Android Ana Ekrana Kısayol Ekleme [4 Yöntem]

Akıllı telefonların hafızaları arttıkça içlerinde yüzlerce uygulama ve dosya barındırmaya başladık. Bu kadar dosyanın klasör yolunu ezberleyip her seferinde açmak için süre harcamak ise eziyetten başka bir şey değildir. Bu eziyetten aynı bilgisayarlarınızda kullandığınız kısayol özelliğiyle kurtulabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere android ana ekrana kısayol ekleme yöntemlerini anlatacağız. Kısayollar, telefonunuzun hafızasının herhangi bir yerinde olan dosyayı açmak için bir kapı görevi görürler. Kısayol oluşturduğunuzda dosya kopyalanmaz sadece o dosyaya ulaşmanızı sağlar. Böylece işlerinizi daha hızlıca halledebilirsiniz. Android ana ekrana kısayol ekleme sadece dosyalar için geçerli değildir. Uygulamaların ve internet sitelerinin kısayollarını da telefonunuzun ana ekranına ekleyebilirsiniz.

Tüm Telefonda Kısayol Ekleme Yöntemleri

Bu makalemizde android telefonunuzda yapabileceğiniz tüm kısayol ekleme yollarını gösterdik ve başlıklara ayırdık. Konu başlıklarına bakarak ihtiyacınız olan yöntemi bulabilirsiniz. Tarayıcı kısayolundan pdf kısayolu eklemeye hepsini açıkladık.

Telefon ’da Chrome Kısayol Ekleme

android chrome kısayol ekleme
Xiaomi ana ekrana kısayol ekleme

Sık ziyaret ettiğiniz internet sitelerine sürekli yazarak girmekten tarayıcı kısayolları ile kurtulabilirsiniz. Bu kısayolları ana ekranınıza ekleyerek sosyal medya uygulamalarını kurmadan tek tıkla sosyal medyaya ulaşabilirsiniz. Bu uygulamalar yerine internet sitesi kısayollarını kullanmak depolama alanından tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Chrome kısayol ekleme işlemi için şu adımları takip edin:

>Chrome tarayıcısını açın ve kısayol eklemek istediğiniz internet sitesine gidin

>Sağ üst tarafta bulunan üç noktaya basarak ayarları açın

>Bu menüden Ana ekrana ekle seçeneğine dokunun

>Açılan ekrana ana ekranda gözükecek kısayolun ismini girdikten sonra Ekle butonuna basın

>Telefonunuzun ana ekranında internet sitesinin kısayolunu bulabilirsiniz. Kısayola basarsanız Chrome tarayıcısı üzerinden internet sitesi açılacaktır.

>Kısayolu silmek için üzerine uzun bastıktan sonra çöp kutusu simgesine doğru götürmeniz yeterlidir.

İnternet sitesini android ana ekrana kısayol ekleme işte bu kadar kolay bir işlemdir. Bu adımları sadece chrome değil diğer mobil tarayıcılarda da uygulayabilirsiniz.

Android’de Ana Ekrana Uygulama Ekleme

android ana ekrana kısayol ekleme

Her gün kullandığınız uygulama ve oyunu ana ekranınıza ekleyerek hızlıca ulaşabilirsiniz. Ana ekrana uygulama ekleme işlemi için şu adımları uygulayın:

>Tüm uygulamalarınız olduğu bölüme gelin

>Kısayol eklemek istediğiniz uygulamanın ikonuna basılı tutun

>Ev simgesinin üzerine sürükleyin veya simgeye dokunun

>Ana ekranınızda uygulama kısayolu oluşturmak istediğiniz yere uygulamayı sürükleyin

Uygulamanın bir özelliğini ana ekrana koymak istiyorsanız widget eklemeniz gereklidir. Örneğin hava durumu uygulamasının widgetını ekleyerek uygulamayı açmadan hava durumu bilgisine ulaşabilirsiniz. Telefonunuzun ana ekranındayken yakınlaştırma hareketi yapın ve araçlar veya widget seçeneğine dokunun. Burada çıkan araçlardan istediğinizi ana ekranınıza ekleyebilirsiniz.

