Whatsapp Bağlantınız Kontrol Ediliyor [4 Çözüm]

Whatsapp bağlantınız kontrol ediliyor sorunu popüler mesajlaşma uygulamasında görülen problemlerden biridir. Telefonunuza sürekli bu bildirim gelip gidiyorsa bu yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ederiz. Whatsapp, milyarlarca kullanıcı kitlesine sahip olduğundan dolayı her akıllı telefonda bulunur. Bu yüzden sorun çıkarsa da onu telefonumuzdan silmemiz kolay değildir. Bu yazımızda whatsapp bağlantınız kontrol ediliyor sorunun neyden kaynaklandığını ve nasıl çözülebileceğini anlattık. Makalemizde yer alan çözüm yöntemleri her seviyeden kullanıcın yapabileceği seviyededir.

Whatsapp bağlantınız kontrol ediliyor ne demek?

WhatsApp bağlantı sorunu
WhatsApp bağlantınız kontrol ediliyor bildirimi kapatma

Meta şirketine ait whatsapp uygulamasının sorunları geliştirici veya kullanıcı kaynaklı sorunlar olabilir. Bu bağlantı uyarısı büyük çoğunlukla kullanıcı kaynaklı bir sorundur. Eğer whatsapp tanıdığınız kişilerde çalışıyor ama sizde çalışmıyor ise sorun kesinlikle sizden kaynaklıdır. Peki bu bildirim neden gelir? Öncelikle bu bildirim kaynağı bir virüs değildir. Whatsapp anlık bir mesajlaşma uygulaması olduğundan dolayı arka planda her zaman internetle bağlantı kurar. Size bir mesaj geldiyse bunu bildirir gelmediyse beklemeye devam eder. Whatsapp bağlantınız kontrol ediliyor bildirimini alıyorsanız bu whatsapp uygulamasının sunucuyla bağlantısının anlık kopmalar yaşadığı anlamına gelir. Whatsapp sunucuyla bağlantı kuramazsa size mesajlarınızı iletemez. Bu yüzden bağlantı kuramadığını bildirim ile bildirir. Bildirim kayboluyorsa tekrar bağlantı kurabildiği anlamına gelir. Bu sorunu çözmek için şu yöntemleri deneyebilirsiniz;

1-İnternet Bağlantınızı Resetleyin

Whatsapp bağlantınız kontrol ediliyor sorunu internet bağlantısı kaynaklı bir sorundur. Eğer bir vpn uygulaması kullanıyorsanız kapatmalısınız. Wp uygulaması vpn bağlantısı açıkken bu gibi sorunlar yaşatabilir. Vpn kullanmıyorsanız bağlantınızı resetlemeyi deneyebilirsiniz. Mobil veri kullanıyorsanız telefonunuzu uçak moduna alın ve 30 saniye sonra uçak modunu kapatın. Telefonunuzda wifi ile bağlantı kuruyorsanız modeminizi kapatın ve açın. Sorun düzelmediyse diğer yöntemleri deneyin.

2-Uygulama İzinlerini Kontrol Edin

whatsapp bağlantınız kontrol ediliyor
Bağlantınız kontrol ediliyor Ne Demek

Akıllı telefonlarda her uygulamanın izin ayarları vardır. Böylece istemediğiniz bir uygulamanın arka planda çalışması veya interneti kullanması engellenebilir. Whatsapp uygulamasının gerekli izinlere sahip olmaması whatsapp bağlantınız kontrol ediliyor bildirimine sebep olabilir. Uygulamanın ayarlarını kontrol etmek için şu adımları izleyin;

 • Telefonunuzun ayarlarını açın
 • Uygulama ayarlarına girin
 • Listeden Whatsapp uygulamasına bulun ve dokunun
 • Pil tasarrufu ayarında kısıtlama var ise kaldırın
 • Veri kullanımı bölümünden hem wifi hem mobil veri kullanma izni olduğundan emin olun
 • Tüm izinleri açtıktan sonra telefonunuzu kapatıp açın ve sorunu kontrol edin

Ek olarak bir batarya tasarrufu uygulaması kullanıyorsanız bu uygulamanın WhatsApp’ı engellememesini sağlayın. Mümkünse uygulamayı kaldırın.

3- Güncellemeleri Kontrol Edin

Google play mağazasından whatsapp uygulamasının güncellemesi bekliyor ise güncellemeyi indirin. Ayrıca telefonunuzun sistem güncellemesi var ise onu da yapmanızı öneririz. Eğer whatsapp bağlantınız kontrol ediliyor bildirimi gelmeye devam ediyorsa whatsapp uygulamasını telefonunuzdan silin ve tekrardan indirin. Bildirim sorunu devam ediyorsa son paylaştığımız yöntemi deneyin.

4- Bildirimleri Kapatın

Whatsapp bağlantınız kontrol ediliyor ekşi
WhatsApp bağlantınız kontrol ediliyor çözümü

Telefonunuzda yüklü herhangi bir uygulamanın bildirim gönderme iznini kapatabilirsiniz. Siz izin vermediğiniz sürece uygulamalar bildirim gönderemezler. Whatsapp uygulamasının bildirimlerini kapatarak whatsapp bağlantınız kontrol ediliyor bildiriminden kurtulabilirsiniz. Unutmayın bu işlem sorunu çözmez sadece bildirimin gelmesini engeller. Uygulamanın bildirim göndermesini engellediğinizde size yeni mesaj bildirimlerini de gönderemez. Yeni mesaj geldi mi diye sürekli uygulamayı açıp kontrol etmek zorunda kalırsınız. Bu yüzden bu yöntemi bağlantınız kontrol ediyor bildirimi çok canınızı sıktıysa uygulayın. Bildirimleri kapatmak için şu adımları izleyin;

 • Telefonunuzun ayarlar uygulamasını açın
 • Bildirim ayarlarını bulun ve dokunun
 • Buradan uygulama bildirimlerine dokunun
 • Whatsapp uygulamasını bulun ve dokunun
 • Bildirimleri göster seçeneğini kapatın

Bu yazımızda whatsapp bağlantınız kontrol ediliyor bildirimi sorunu nasıl çözülür anlattık. Eğer sorun ne yaparsanız yapın çözülmediyse endişelenmenize gerek yok. Yazının başında yazdığımız gibi bu bir virüs değildir sıradan bir whatsapp sorunudur. Konuyla ilgili anlamadığınız noktaları yorum bölümünden sorabilirsiniz. Bu yazımızdan sonra şunları da okumanızı tavsiye ederiz ;

WhatsApp mesajları neden gelmiyor?

Whatsapp uygulamasında internet bağlantınız olmasına rağmen mesja alamıyorsanız uygulama ayarlarını kontrol etmeniz gereklidir. Wp uygulamasının internete erişim iznini kapatmış olabilirsiniz.

WhatsApp sorunu nasıl çözülür?

WhatsApp uygulaması sorunluysa uygulamayı silip tekrardan yüklemeyi deneyebilirsiniz. Sorun bir türlü çözülmüyorsa geliştiriciye geri bildirim yollamanızı tavsiye ederiz.

WhatsApp bildirimlerim gelmiyor ne yapmalıyım?

Telefonunuzun bildirim ayarlarından whatsapp uygulamasının gerekli izinlere sahip olduğundan emin olun ve arka planda çalışmasının engellenmemesini sağlayın. Pil tasarrufu ayarlarını whatsapp uygulamasının etkilenmeyeceği şekilde yapın.

Kaynak: faq.whatsapp.com/852892549070029/?cms_platform=android

Yorum yapın