Telefon İnternetini Bilgisayara Bağlamak [3 Yöntem]

Evinizde kullandığınız masaüstü bilgisayar için internetiniz yoksa veya dizüstü bilgisayarınız ile evinizin dışındayken internete ihtiyaç duyduysanız, internet erişiminizi android telefonunuzla sağlayabilirsiniz. Telefonun internetini bilgisayara bağlamak her kullanıcı için basit bir işlemdir. İlk olarak mobil hattınızda ne kadar internet hakkı olduğunu kontrol edin ve yeterli olduğundan emin olun. Bir internet paketi olmadan mobil veri kullanmak yüksek ücret ödemenize sebep olur. Ayrıca kullandığınız mobil operatörün hotspot bağlantıları için ayrı ücretlendirme yapmadığını kontrol etmeniz gerekli. Bazı mobil operatörler telefonun internetini bilgisayarda kullanma için ekstra hotspot paketleri satmaktadır. Telefonunuz da kullandığınız sınırsız youtube,twitch gibi ekstralar bilgisayar ile paylaşınca geçerli olmayabilir.

Bilgisayarı Telefon İnternetine Bağlamak

Gerekli kontrolleri sağladıktan sonra hangi yöntemle telefon internetini bilgisayarda kullanma işlemini seçmelisiniz. Eğer bilgisayarınızın bir wifi alıcısı varsa veya dizüstü kullanıyorsanız taşınabilir hotspot ile hızlıca wifi ağı açıp bağlanabilirsiniz. Wifi alıcısı bulunmayan bir masaüstü bilgisayar için ise USB kablo ile internet bağlantısı yapabilirsiniz.Özellikle masaüstü bilgisayara telefon internet nasıl bağlanır sorusu wifi alıcısı olmayan masaüstü pc sahipleri tarafından çok sorulmaktadır.

1-Telefonunuzdan Wifi Ağı Oluşturun

internet paylaşım ayarları
android telefonda hotspot oluşturma

Android telefonunuz ile bir wifi ağı oluşturmak en popüler telefonun internetini bilgisayara bağlamak için kullanılan yoldur. Bu yöntem ile her wifi alıcısı olan bilgisayardan mobil internetinizi kullanabilirsiniz. Bu yöntem çok hızlıca şarj tükettiğinden dolayı internet kesintisi yaşamamak için telefonunuzu tam şarj etmenizi öneririz.

 • İlk olarak mobil internetinizi açın
 • Ayarlar>Ağ>İnternet Paylaşımı yolunu izleyin (Bu yol her telefonda aynı değildir ama benzer isimleri takip ederek ulaşabilirsiniz)
 • İnternet paylaşım ayarlarına dokunun ve SSID bölümüne istediğiniz bir ismi yazın
 • Güvenlik bölümünün WPA2 olduğundan emin olun
 • Ağ güvenliğiniz iyi bir şifre yazın
 • Erişim noktası bandını 2,4 GHz veya 5 GHz seçebilirsiniz.
 • Tamam butonuna dokunduktan sonra geri tuşuna basın
 • Mobil internet paketinizi bitirmemek için tek seferlik veri sınırı ayarlamanızı tavsiye ederiz.
 • Gerekli ayarları tamamladıktan sonra internet paylaşımına dokunarak işlemi tamamlayın.
 • Windows bilgisayarınızdan sağ altta bulunan wifi ikonuna tıkladıktan sonra açtığınız wifi ağının adına tıklayın ve şifrenizi girin.
 • Bağlantı başarılı olduktan sonra wifi ağının altında yer alan özelliklere tıklayın
 • Buradan tarifeli bağlantı olarak ayarla seçeneğini aktifleştirerek bilgisayarınızın mobil internetinizi daha tasarruflu kullanmasını sağlayabilirsiniz.