Telefon’da Dosya Kısa Yolu Ekleme

telefonda kısayol oluşturma
Android ana ekrana uygulama ekleme

Sık kullandığınız dosyaların kısayollarını ana ekrana ekleyebilirsiniz. Örneğin her gün düzenlediğiniz veya okuduğunuz bir pdf dosyasını ana ekrana eklemek hayatınızı kolaylaştıracaktır. Bu işlemi dosya tarayıcınız destekliyorsa dosyanızın üzerine basılı tuttuktan sonra çıkan menüden ana ekrana ekle seçeneğine basarak yapabilirsiniz. Eğer böyle bir seçenek çıkmıyorsa ücretsiz bir uygulama indirerek kısayol ekleyebilirsiniz.

>Tüm android ana ekrana kısayol ekleme işlemlerini yapabilen Shortcut Maker uygulamasını ücretsiz olarak Google play mağazası üzerinden indirin.

>Uygulamayı açtıktan sonra Dosyalar seçeneğine tıklayın

>Burada dosya tarayıcınızla kısayol oluşturmak istediğiniz dosyayı seçin ve onaylayın

>Açılan ayar menüsünden kısayolun ismini ve simgesini değiştirebilirsiniz

>Kısayolunuzun sizden başkası tarafından kullanılmaması için kısayol şifresi ekleyebilirsiniz.

>Tüm ayarları yaptıktan sonra kısayol oluştur butonuna basarak işlemi tamamlayın

Bu uygulama ile kişilerin, uygulamaların, klasörlerin, uygulama için eylemlerin, dosyaların, ayarların, internet sitelerinin ve daha fazlasının kısayolunu oluşturabilirsiniz. Uygulamanın en iyi yanı ise rahatsız edici reklamların bulunmamasıdır. Bütün kısayol oluşturma ihtiyaçlarınızı sadece Shortcut Maker uygulamasını kullanarak giderebilirsiniz. Shortcut Maker 1 milyon üzeri indirmeye ve 4.5 değerlendirme puanına sahip güvenilir bir uygulamadır.

Android Ana Ekrana Fotograf Ekleme

Sevdiğiniz bir kişinin veya unutmamanız gereken bir notun fotoğrafını telefonunuzun ana ekranına android ana ekrana kısayol ekleme yöntemiyle ekleyebilirsiniz. Bu işlemi yapabilmeniz için ücretsiz bir uygulaması indirmeniz gerekmektedir. Nbow Developer tarafından yayınlanan Photo Widget App uygulamasıni indirmenizi tavsiye ederiz. Bu uygulama 100 binden fazla indirmeye ve 4.6 kullanıcı değerlendirmesine sahiptir.

> Google play mağazasını açın ve Photo Widget App uygulamasını indir

>Ana ekranınızda yakınlaştırma hareketi yaparak Araçlar butonuna basın

>A Photo Widget altında yer alan araçlardan birine dokunun

>Açılan uygulamadan photos bölümüne tıklayın ve eklemek istediğiniz resmi seçin

>Layout bölümünden farklı çerçeve şekli seçebilirsiniz

Bu makalemizde android ana ekrana kısayol ekleme nasıl yapılır tüm yönleriyle anlattık. Eğer konu ile ilgili bir sorunuz varsa bize yorum bölümünden iletebilirsiniz. Bu yazımızdan sonra Android Telefon Nasıl Hızlandırılır? makalemizi okumanızı öneririz. Yavaşlayan telefonunuzu hızlandırmak için tüm yöntemleri anlattık. Son olarak telefonunuzda ısınma sorunu yaşıyorsanız telefon neden ısınır yazımıza bakabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Bu bölümde android ana ekrana kısayol ekleme ile ilgili kullanıcılardan gelen sık sorulan soruları cevaplandırdık. Konuyu tüm ayrıntısıyla anlayabilmeniz için bu bölümü de okumanızı tavsiye ederiz.

Widget ekleme nedir?

Widget uygulamaların verilerini telefonunuzun ana ekranında görebilmenizi sağlayan araçlardır. Ana ekrandayken yakınlaştırma hareketi yaparak widget ekleme penceresini açabilirsiniz.

Ana ekrandan silinen uygulama nasıl geri getirilir?

Ana ekrandan silinen uygulamayı geri getirmek için uygulama listesinde uygulamanın üzerine basılı tutun ve ana ekranda bulunmasını istediğiniz yere sürükleyip bırakın.

Yorum yapın