Telefonun Ekranı Neden Gidip Gelir ?

Telefon ekranı gidip gelmesi sorunu yazılım veya donanım kaynaklı olabilir. Akıllı telefonlarınızı kullanılamaz hale getiren bu sorunu çözebilmek için öncelikle sorunu tespit etmek gereklidir. Peki telefonun ekranı neden gidip gelir ? Zamanla telefonunuzun ekranına hasar vermiş olabilirsiniz. Telefonunuzu düşürmeniz veya telefonun darbe alması bu soruna neden olabilir. Hatalı sistem yazılımı veya yüklediğiniz bir uygulamanın sisteminize zarar vermesi de bu sorunu yaratabilir. Yazılım kaynaklı sorunları çözmek donanım kaynaklı olanlara göre çok kolaydır. Bu yazımızda ekran sorununuzu nasıl çözebileceğinizi anlattık.

1-Yeniden Başlatın

telefonun ekranı neden gidip gelir
huawei telefon ekran gidip gelmesi cozum

Telefonun ekranı neden gidip gelir sorunuzun cevabı geçici bir sorun yüzünden olabilir. Zaman alıcı yöntemleri denemeden önce telefonunuzu kapatıp açmayı deneyin. Telefonunuzu yeniden başlatmak geçici sorunları yok edeceğinden ekran sorununuzu çözebilir. Ek olarak telefonunuzu açmadan önce dışını iyice inceleyin. Ekranınızda yer alan ufak bir çatlak tüm ekranınızı etki edebilir. Fiziksel bir sorun bulamadıysanız ve yeniden başlatmak sorunu çözmediyse diğer yöntemlerle devam edelim.

2-Parlaklık Ayarlarınızı Kontrol Edin

Telefonlarda bulunan oto parlaklık ayarı ortam ışığını algılayarak telefonunuzun parlaklığını ayarlar. Işık seviyesini algılayan sensörlerin veya yazılım bozulması telefonun ekranı titriyor gibi gözükmesine sebep olur. Bu sorunu çözmek için oto ayarlamayı devre dışı bırakıp sabit bir parlaklık kullanmanız yeterlidir. Ayarlar uygulamasını açın ve ekran ayarlarına dokunun. Buradan parlaklık ayarlarına gelin ve otomatik parlaklık seçeneğini kapatın.

3-Geçici Cache Dosyalarını Silin

telefon ekranı bozulması
Telefon ekran gidip gelmesi çözüm

Android işletim sistemi uygulamalardan ayrı olarak kendi cache dosyalarını biriktirir. Biriken geçici sistem dosyaları telefonun yazılımsal hatalarla karşılaşmasına sebep olabilir. Bu sistem önbelleklerini silebilmek için telefonunuzu kurtarma modunda başlatmanız gereklidir. Telefon ekranı gidip gelmesi sorununu çözebilmek için telefonunuzu kapatın. Telefonunuzun ses artırma tuşuna basılı tutarken güç tuşuna da telefonunuzun logosu gelesiye kadar basılı tutun. Eğer bu moda giriş yapamadıysanız telefonunuzun markası recovery mod açma yazarak aramanızı öneririz. Kurtarma ekranına girdikten sonra ses tuşları ile Wipe cache partition seçeneğini seçin. Güç tuşuna basarak bu seçeneği onaylayın ve işlemin bitmesini bekleyin. Bu işlem format işleminde olduğu gibi herhangi bir kişisel verinizi silmez. İşlem bittikten sonra sorunu kontrol edin.

4-Güvenli Modda Başlatın

Telefonun ekranı neden gidip gelir sorusuna yüklediğiniz uygulamalardan biri sebep olabilir demiştik. Bunu test etmek için android telefonunuzu güvenli modda başlatabilirsiniz. Güvenli mod telefonunuza yüklediğiniz tüm uygulamaları geçici olarak devre dışı bırakacaktır. Her marka da güvenli mod açmak farklı olduğundan dolayı telefonunuzun markası güvenli mod açma şeklinde aramanızı tavsiye ederiz. Güvenli mod açtıktan sonra telefonun ekranı titriyor sorununuz çözüldüyse sorun yüklediğiniz bir uygulamadan kaynaklanmış demektir. Telefonunuzu kapatıp açarak güvenli moddan çıkarın. Özellikle telefonunuzun görünümüne etki eden launcher uygulamaları gibi uygulamaları gözden geçirin. Gerekirse sorun başlamadan önce yüklediğiniz uygulamaları kaldırın. Ayrıca telefonunuzda virüs olup olmadığını kontrol etmek için Telefonda Virüs Belirtileri yazısını da okumanızı öneririz.

5-Telefonu Sıfırlayın

Eğer üstte yer alan herhangi bir yöntem sorununuzu çözmediyse son bir umut olarak telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Bunu yapmak resimlerinizden kişilerinize tüm kişisel verilerinizi sileceği için mutlaka verilerinizi telefonun dışında yedekleyin. Telefonun ayarlar uygulamasını açın ve aram bölümüne fabrika ayarlarını sıfırla yazarak artın. Çıkan ayardan telefonu sıfırla butonuna basın ve onay verin. Bu işlem tamamlandıktan sonra telefonunuz fabrikadan yeni çıkmış gibi olacak. Eğer bu işlemden sonra da sorununuz devam ediyorsa telefonun ekranı neden gidip gelir sorusunun cevabı donanım kaynaklıdır. Donanım kaynaklı bir sorunu bilginiz yoksa kendi başınıza çözemezsiniz. Telefonunuzu teknik servise veya cep telefonu tamircisine götürün.

Bu makalemizde telefonun ekranı neden gidip gelir sorusuna cevap verdik ve sorunun nasıl çözülebileceğini anlattık. Konuyla ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Yorum yapın