Yolcu Beraberi Kaydedilen Cihaz Nedir ?

Yolcu beraberi kaydedilen cihaz e devlet üzerinden IMEI numarası sorgulattığınızda karşılaşabileceğiniz IMEI türlerinden biridir. Diğer IMEI kaynakları ise imalat yoluyla ve ihracat yoluyla kaydedilen cihazdır. Yasal olan her telefonun 15 haneli bir IMEI numarası bulunur. Bu numara cihazın kimlik numarası gibidir. Tüm telefon modellerinde arama bölümüne *#06# kodunu tuşlayarak cihazınızın numarasını öğrenebilirsiniz. Bu numarayı e devlet üzerinden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu hizmetleri arasında bulunan IMEI Sorgulama aracı ile sorgulatabilirsiniz. Eğer bu sorgulama ekranında Kaynak: yolcu beraberi kaydedilen cihaz yazıyorsa cihazınız bir yolcu tarafından getirilmiş ve pasaporta kaydedilmiş demektir. Bu IMEI türü yasaldır ve bir sıkıntı olmadığı anlamına gelir.

pasaport ımeı kaydetme

Bu yazıyı yazdığımız sırada geçerli olan kanunlara göre bir kişi 3 yılda 1 adet cihazı pasaportuna kaydettirebilir. Getirdiğiniz telefonu 120 gün içerisinde kaydetmezseniz telefon süre bitiminden sonra iletişime kapatılır. Kayıt işlemi e-devlet üzerinden yapılabilir. Yurt dışından telefon getirip kaydettirmek ücretlidir. Güncel harç ücretini resmi kaynaklardan öğrenebilirsiniz.

Yolcu Beraberi Kaydedilen Cihaz Kapanır Mı?

yolcu beraberi kaydedilen cihaz
Yolcu beraberi kaydedilen cihaz satışı

IMEI kaynağı yolcu beraberi kaydedilen cihaz olan telefonların durumu telefonun kayıt tarihine göre değişir. 1 Haziran 2019 tarihinden sonra yurtdışından getirilen telefonlar sadece pasaport sahibine ait sim kartıyla çalışır. Bu yazıyı yazdıktan sonra kanunlar değişebileceğinden güncel bilgiyi bilgi teknolojileri ve iletişim kurumunun (btk) resmî sitesinden öğrenebilirsiniz. Eğer telefon sizin pasaportunuza kayıtlıysa sorun yaşamadan kullanabilirsiniz. Eski kayıt tarihli telefonlar farklı sim kartlarıyla sıkıntısız kullanılabilmektedir. Telefonun kayıt tarihini bilmiyorsanız ve farklı bir sim kart taktığınızda problem olmuyorsa büyük ihtimalle eski kayıtlıdır.

Kaydedilen pasaport ile takılan sim kartının sahibi aynı olduğu sürece numaranın değişmesi önemli değildir. Aynı kimlik numarasına ait farklı sim kartları hem eski hem yeni kayıtlı telefonlarda kullanabilirsiniz. Telefon IMEI kaydı kimlik numaranıza yapılır telefon numarasına değil. Bu IMEI kaynağı kafanızı karıştırdıysa ve anlamadıysanız bilgi teknolojileri ve iletişim kurumuna mail atarak veya destek hattını (120) arayarak sorularınızı sormanızı tavsiye ederiz.

Bu yazımızda yolcu beraberi kaydedilen cihaz hakkında bilgi verdik. Bu yazıyı yazdıktan sonra geçerli olan kurallar değişebileceğinden dolayı kaynak olarak yazdığımız linkten mutlaka kontrol etmenizi öneririz. Bu yazımızdan sonra şu yazılarımızı da okuyabilirsiniz ;

Kaynak: https://tuketici.btk.gov.tr/merkezi-cihaz-kayit-sistemi

Telefonda Para Kazandıran Uygulamalar

Sizler için en iyi 8 para kazanma uygulamasını listeledik. Akıllı telefonunuzla para kazanmak istiyorsanız başlığa dokunarak yazımızı okumanızı öneririz.

Yolcu Beraberi Kaydedilen Cihaz Hakkında SSS

Yolcu beraberi kaydedilen cihaz kapanır mı
IMEI numarası kayıtlı Kaynak yolcu beraberi kaydedilen cihaz

Yazımızın bu bölümünde internette yolcu beraberi kaydedilen cihaz araması yapan okurların sık sordukları soruları cevaplandıracağız. Aklınızda bir soru kalmaması için bu bölümü de okumanızı tavsiye ederiz. Eğer sormak istediğiniz bir şey var ise yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Pasaporta kaydedilen telefon satılır mı?

Pasaporta kaydedilen telefonlar sadece pasaport ile aynı kimlik numarasına ait sim kartları ile kullanılır. Farklı kişilerin sim kartları bu telefonlarda çalışmayacağından satılamaz. Güncel bilgiyi her zaman bilgi ve iletişim kurumunun resmi internet sitesinden kontrol ediniz.

Yolcu beraberi kaydedilen cihaz yurtdışı mı?

IMEI adresini e devlet üzerinden sorguladığınızda yolcu beraberi kaydedilen cihaz kaynağı çıkıyorsa bu telefonun yurtdışından pasaporta kaydedilerek getirildiğini gösterir.

Başkasının pasaportuna kayıtlı telefon kullanılır mı?

Hayır, pasaporta kayıtlı telefonlar sadece pasaport sahibine ait sim kartlar ile kullanılabilir. Başka kimlik numarasına ait sim kartlar bu telefonlarda çalışmaz. Telefonunuz iletişime kapatılır.

İmalat yoluyla kaydedilen imei nedir ?

İmalat yoluyla kaydedilen imei telefonunuzun Türkiye sınırları içerisinde üretildiği anlamına gelir. Tamamen yasaldır ve ithalat yolu olanlardan bir farkı yoktur. Telefonunuzun markası yerli olabileceği gibi sadece Türkiye’de montajı yapılmış yurtdışı marka bir telefonda olabilir.

İthal kayitli imei ne demek?

İthal kayıtlı imei en çok görülen imei kaynağıdır. Telefonunuzun yasal olarak bir ithalatçı şirket tarafından ülkeye ithal edildiği ve kaydedildiği anlamına gelir. IMEI kaynağı ithal görünüyorsa gönül rahatlığıyla telefonunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yorum yapın