Xiaomi dokunmatik kalibrasyonu nasıl yapılır ?

Xiaomi marka Android telefonların dokunmatik kalibrasyonu herhangi bir yazılımsal sorundan dolayı bozulabilir. Uzun süreli kullanmakta dokunmatik sorunları yaşamanıza sebep olabilir. Bu sorunları xiaomi dokunmatik kalibrasyonu işlemi ile çözebilirsiniz. Gerekli adımları tamamladıktan sonra yazılım kaynaklı sorunlar çözülecektir. Telefonunuzun dokunmatik sorunu donanımsal ise bir telefon tamircisine götürmeniz gerekmektedir. Bu yazımızda yazılım kaynaklı xiaomi dokunmatik sorunu nasıl çözülür anlatacağız. Öncelikle sorunun hangi bölgelerde kaynaklandığını tespit etmeniz gereklidir.

Xiaomi dokunmatik testi nasıl yapılır?

Dokunmatik testini açmak için xiaomi ekran testi kodu kullanabilir veya ayarlar menüsünden ulaşabilirsiniz

Xiaomi ekran testi kodu

android ekran testi
Ekranınızı bu menüden test edebilirsiniz

Telefonunuzun arama bölümünü açın ve *#*#6484#*#* kodunu tuşlayın. Bu kodu tuşladıktan sonra test menüsü otomatik olarak açılacaktır. Açılan menüden 11 Touch Screen seçeneğine tıklayın. Buradan telefonunuzun dokunmatiğini test edebilirsiniz. Sorunun belirli bölgelerde mi yoksa tamamında mı gerçekleştiğine dikkat edin. Çizginin rengi normal bastığınız zaman lacivert, sert bastığınız zaman ise kırmızı olacaktır.

Ayarları Kullanın

Eğer kod ile test menüsünü açamadıysanız ayarlardan açabilirsiniz. Ayarlar> Telefon hakkında yolunu izleyin. En altta yer alan çekirdek sürümüne 5 kere dokunun. Test menüsünden Touch Screen seçeneğine basın.

Uygulama Kullanın

Google play üzerinden ücretsiz Touch Screen Test uygulamasını indirin. Uygulamayı açın ve tüm ekrana dokunun. Özellikle ekran değişimi yaptıysanız bu uygulama ile dokunmatiğinizi hızlıca test edebilirsiniz.

Xiaomi dokunmatik kalibrasyonu

android dokunmatik kalibrasyonu
Dokunmatik kalibrasyon uygulaması

Xiaomi dokunmatik sorunu yaşıyorsanız kalibrasyonu ücretsiz bir uygulama ile yapabilirsiniz. Google play mağazasını açın ve RedPi tarafından geliştrilen Touchscreen Repair uygulamasını indirin. 10 milyon fazla indirme ve 4.7 değerlendirme puanına sahip bu uygulama alanının en iyisidir.

>Uygulamayı açtıktan sonra altta yer alana mavi start butonuna dokunun

>Yeşil olan ve tap yazan kutucuğa hızlıca bir kez dokunun. Birden fazla dokunmanız veya uzun basılı tutmanız hatalı kalibrasyona sebep olur. Bir kere hızlıca basın.

>İşlemi 4 kutu içinde tekrar edin

>İşlem bitince tekrar başlayın

> Toplam 12 kutuya dokununca kalibrasyon tamamlanacaktır.

>Açılan reklamı kapattıktan sonra telefonunuzu yeniden başlatın

>Eğer bu uygulamadan sonra sorununuz devam ediyorsa donanımsal arıza yaşıyor olma ihtimaliniz yüksektir. Güvenilir bir telefon tamircisine veya teknik servise götürün.

Bu yazımızda xiaomi dokunmatik kalibrasyonu nasıl yapılır anlattık. Aklınıza takılanları yorum bölümünden sorabilirsiniz. Bu yazımızdan sonra Xiaomi telefonlarda yazı tipi değiştirme yazımızı okumanızı öneririz.

“Xiaomi dokunmatik kalibrasyonu nasıl yapılır ?” üzerine 2 yorum

 1. Merhaba xiaomi dokunmatik kalibrasyonunu dediğiniz uygulamayı indirerek dediğiniz adımlarla yaptım fakat biraz sert bastım sanki ayarlar yanlış oldu şimdi ufak dokunuşlari algılamıyor daha kötü oldu. Tekrar düzeltme istedim yeni yaptığım için olmuyormuş ne yapmam gerek bilemedim yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
  • Merhabalar
   Telefonu yeniden başlatın. Olmazsa beklemek dışında bir seçenek yok. Yanlış hatırlamıyorsam 24 saat geçtikten sonra tekrar kalibrasyona izin veriyordu.

   Cevapla

Yorum yapın