2-USB Kablo ile Mobil İnternetinizi Paylaşın

bilgisayara usb ile internet bağlama

Masaüstü bilgisayarlar genellikle dahili bir wifi alıcı ile gelmezler. Wifi ağlarına bağlanmak için bir wifi alıcısı satın alıp takmanız gereklidir. Fakat telefon internetini masaüstü bilgisayara bağlamak için telefonunuzu şarj ettiğiniz kablo yeterlidir.

 • Telefonunuzun şarj aletinden kafasını çıkarın ve USB kabloyu alın.
 • Telefonunuzu usb kablo ile masaüstü bilgisayarınıza bağlayın.
 • Ayarlar>Ağ ve internet >Gelişmiş Ayarlar yolunu izleyin
 • USB tethering seçeneğini etkinleştirin
 • Eğer bu yol sizde mevcut değilse ayarlar uygulamasının arama bölümüne USB tethering yazabilirsiniz veya ağ ayarlarınızı kurcalayarak bulabilirsiniz

İşlemi tamamladığınızda bilgisayarınız aynı bir internet kablosu takılmış gibi davranacak ve siz masaüstü bilgisayara telefon internet nasıl bağlanır sorununuzu wifi alıcısı olmadan çözmüş olacaksınız. Bağlantının stabil olması için kablonuzun kaliteli bir USB kablo olduğundan emin olun.

3-Bluetooth ile Telefonunuzdan İnternet Paylaşın

telefonun internetini bilgisayarda kullanma
Android telefonda bluetooth ile internet paylaşımı

Telefon internetini bilgisayarda kullanma yolları arasında en az tercih edilen yöntem bluetooth ile internet paylaşımıdır. Eğer bir sorunla karşılaşmadıysanız ilk 2 yöntemi öncelikle denemenizi tavsiye ederiz. Bu yöntemi ilk 2 yöntemi kullanırken sorunla karşılaşan kullanıcılar için yazıyoruz.

İlk olarak telefonunuz ve bilgisayarınızı bluetooth ile eşleştirmeniz gereklidir. Telefonunuzdan bluetooth bağlantınızı açtıktan sonra Windows’ta arama bölümüne bluetooth yazarak gerekli ayarları açın.

>Windows’ta bluetooth bağlantısını açık hale getirdikten sonra bluetooth veya başka cihaz ekleye tıklayın.

>Bluetooth seçeneğine tıkladıktan sonra telefonunuzun ismine tıklayarak bağlantıyı kurun.

>Gerekli eşleştirmeyi yaptıktan sonra telefonunuzdan Ayarlar>Ağ ve internet >Gelişmiş Ayarlar (Ek Ayarlar) veya benzer bir yolu izleyin.

>Bluetooth tethering seçeneğine dokunarak internet paylaşımını başlatın

>Telefonun internetini bilgisayarda kullanma işlemini bluetooth ile tamamladınız.

Iphone İnternetini Masaüstü Bilgisayara Bağlamak

telefon internetini bilgisayara bağlamak

Akıllı telefonlarımızı bilgisayarlarımıza bağlamanın birçok yolu bulunmaktadır. Bunlar arasında en popüler olanları kablosuz ağ (Wi-Fi) kullanarak internet paylaşımı, USB üzerinden internet paylaşımı ve Bluetooth ile internet aktarımı bulunmaktadır.

1. Kablosuz Ağ (Wi-Fi) İle İnternet Paylaşımı

İlk yöntem telefonu modem gibi kullanmadır. Bu yöntem, telefonunuzun internetini bir Wi-Fi Erişim Noktası olarak kullanmanızı sağlar. İşletim sistemleri farklı olabilir; ancak genel işleyiş aynıdır.

 • iOS (iPhone): Ayarlar > Kişisel Erişim Noktası yolu izlenir ve Kişisel Erişim Noktası’nı açarak telefonunuzda bir hotspot oluşturabilirsiniz.

Bilgisayarınızın Wi-Fi ayarlarına giderek telefonunuzda oluşturduğunuz erişim noktasını seçip bağlanabilirsiniz.

2. USB İle İnternet Paylaşımı

Bir diğer yöntem ise USB internet paylaşımıdır. Bunun için öncelikle telefonunuzun USB kablosu ile bilgisayara bağlanması gerekmektedir.

