çubuğunuzda kulaklık simgesi görünüyorsa bu sorunu yaşıyorsunuz demektir. Endişelenmenize gerek yok. Bu sorun çoğunlukla evinizde çözebileceğiniz bir sorundur. Bu yazımızda telefon kulaklık modundan nasıl çıkar tüm yöntemleriyle anlatacağız. Her seviyeden kullanıcı bu yöntemleri uygulayabilir.

Telefonda Kulaklık İşareti Çıkıyor Ses Gelmiyor

Telefon kulaklık modunda kaldı sorunun çözümü hem yazılımsal hem donanımsaldır. Bu listemizde 6 tane çözüm sıraladık. Yeniden başlatma, temizlik uygulama kullanma ve manuel mod değiştirme yazılımsal çözümlerken giriş temizliği, kulaklık değişimi ve tamir işlemleri donanımsal çözümlerdir. Sorununuz çözülene kadar tüm çözüm yöntemlerini denemenizi tavsiye ederiz.

1-Kulaklık Girişini Temizleyin

Eğer kulaklık girişiniz kirle doluysa telefonunuz kulaklığınız takılıymış gibi algılar. Telefonu kulaklık modundan çıkarma yöntemleri arasında ilk denemeniz gereken şey girişi temizlemektir. Öncelikle bir ışık ile telefonunuzun kulaklık girişini kontrol edin. Eğer girişte kir biriktiyse bir kulak çubuğu kullanarak temizleyebilirsiniz. Temizlik yaparken girişe zarar vermemeye dikkat edin. Ayrıca bir saç kurutma makinası ile de temizlik yapabilirsiniz. Soğuk modunu açtıktan sonra 10 saniye kadar girişe hava üfletmeniz yeterlidir. Sıcak hava ile denemeniz girişi bozmanıza sebep olabilir. Tüm temizlik işlemlerini telefonunuz kapalıyken yapmayı unutmayın. Daha önce hiç girişi temizlemediyseniz üstte yer alan videoyu izleyebilirsiniz.

2-Yeniden Başlatın

Kulaklık girişinizin kir problemi olmadığından emin olduysanız bu yöntemi deneyebilirsiniz. Telefonunuz uzun süre açık kaldığında yazılım kaynaklı geçici problemler oluşabilir. Telefonunuzu kapayıp açmak kulaklık modu kapatma için yeterli olabilir. Bataryanız çıkarılabilir ise çıkarıp 5 dakika sonra takmanızı öneririz. Yeniden başlattıktan sonra telefon kulaklık modunda kaldı sorunu devam ediyorsa diğer yöntemleri deneyiniz.

3-Farklı Kulaklık Kullanın

telefon kulaklık modunda kaldı
kulaklık takılı değil ama takılı diyor

Kulaklığınızın telefon ile uyumsuz olması telefonum kulaklık modundan çıkmıyor şikâyetine sebep olabilir. Farklı bir kulaklığı telefonunuzu takın ve 5 dk sonra çıkarın. Elinizde başka bir kulaklık yoksa aynı kulaklığı tekrar takıp çıkarabilirsiniz. Mümkünse orijinal kulaklık kullanın. Kulaklığınızın telefonunuz ile uyumlu olmaması bu soruna sebep olmuş olabilir.

4-Temizlik Uygulaması Kullanın

telefonda kulaklık işareti
kulaklık takılı gösteriyor

5-Modlar Arasında Geçiş Yapın

Telefonunuzda yer alan kirleri ve suyu ücretsiz uygulamalarla temizleyebilirsiniz. Google Play mağazası üzerinden Speaker cleaner – Remove water uygulamasını indirin. Hoel Boedec tarafından geliştirilen bu uygulama 5 milyondan fazla indirmeye ve 4.5 kullanıcı değerlendirmesine sahip. Uygulamayı açtıktan sonra clean speaker butonuna basın ve sesi en yüksek seviyeye getirin. Telefonunuzu ters çevirip masaya koyduktan sonra uygulamanın işini bitirmesini bekleyin. Sonuç ekranını görünce cihazı yeniden başlatın. Kulaklığı takıp çıkararak telefon kulaklık modunda kaldı sorununu kontrol edin. Bu uygulamanın yapılış amacı hoparlör temizliği olsa da kulaklık girişiyle ilgili sorunları da çözdüğü söylenir.

