Whatsapp Casus Programı Nasıl Anlaşılır ? [2 Yol]

Whatsapp casus programı nasıl anlaşılır sorusuna cevap vereceğimiz yazımıza hoş geldiniz. Hepimizin bildiği gibi whatsapp uygulaması milyarlarca kişi tarafından kullanılıyor ve günlük iletişimimizin temel taşı haline gelmiş durumda. İşle ilgili konuşmalardan arkadaşlarımızla konuşmalara kadar whatsapp her türlü konuyu konuşmak için tercih ediliyor. Bu kadar popüler olan bir uygulamanın casus yazılımlar tarafından hedeflenmemesi ise şaşırtıcı olurdu. Bir insanın gizlediği bilgilere erişmek isteyen siber korsanlar en çok whatsapp uygulamasının verilerini çalmaya çalışıyor. Bu veri çalma işlemi telefonunuza yüklenen yazılımla olabileceği gibi uzaktan yapılan işlemlerle de gerçekleşebiliyor. Bu yazımızda whatsapp casus programı nasıl anlaşılır sorusunun cevabının yanında nasıl güvenlik önlemlerini artırabileceğinizi de anlattık.

Casus Programı Nasıl Anlaşılır ?

whatsapp casus programı nasıl anlaşılır

Aşağıda yazdığımız başlıkları tek tek inceleyerek telefonunuzda yüklü bir casus yazılım olup olmadığını anlayabilirsiniz. Yöntemleri denemeden önce yazının tamamını okuyup daha sonra denemenizi öneririz. Hazırsanız whatsapp casus programı nasıl anlaşılır yöntemlerimize geçelim.

1-Telefonun Anormal Davranışları

casus yazılım nasıl anlaşılır

Telefonunuzun kullanım istatistiklerinde normal olmayan veriler görüyorsanız bu bir casus yazılımın telefonunuzda yüklü olduğu anlamına gelebilir. Şüphelenmeniz gereken anormal davranışlar şunlardır;

 • Telefonunuzun gereksiz yere ısınması
 • Yüksek veri tüketimi
 • Whatsapp uygulamasının hatalı davranması
 • Anlamsız arka plan uygulamaları

Casus yazılımlar arka planda sürekli çalışır halde olduklarından dolayı telefonun ısınmasına sebep olabilirler. Telefonunuz siz kullanmıyorken veya şarjda değilken ısınıyorsa bu arka planda çalışan bir casus uygulama sebebiyle olabilir. İkinci şüphelenmeniz gereken şey veri kullanımıdır. Telefonunuzun uygulama ayarlarından uygulamaların veri tüketim istatistiklerine bakmalısınız. İnternete ihtiyaç duymayan bir uygulamanın arka planda internet kullanması şüphelenmeniz gereken bir durumdur.

Whatsapp uygulamasının aniden açılıp kapanması veya siz kullanırken çökmesi de telefonunuzda whatsapp uygulamasını hedefleyen bir casus yazılım olduğu anlamına gelebilir. Son olarak telefonunuzun pil kullanım istatistiklerine bakmalı ve çalışmaması gereken bir uygulama arka planda çok aktifse o uygulamayı kaldırmalısınız. Örneğin internetten indirdiğiniz hesap makinesi uygulamasının arka planda pil tüketmesi ve el feneri uygulamasının mesajlara erişim izninin olması şüphelenmeniz gereken davranışlardır.

2-Bağlı Cihazlar

casus programı nasıl anlaşılır

Whatsapp casus programı nasıl anlaşılır yöntemlerinden ikincisi bağlı cihazlar bölümünü kontrol etmektir. Bildiğiniz gibi whatsapp tarayıcı üzerinden whatsapp web ile mesajlaşmayı destekler. Bir kişi sizden izinsiz telefonunuzu alarak veya bir virüs sayesinde whatsapp web onay kodunuzu ele geçirmiş olabilir. Böylece tüm mesajlarınıza bilgisayar ile erişim sağlayabilir. Bu sorunu yaşayıp yaşamadığınızı kontrol etmek için şu adımları izleyin ;

 • Whatsapp uygulamasını açın
 • Sağ üst köşede bulunan üç noktaya dokunun
 • Bağlı cihazlar seçeneğine dokunun
 • Burada yer alan listeyi kontrol edin.