 • iOS (iPhone): Bu işlem biraz daha karmaşıktır. iTunes uygulamasını kullanarak iPhone USB internet paylaşımı gerçekleştirilir. Ayarlar > Kişisel Erişim Noktası > USB Bağlantı Paylaşımı yolunu takip ederek, iTunes üzerinden internet paylaşımı yapabilirsiniz.

Eğer “iphone interneti bilgisayara bağlanmıyor” sorunu yaşıyorsanız, cihazınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin ya da farklı bir USB kablosu kullanmayı deneyin.

3. Bluetooth İle İnternet Aktarımı

Bu yöntem genellikle daha yavaş bir internet hızına sahip olacağınızı göz önünde bulundurarak tercih edilir. Ancak kullanışlı bir alternatif olabilir.

 • Android ve iOS: Her iki işletim sistemi için de benzer bir işleyiş vardır. Öncelikle telefonunuzda Bluetooth’u açmalı ve bilgisayarınızla eşleştirmelisiniz. Ardından, telefonunuzun ayarlarından internet paylaşımını Bluetooth üzerinden gerçekleştirecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Telefon internetini bilgisayara bağlamak kablolu ve kablosuz seçenekleriyle oldukça kolaydır. Özellikle bazı özel durumlarda, “bilgisayar kişisel erişim noktasına bağlanmıyor” gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Ancak genellikle biraz deneme yanılma ve doğru ayarları bulma ile bu sorunlar çözülebilir.

YöntemAndroidiOS
Kablosuz Ağ (Wi-Fi) ile İnternet PaylaşımıAyarlar > Kablosuz ve Ağlar > Mobil Erişim NoktasıAyarlar > Kişisel Erişim Noktası
USB İle İnternet PaylaşımıAyarlar > Ağ ve İnternet > Mobil Erişim Noktası & Bağlantı PaylaşımıAyarlar > Kişisel Erişim Noktası > USB Bağlantı Paylaşımı (iTunes gerekli)
Bluetooth İle İnternet AktarımıBluetooth açma ve bilgisayar ile eşleştirme, ardından internet paylaşım ayarlarını Bluetooth üzerinden yapmaBluetooth açma ve bilgisayar ile eşleştirme, ardından internet paylaşım ayarlarını Bluetooth üzerinden yapma
telefon internetini bilgisayara bağlamak

“iPhone interneti bilgisayara bağlanmıyor”

Bu sorunu çözmek için bazı potansiyel çözümler:

1. Cihazları Yeniden Başlatın: İlk adım, hem iPhone’unuzu hem de bilgisayarınızı yeniden başlatmaktır. Bazen, bir yazılım hatalı olabilir ve yeniden başlatma, bu tür sorunları çözebilir.

2. Kabloyu ve USB Portunu Kontrol Edin: Kullandığınız USB kablosunun ve bilgisayarınızdaki USB portunun çalıştığından emin olun. Bunu kontrol etmek için, başka bir kablo veya başka bir port deneyin.

3. iTunes’u Güncelleyin: Bilgisayarınızda en son iTunes sürümünün yüklü olduğundan emin olun. Eski bir sürüm, iPhone’unuzla bilgisayarınız arasındaki bağlantıyı etkileyebilir.

4. iPhone Ayarlarını Kontrol Edin: iPhone’unuzda, ‘Ayarlar’ > ‘Kişisel Erişim Noktası’na gidin ve ‘Sadece Wi-Fi ve Bluetooth’ seçeneğinin kapalı olduğunu kontrol edin.

Redmi ve Xiaomi

Çinli teknoloji devi Xiaomi’nin markalarından olan Redmi ve Xiaomi telefonlar için özel internet paylaşım ayarları bulunmaktadır. “Redmi internet paylaşımı” ve “Xiaomi USB internet paylaşımı” için telefonunuzun Ayarlar menüsünden Bağlantı Paylaşımı & Taşınabilir Erişim Noktası seçeneğini bulabilir ve bu ayarları aktifleştirebilirsiniz.