5-Modlar Arası Geçiş Yapın

telefonda kulaklık işareti çıkıyor
samsung kulaklık modundan çıkmıyor

Telefon kulaklık modundan nasıl çıkar sorununuz devam ediyorsa Google play mağazasından ücretsiz Disable Headphone(Enable Speak) uygulamasını indirebilirsiniz. Bu uygulama manuel olarak ses modları arasında geçiş yapabilmenizi sağlar. Uygulama 1 milyondan fazla indirmeye ve 4.3 değerlendirme puanına sahiptir. Uygulamanın en büyük sıkıntısı ise hoparlöre geçtiğinizde ahizeyi çalıştıramamasıdır. Yani bu uygulamayla kulaklık modundan çıktıysanız telefon aramalarınızı hoparlörle yapmak zorundasınız. Uygulamanın kullanımı ise basittir. Uygulamayı açın ve speaker mode seçeneğine basın. Telefonunuzun sesi hoparlör üzerinden gelmeye başlayacaktır. Telefon kulaklık modunda kaldı kaldı sorununu bu uygulama ile geçiş yaparak çözebilirsiniz.

6-Servise Götürün

Eğer üstte yer alan herhangi bir yöntem telefonu kulaklık modundan çıkarma için işe yaramadıysa bir teknik servise götürmeniz gereklidir. Telefonunuzun kulaklık girişini evde kendiniz değiştiremezsiniz. Gerekli parça değişimi uzman biri tarafından yapıldıktan sonra kulaklık modu kapatma sorununuz çözülecektir.

Bu makalemizde telefonum kulaklık modundan çıkmıyor sorunun nasıl çözülebileceğini tüm ayrıntılarıyla anlattık. Konu ile ilgili sorularınız varsa, bize yorum bölünden iletebilirsiniz. Bu yazıdan sonra şunları da okumanızı tavsiye ederiz;

Telefon Kulaklık Modunda Kaldı Hakkında SSS

Yazımızın bu bölümünde arama motorlarında telefon kulaklık modunda kaldı araması yapan kullanıcıların sık sordukları soruları cevaplandıracağız. Konuyla ilgili tüm ayrıntıları öğrenmeniz için bu bölümü de okumanızı tavsiye ederiz.

Telefonda kulaklık işareti çıkıyor ne yapmalıyım?

Telefonunuzda kulaklık takılı olmadığı halde kulaklık işareti çıkıyor ise telefonunuzun kulaklık modunda takılı kalmıştır. Bu sorunu çözebilmek için öncelikle sorunun nedenini bulmanız gerekmektedir. Eğer sorunun nedenini bilmiyorsanız yazımızda yer alan yöntemleri sırayla deneyebilirsiniz.

Telefon kulaklık modundan nasıl cıkar?

Kulaklık modundan çıkmak için öncelikle telefonunuzu yeniden başlatın. Eğer sorun çözülmediyse kulaklığı birkaç kez takıp çıkarın. Kulaklık girişi kirli görünüyor ise girişe zarar vermeden temizlemeyi de deneyebilirsiniz.

Kulaklık girişi nasıl temizlenir?

Kulaklık girişini temizlemek için ucu yumuşak bir kulak temizleme çubuğu kullanabilirsiniz. Temizlik sırasında hatalı bir hareketiniz girişi tamamen bozabileceğinden dolayı çok dikkat etmelisiniz. Daha önce kulaklık girişi temizlemediyseniz nasıl yapılacağını gösteren youtube videolarını izlemenizi tavsiye ederiz.

Yorum yapın