Yalnızca Acil Aramalar Sorunu [7 Çözüm]

Yalnızca acil aramalar sorunu nasıl çözülür? Bu sorunu yaşayan kişiler söz konusu soruyu doğal olarak sormaktadır. Buna yanıt olarak farklı cevaplar verilebilir. Bunlardan bir tanesi, SIM kartınızın doğru şekilde takılmamış olmasıdır. Özellikle SIM kart yuvası ile uğraşmışsanız ve ondan sonra bu problem meydana gelmişse, genellikle SIM kartı yanlış takmanızdan kaynaklıdır.
Bu nedenle ilk olarak SIM kart yuvasını kontrol etmek önerilmektedir. Her model cihazda bunun yeri farklılık gösterebilmektedir. Eğer bunu denedikten sonra problem hala devam ediyorsa SIM kartın kendisine zarar gelmiş olma olasılığı da göz önünde bulundurulmalıdır.
Bunun için SIM kart farklı cihazda denenmelidir. Eğer aynı sorun orada da yaşıyorsa yalnızca acil aramalar sorunu telefondan kaynaklanıyor olabilir.

Ağı Yeniden Başlatmak

yalnızca acil aramalar sorunu

Eğer SIM kart ile ilgili sorun yoksa, deneyebileceğiniz bir diğer çözüm ağı yeniden başlatmak olmaktadır. Bu Samsung yalnızca acil aramalar sorunu için de geçerlidir. Şu adımları takip etmek size yardımcı olabilir:

 1. Telefonun ana ekranında üst kısmı aşağı doğru kaydırın.
 2. Açılan bölümden uçak simgesi üzerine dokunun.
 3. 5 saniye böyle kaldıktan sonra aynı simgeye yeniden dokunun.
  Bunun yanı sıra uçak modunu telefonun ağ ayarları kısmından devreye alıp, tekrar devre dışı bırakmanız da mümkündür. Eğer yalnızca acil aramalar sorunu devam ediyorsa farklı çözüm denenmelidir.

Telefonu Yeniden Başlatma

samsung yalnızca acil aramalar sorunu

Telefonu yeniden başlatmak, günümüzde en çok bilinen ve artık klasik haline gelmiş bir çözümdür. Buna karşılık telefonu yeniden başlatmak çok sayıda probleme son verebilmektedir. Çünkü bazı problemler, sorunlar anlık olabilmektedir.
Bu nedenle telefonu tekrar başlatmak buna son vererek, eski haline gelmesine yardım edebilmektedir. Yalnızca acil aramalar sorunu yaşıyorsanız ve yukarıdaki çözümlere rağmen devam ediyorsa yeniden başlatmak önerilmektedir.
Tüm bunları tek tek incelerseniz, sorununuza kısa sürede cevap bulmanız da mümkündür. Eğer hala devam ediyorsa genel sorun olup olmadığına bakmak için aynı operatörü kullanan farklı kişilere sormak önerilmektedir. Eğer sadece sizdeyse, telefonun teknik servisine giderek yardım almak önerilmektedir.

Ağ Modunu Değiştirme

huawei yalnızca acil aramalar sorunu

Yalnızca acil aramalar sorunu nasıl çözülür? Bu problemi yaşayan kişiler, doğal olarak nasıl çözebileceğini de sıklıkla sorar. Buna dair uygulamayı düşünebileceğiniz çok sayıda işlem yer almaktadır. Ağ modunu değiştirmek de bunlardan biri olmaktadır.
Çoğu Android telefon, en iyi kalitede ağ kapsama alanı elde etmenize yardımcı olmak için birden çok ağ modunu destekler. Bu durumda servis sağlayıcınız tercih ettiğiniz şebeke modunu desteklemiyor olabilir. Böylece telefonunuzda “Yalnızca Acil Aramalar” hatası görüntülenir.
Sorununuzu potansiyel olarak çözmek için telefonunuzun ayarlarından 4G’den 3G’ye, 3G’den 2G’ye ve tersini yapmayı deneyebilirsiniz. Bunu adım adım şöyle kolayca gerçekleştirebilirsiniz:

 1. Telefonunuzda Ayarlar’ı açın.
 2. Ayarlar’da Wi-Fi ve Ağ’ı seçin.
 3. SIM ve Ağ’ı seçin.
 4. Tercih edilen ağ türü’ne dokunun.
 5. Alternatif bir mod seçin.
  Adım adım bunları takip ettikten sonra sadece sorunun çözülüp çözülmediğini incelemek kalmaktadır. Eğer devam ediyorsa endişelenmeden farklı uygulamaları denemeniz de mümkündür.

IMEI Numarasını Doğrulama

IMEI numarasını doğrulama, yalnızca acil aramalar sorunu için önerilen diğer çözümdür. Farklı sebeplerden dolayı cep telefonunun IMEI numarası değişmiş olabilir.
IMEI cep telefonu cihazının fiziksel izi gibidir ve cihazı tanımlamak için üretici tarafından atanan benzersiz bir numaradır ve aynı numara SIM kart sağlayıcısı tarafından şebeke servislerini cihazınızda yaymak için de kullanılır. Ancak bu numara değiştirilirse veya yanlış yapılandırılırsa, yalnızca acil durum aramalarına izin verilen SIM kart sorunu yaşayabilirsiniz.
Bu bakımdan yalnızca acil aramalar sorunu yaşıyorsanız, bunu doğrulamak da tavsiye edilir. Adım adım bu aşağıda olduğu gibi yapılmaktadır:

 1. Telefonunuzun kilidini açın ve arama kısmına girin.
 2. Cihazın kullandığı IMEI numarasını öğrenmek için “*#06#” yazıp cihazınızdaki arama düğmesine basın.
 3. Numara cihazda görüntülendikten sonra telefonun geldiği kutuda listelenen IMEI numarasıyla eşleştirin.
 4. Numaralar eşleşirse sorun IMEI uyumsuzluğundan kaynaklanmamalıdır.
  Ancak numaralar uyuşmuyorsa bu hatayı aldığınız cihazınızdaki IMEI’nin değiştirilmiş olduğu anlamına gelir.