Bilgisayar kişisel erişim noktasına bağlanmıyor

Bu sorun genellikle Wi-Fi üzerinden internet paylaşımı sırasında ortaya çıkar ve çözüm için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. Erişim Noktasını Kontrol Edin: Kişisel Erişim Noktasınızın veya Mobil Erişim Noktasınızın aktif olduğundan ve doğru bir şekilde yapılandırıldığından emin olun. Bunu kontrol etmek için, telefonunuzun ayarlarına gidin ve ilgili ayarları kontrol edin.

2. Wi-Fi Bağlantısını Kontrol Edin: Bilgisayarınızın Wi-Fi bağlantısını kontrol edin. Bağlanmaya çalıştığınız kişisel erişim noktasının adını doğru bir şekilde görüp görmediğini kontrol edin.

3. Bilgisayarı Yeniden Başlatın: Bazen, bir bilgisayarın Wi-Fi kartı hatalı olabilir ve bir yeniden başlatma bu sorunu çözebilir.

İnternet Paylaşımına Dair İpucu ve Püf Noktalar

Telefonunuzun internetini bilgisayara aktarmak genelde sorunsuz bir süreç olsa da, bazı durumlarda sorunlarla karşılaşabilirsiniz. İşte bazı ipuçları ve püf noktaları:

Hotspot ve Bağlantı Uyarıları

Çoğu zaman Hotspot & bağlantı uyarısı alabilirsiniz. İnternet paylaşımınızı yaptıktan sonra, telefonunuzda bir uyarı görüntülenecektir. Bu uyarı, genellikle mobil veri kullanımınızın potansiyel olarak artacağına dair bir uyarıdır. Bu normaldir ve devam etmek için ‘Tamam’ı tıklamanız yeterlidir.

İnternet Paylaşımı Sırasında Batarya Kullanımı

Telefonunuzun internetini bilgisayara aktarmak, telefonunuzun bataryasını daha hızlı tüketecektir. Özellikle bir Android cihazda internet paylaşımı yaparken, cihazınızın bataryasının hızla azaldığını fark edebilirsiniz. Bu durumda, telefonunuzu bir güç kaynağına bağlı tutmak iyi bir fikir olabilir.

İnternet Paylaşımında Veri Kullanımı

İnternet paylaşımı, veri paketinizi daha hızlı tüketecektir. Çünkü bilgisayarlar genellikle daha fazla veri kullanır. Video akışı, büyük dosya indirmeleri ve bulut tabanlı uygulamalar bu veri tüketimini hızlandırabilir. Bu yüzden, internet paylaşımını kullanırken veri kullanımınızı yakından takip etmeniz önerilir.

Güvenlik İpuçları

Wi-Fi üzerinden internet paylaşımı yaparken, herkesin erişim noktanızı görebileceğini unutmayın. Bu yüzden, güçlü bir şifre belirlemek önemlidir. Ayrıca, paylaşım yapmadığınız zamanlarda Erişim Noktanızı kapalı tutmak da bir başka iyi güvenlik önlemidir.

Telefon İnternetini Bilgisayara Bağlamak Hakkında Sonuç Ve SSS

Bu yazımızda sizlere telefon internetini masaüstü bilgisayara bağlamak dahil kullanabileceğiniz üç farklı yol gösterdik. Siz hangi yol ile internet paylaşımı yapıyorsunuz? Android telefon internetini paylaşmak ile ilgili sorularınızı bize yorum bölümünden iletebilirsiniz. Bu yazımızdan sonra bunları da okumanızı tavsiye ederiz;

iPhone’un internetini bilgisayara bağlamak için ne yapmalıyım?

iPhone’unuzdan internet paylaşmanın birkaç yolu vardır. En yaygın iki yöntem, Kişisel Erişim Noktası özelliğini kullanarak Wi-Fi üzerinden internet paylaşmak veya iTunes uygulaması aracılığıyla USB üzerinden internet paylaşmaktır.

Yorum yapın