Uygulama İsmi Değiştirme [3 Yöntem]

Android cihazınıza bir oyun veya uygulama yüklediğinizde Google play de yer alan ismiyle kurulur. Bu isim hatırlanması zor bir isim ise uygulamayı ararken zaman kaybetmenize sebep olabilir. Uygulama ismi değiştirme yöntemleri ile uygulamaların isimlerini hatırlayabileceğiniz bir isimle değiştirebilirsiniz. Ayrıca bu yöntemi telefonunuz da bulunan bir uygulamayı gizlemek içinde kullanabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için ekstra uygulama indirmek gereklidir. Android işletim sistemi uygulama olmadan isim değiştirmeyi desteklemez. Bu işlemi yaparken kullanacağımız tüm uygulamalar ücretsizdir. Hazırsanız uygulama ismi değiştirme nasıl yapılır yazımıza başlayalım.

1-Launcher Kullanarak Uygulama İsmi Değiştirme

uygulama ismi değiştirme
android uygulama ismi değiştirme

Herhangi bir launcher indirerek uygulamaların isimlerini ve ikonlarını kolayca değiştirebilirsiniz. Launcherlar telefonunuzun arayüzünü değiştirebilen uygulamalardır ve root erişimine ihtiyaç duymazlar. Bir launcher uygulamasını indirme ve kaldırmak çok kolaydır. Biz bu makalemizde Microsoft Launcher uygulamasını kullanacağız. Microsoft tarafından geliştirilen bu uygulama 50 milyondan fazla kullanıcıya ve 4.7 gibi harika bir kullanıcı puanına sahip.

>Google play üzerinden ücretsiz Microsoft Launcher uygulamasını indirin.

>Uygulamayı açın ve yönergeleri takip ederek etkinleştirin

>Varsayılan arayüz haline getirin

>Microsoft Launcher sorunsuz çalışıyorsa ismini değiştirmek istediğiniz uygulamayı bulun

>Uygulamanın üstüne basılı tutun ve çıkan menüden> ikonuna basın

>Buradan edit icon seçeneğine dokunun

>Açılan ayarlardan Icon name bölümüne basın ve istediğiniz ismi yazdıktan sonra Apply butonu ile değişikliği kaydedin

>Uygulamanın simgesini de değiştirmek istiyorsanız Open an icon pack bölümünden istediğiniz simgeyi ayarlayabilirsiniz.

2- İkon Değiştirme Uygulaması Kullanma

uygulama ismi değiştirme android
uygulama ismi ve simgesi değiştirme

Uygulama ismi değiştirme yöntemlerinden 2. İse ikon değiştirme uygulamalarını kullanmaktır. Bir launcher indirerek telefonunuzun görünümünün değişmesini istemiyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz. Bu yöntemin kötü yanı ise orijinal uygulamanın aynı kalıp farklı bir kısayol oluşturulmasıdır. Oluşacak kısayolun ismini ve ikonunu değiştirebilirsiniz.

>Play mağazasından “Pure Icon Changer” isimli uygulamayı ücretsiz olarak indirin. PureBrowser tarafından geliştirilen bu uygulama 100 binden fazla indirmeye ve 4.4 kullanıcı değerlendirmesine sahip.

>Uygulamayı açın ve değiştirmek istediğiniz uygulama veya oyunu seçin. Daha kolay bulmak için arama çubuğunu kullanabilirsiniz.

>Uygulama düzenleme sayfasında uygulamanın adına basarak istediğiniz ismi yazın ve Done butonuna dokunun

>Aşağıda yer alan bölümden Icon Pack sekmesine gelin ve istediğiniz ikonu seçin. Gallery bölümünden telefonunuzda yer alan bir resmi de ikon olarak kullanabilirsiniz. Installed bölümünden ise yüklü olan bir uygulamanın ikonunu kopyalayabilirsiniz.

>Tüm istediğiniz değişiklikleri tamamladıktan sonra sağ üstte yer alan ok butonuna basın

>Uygulamanın çalışabilmesi için Ana Ekran Kısayolları iznini verin

>Bir süre bekledikten sonra ana sayfanızda ismini ve ikonunu ayarladığınız kısayolu göreceksiniz

>Yukarıda belirttiğimiz gibi bu tarz uygulamalar ana uygulamanın verilerini değiştirmez. Sadece kısayolunu oluşturur

3-Apk Düzenleyici Kullanma

Uygulama ismi değiştirme işlemini bir apk editörü kullanarak yapabilirsiniz. Bu yöntemi kullanabilmek için uygulamayı telefonunuzu apk olarak indirmeniz gerekmektedir. Uygulamayı sıfırdan kuracağınızdan dolayı eski verilerinizi kaybedebilirsiniz. İnternette uygulama adı apk diye aratarak kurulum dosyasını indirin. Bu iş için Apkpure sitesini kullanabilirsiniz. Apk editör uygulaması da Google play mağazasında bulunmuyor. Onu da aynı şekilde internetten indirmeniz gerekiyor. Öncelikle gerekli kurulumlar için yabancı kaynaklardan yüklemeye izin ver ayarını açın.

> Apk editor indir diye aratarak uygulamayı uptodown veya apkpure üzerinden indirin ve kurun

>Select an apk file butonuna dokunarak düzenlemek istediğiniz uygulamanın apk dosyasını seçin

>Buradan app_name altında yer alan kutucuğa istediğiniz ismi yazın

>Icon bölümünden istediğiniz ikon ile değiştirin

>Save butonu ile kaydedin

>Eski uygulamayı kaldırın ve yeni oluşturduğunuz apk dosyası ile kurulum yapın

Aynı uygulama apk dosyasını özelleştirdiğiniz için sizin verdiğiniz isim ile kurulacak. Bu yöntemin ileri seviye olduğunu unutmayın. Eğer yazılanlardan bir şey anlamadıysanız bu yöntemi tercih etmenizi tavsiye etmeyiz.

Bu yazımızda tüm uygulama ismi değiştirme yöntemlerini anlattık. Yapamadığınız bir yer olursa yorum bölümünden paylaşarak yardım alabilirsiniz. Bu yazımızdan sonra Android Ana Ekrana Kısayol Ekleme yazımızı da okumanızı öneririz.

“Uygulama İsmi Değiştirme [3 Yöntem]” üzerine 2 yorum

  1. Bu yöntemlerin hiçbiri bende ise yaramadı. Nefret ediyorum MOBIETT VE MOBILDENIZ isimli uygulamalardan! İkisinin de adı birbirine çok benziyor ve sürekli karıştırıyorum. Raporlu dikkat dağınıklığı hastasiyim ve bu iş beni çıldırtıyor. İki uygulamaya da ihtiyacım var. Oysaki microsoft’ta dosya adlarını düzenleyebiliyoruz istediğimiz gibi. Android bizi resmen dinozor cağına geri götürüyor!

    Cevapla

Yorum yapın