Önbellek Bölümünü Temizleme

Önbellek Bölümünü Temizleme, yalnızca acil aramalar sorunu yaşayan kişilerin düşünebileceği diğer çözümdür.
Yükleme sürelerini azaltmak ve kullanıcıya daha iyi deneyim sağlamak için bazı veriler neredeyse tüm uygulamalar tarafından önbelleğe alınır. Ancak bazen önbelleğe alınan bu veriler bozulabilir ve sistem işlevlerini etkileyebilir. Bu nedenle bu adımda, önbellek bölümünü temizlemek de önerilmektedir.
Bunu adım adım nasıl yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulamanız yeterlidir:

 1. Cihazınızın kilidini açın ve yeniden başlatma seçeneklerini görüntülemek için güç düğmesini basılı tutun.
 2. Yeniden başlatma seçeneklerinde, kapatma düğmesini seçin.
 3. Sonraki adımlara geçmeden önce cihazın tamamen kapanmasını bekleyin.
 4. Cihazı açmak için telefonunuzdaki Sesi Azaltma düğmesini basılı tutun ve Güç düğmesine de basın.
 5. Telefon önyükleyici ekranına gelene kadar Sesi Azalt düğmesini basılı tutun.
 6. Önyükleyici ekranında “Önbellek Bölümünü Sil” düğmesini vurgulayana kadar ses düğmelerini kullanarak seçenekler arasında gezinin.
 7. Önbellek Bölümünü Sil seçeneğine gidin.
 8. Vurgulanan seçeneği seçmek için “Güç” düğmesine basın ve telefonun ilerlemesini bekleyin.
 9. Önbellek bölümü silindikten sonra yeniden başlatma seçeneğini vurgulayın ve seçmek için güç düğmesini kullanın.
 10. Önbellek bölümünü sildikten sonra sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.
  Ancak hala yalnızca acil aramalar sorunu devam ediyor diyorsanız, farklı çözümleri uygulamanız da mümkündür.

Manuel Olarak Bir Ağ Sağlayıcı Seçme

Manuel Olarak Bir Ağ Sağlayıcı Seçme, yalnızca acil aramalar sorunu için düşünebileceğiniz çözümlerden diğeridir. Android cihazınız ilgili ağ sağlayıcıyı otomatik olarak bulur ve ona bağlanır. Ne var ki “Yalnızca Acil Aramalar” gibi sorunlar ile karşılaştığınızda operatörünüzü listeden manuel olarak seçmeniz tavsiye edilmektedir. Bu sorununuzu çözebilir ve cihazınızda telefon görüşmelerine devam etmenizi sağlayabilir.
Ancak daha önce bunu yapmamışsanız, hangi adımları takip etmeniz gerektiğini bilmemeniz normaldir. Genel hatları bu şu şekilde rahatlıkla gerçekleştirilebilir:

 1. Ayarlar ekranına giriş yapın.
 2. Wi-Fi ve Ağ bölümüne dokunun. Buradan da SIM ve Ağ üzerine dokunun.
 3. SIM sayfasında Şebeke Operatörlerini seçin.
 4. Otomatik olarak seç seçeneğini kapatın.
 5. Mobil ağlar listesinden sağlayıcınızı seçin.
  Ardından sadece problemin deva edip etmediğini kontrol etmek kalmaktadır.

Telefonunuzu Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

“Yalnızca Acil Aramalar” hatasını görmeye devam ederseniz, telefonunuzun temel yapılandırmasında sorunlar olabilir. Bu genellikle kötü yapılandırılmış seçeneklerin sonucudur. Herhangi bir seçeneği değiştirdiğinizi hatırlamıyorsanız, telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlanabilir. Bu durum tüm ayar seçeneklerinizi fabrika varsayılanlarına getirecektir. Telefonu sıfırladığınızda tüm kişisel verilerinizi kaybedeceğiniz için Android verilerinizi yedeklediğinizden emin olunmalıdır.
Yedekleme işlemlerini tamamlayınca da fabrika ayarlarına dönmek için şunlar sıra sıra gerçekleştirilmelidir:

 1. Cep telefonunun ayarlar bölümünü açın.
 2. Ardından sistem ve seçenekleri sıfırla bölümüne girin.
 3. Tüm verileri sil (fabrika ayarlarına sıfırla) seçeneğine dokunun.
 4. Tüm verileri sil’i seçin
 5. Telefonunuzu sıfırlamayı tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.
  Böylece kısa süre içerisinde yaşadığınız soruna yine çözüme kavuşabilirsiniz.

Bu yazımızda yalnızca acil aramalar sorunu nasıl çözülür anlattık. Konuyla ilgili aklınıza takılanları yorum bölümünden sorabilirsiniz. Bu yazımızdan sonra şunları da okumanızı öneririz;

Acil Arama ne?

Acil arama, acil durumlar için 112 gibi telefon numaralarıyla çağrı merkezlerine yapılacak telefon görüşmeleridir. Bu numaralar, yangın, polis veya ambulans gibi acil durumlarda hızlı bir şekilde yardım almak için kullanılabilir.

yalnızca acil aramalar sorunu kaynak : https://support.google.com/android/

Yorum yapın