Wipe Cache Partition Ne Demek ? [2023 Güncel]

Wipe cache partition ne demek android telefon kullanıcıların sık sorduğu bir sorudur. Android telefonunuzu ses kısma veya ses açma tuşu + güç tuşu ile kurtarma modunda başlatırsanız çeşitli seçeneklere ulaşırsınız. Bu seçeneklerden ilki olan Reboot system now ile telefonunuzu yeniden başlatarak bu menüden çıkabilirsiniz. Wipe data /factory reset ile de cihazınızı tamamen sıfırlayarak fabrika sürümüne döndürebilirsiniz. Kurtarma modunda seçenekler arasında gezinmek için ses tuşlarını kullanmanız gereklidir. İstediğiniz seçeneğe geldikten sonra da güç tuşuna bir kere basarak işlemi seçebilirsiniz. Bu yazımızda seçeneklerden biri olan wipe cache partition ne demek sorusunun cevabını vereceğiz.

Wipe Cache Partition

wipe cache secenegi
Android recovery modu

Wipe cache partition, bir android cihazın önbellek bölümünde depolanan geçici dosyaların ve verilerin silinmesini işlemini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu işlem genellikle cihazda yer açmak, performansı artırmak veya cihazın düzgün çalışmamasına sebep olan belirli sorunları gidermek için gerçekleştirilir. Android telefonlarda önbellek bölümünü silmenin bazı yaygın nedenleri arasında kullanılabilir depolama alanı eksikliği, yavaş performans veya teknik sorunlar yer alır. Bu işlemin diğer adı soft resettir. Hard resetten farklı olarak telefonda yer alan kişisel verileriniz silinmez.

Cache, Android işletim sisteminin çalışırken oluşturduğu geçici dosyaların ismidir. Bu dosyaları telefonunuzun root erişimi olmadan görüntüleyemezsiniz. Eğer root erişiminiz açık ise gelişmiş bir dosya gezgini ile /cache klasörünü bularak bu dosyaları görüntüleyebilir ve silebilirsiniz. Wipe cache partition işlemi yaptıktan sonra Android sistemin oluşturduğu geçici dosyalar silinir. Galeriniz, rehberiniz ve diğer kişisel dosyalarınız bu işlemden etkilenmez. Bu işlem eğer telefonunuz aniden donuyor veya yavaşlıyorsa denenebilecek ilk çözümdür. Sorun çözülmezse kişisel verilerinizi yedekleyip, wipe data ile formatlamanız gerekmektedir. Wipe cache partition ne demek sorusunun cevabını verdiğimize göre diğer seçeneğe geçelim.

Wipe data yaparsak ne olur?

wipe cache partition ne demek
Wipe data işlemi

Wipe cache partition ne demek öğrenmek isteyenler genellikle wipe data işleminin olduğunu da merak ederler. Wipe data/factory reset seçeneği wipe cache ile asla karıştırılmamalarıdır. Wipe cache seçeneği kişisel verilerinize dokunmazken wipe data tüm telefonunuzun hafızasını siler. Kişisel verileriniz dahil telefonunuzu sıfırlanır. Fabrikadan çıkmış haline geri döner. Bu sebeple wipe data işlemini yapmadan önce tüm kişisel verilerinizi yedeklemeniz gerekmektedir. Telefonunuzun sorunlarını çözmek için en son seçenektir. Android sistemle ilgili problemlerin çoğunluğunu bu seçenek ile kolayca çözebilirsiniz.

Bu İşlem Uygulama Sorunlarını Düzeltir mi ?

Hayır, wipe cache partition sadece sistem güncellemesi kalıntılarını ve işletim sistemine ait geçici dosyaları siler. Bu yüzden uygulama kaynaklı sorunlarınızı çözmeyebilir. Akıllı telefonunuzda uygulama kaynaklı bir sorun yaşıyor iseniz o uygulamanın verilerini temizlemeniz gerekmektedir. Uygulama verilerini temizlemek için ayarlarınızdan uygulama ayarlarını bulun ve sorun çıkaran uygulamaya dokunun. Buradan alt menüde bulanan verileri temizle butonuna dokunarak uygulamanın cache dosyalarını temizleyebilirsiniz. Eğer bir sistem uygulamasıysa güncellemeleri kaldır seçeneğini de uygulamanızı tavsiye ederiz. Bu işlemler sonrası uygulama düzgün çalışacaktır. Bu işlemler online senkronizasyonu olmayan oyun ve uygulamalarda kayıtlarınızın silinmesine sebep olur. Uygulama veya oyun yeni indirilmiş haline dönecektir.

Bu yazıdan sonra okumanızı tavsiye ettiğimiz yazılar:

Sık Sorulan Sorular

Yazımızın bu bölümünde wipe cache partition ne demek aramasını yapan telefon kullanıcılarının en çok merak ettikleri soruları cevaplandıracağız. Aklınızda bir soru kalmaması için bu bölümü de okumanızı tavsiye ederiz.

Wipe cache factory reset ne demek?

Factory reset telefonu fabrika ayarlarına geri döndürmek demektir. Bu işlem cache temizliğiyle karıştırılmamalıdır. Factory reset tüm kişisel bilgilerinizi siler.

Cache wipe complete ne demek ?

Cache wipe complete telefonunuzun geçici önbellek dosyalarının temizlenmesi işleminin bittiğini gösterir.

Wipe cache partition nasıl yapılır ?

Telefonunuzun önbellek dosyalarını silme işlemi root erişimi olmayan telefonlarda kurtarma modu ile yapılır. Bu modu açmak için telefon kapalıyken ses açma ve güç tuşlarına telefon açılasıya kadar basın. Açılınca wipe cache partition seçeneğini seçin ve onaylayın.

 Bu yazımızda wipe cache partition ne demek sorusunu cevapladık. Konuyla ilgili merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. Daha fazla içerik için sitemizi takip etmeye devam edin.

Yorum yapın