Eğer burada sizin kullanmadığınız bir whatsapp web bağlantısı görünüyorsa ona dokunup oturumu kapat seçeneğine basın. Eğer herhangi bir cihaz görünmüyorsa endişe etmenize gerek yok. Whatsapp casus programı nasıl anlaşılır yöntemlerimiz bu kadardı. Şimdi sıra geldi whatsapp mesajlarınızı nasıl koruyabileceğinize.

Whatsapp Uygulamasının Güvenliğini Arttırma Yolları

Whatsapp casus programı nasıl anlaşılır yöntemlerinden sonra telefon güvenliğinizi nasıl artırabileceğinizi anlatacağız. İçinizde casus yazılımlara dair en ufak bir şüphe kalmaması için yazımızın bu bölümünü de okumanızı ve yöntemleri uygulamanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

1-İki Adımlı Doğrulama

whatsapp casus program nasıl anlaşılır

İki adımlı uygulama whatsapp güvenliğini sağlamak için en iyi yöntemdir. Bu güvenlik adımını açtığınızda birilerinin numaranızı kullanarak whatsapp hesabınıza girmesini zorlaştırmış olursunuz. İki adımlı doğrulamayı açmak için şu adımları takip edin;

 • Whatsapp uygulamasında sağ üst köşede bulunan üç noktaya basın
 • Açılan menüden Ayarlar seçeneğini seçin
 • Hesap ayarlarına dokunun
 • Buradan “İki adımlı doğrulama” seçeneğine basın
 • Aç butonuna basarak etkinleştirin
 • 6 haneli bir pin belirleyerek işlemi tamamlayın

İki adımlı doğrulamayı açtığınız için artık birileri whatsapp hesabınıza girmek için numaranız ve onay kodunun yanında bu pin koduna da ihtiyac duyacak. Kendi koyduğunuz güvenlik önlemine takılmamanız için bu pini not almanızı veya iyice ezberlemenizi öneririz. Pini unutmanız riskine karşı da pin sıfırlama maili adımını atlamamalısınız. Pin kodu olmadan sizde whatsapp hesabınıza erişemezsiniz. Pin kodunu kaldırmak istiyorsanız aynı bölümden kaldırabilirsiniz.

2-Anti Virüs Uygulaması Kullanın

Hem whatsapp casus programı nasıl anlaşılır sorusunun hem nasıl casus yazılımdan korunabilirim sorusunun cevabı anti virüs kullanmaktır. Malwarebytes gibi popüler bir ant virüs yazılımı ile telefonunuzu taratarak ve aktif korumayı açarak casus yazılımlara karşı önlem alabilirsiniz. Mobil anti virüslerin abonelik ücreti ucuz olduğundan ücretli versiyonlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

3-Parmak İzi Kilidini Etkinleştirin

whatsapp parmak izi kilidi

Telefonunuzun çalınması veya birinin siz fark etmeden telefonunuzu kullanması gibi durumlarda whatsapp mesajlarınızı korumak için ekstra parmak izi kilidini etkinleştirmelisiniz. Bu özelliği açtıktan sonra whatsapp uygulamasına her girdiğinizde telefonunuzun parmak izi okuyucusunu kullanmanız gerekecek. Telefonunuzun kilit ekranı pini başkaları tarafından görülebileceği için ekstra katman veri güvenliğiniz için çok önemlidir. Parmak izi kilidini etkinleştirmek için şu adımları izleyin ;

 • Whatsapp uygulamasını açın
 • Sağ üst köşede yer alan üç noktaya dokunun ve ayarları seçin.
 • Buradan Gizlilik ayarlarına girin
 • En altta bulunan Parmak izi kilidine dokunun
 • Parmak iziyle aç seçeneğini etkinleştirin

Bu yazımızda whatsapp casus programı nasıl anlaşılır ve güvenlik önlemleri nasıl alınmalı anlattık. Konuyla ilgili sorularınız varsa yorum bölümünden yazabilirsiniz. Bu yazımızdan sonra şunları da okumanızı öneririz;

Telefonda casus yazılım nasıl temizlenir?

Telefonunuzda yer alan casus yazılımı temizlemek için bir antivürüs programıyla tespit edin ve silin. Daha iyi temizlik için dosyalarınızı yedekledikten sonra format atın.

whatsapp casus programı nasıl anlaşılır için kaynak : https://faq.whatsapp.com/

Yorum yapın