Telefonumun sesi az çıkıyor ne yapmalıyım ?

Android telefonunuzun ses seviyesi çok düştüyse veya ses tamamen kısılmışsa, telefonunuzun hoparlörlerinin veya kulaklığının ses seviyesini düzeltmek için bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Android telefonunuzun sesinin çalışmamasının birkaç nedeni olabilir. Telefonumun sesi az çıkıyor ne yapmalıyım sorusuna yönelmeden önce telefondan az ses gelmesi sorunun neden kaynaklandığını tespit etmelisiniz.

Bu sorunlar Android telefonlarda sesin az çıkmasına neden olabilir:

>Telefonunuz Bluetooth ile başka bir cihaza bağlı olması

>Arka planda genel ses seviyesini kontrol eden bir uygulama çalışması

>Rahatsız Etmeyin Modunun etkin olması

>Hoparlörlerde oluşan teknik arızalar ve hoparlör çıkışlarının kirlenmesi

Yukarıdaki sorunları çözdükten sonra telefonumun sesi az çıkıyor şikâyetiniz devam ediyorsa, cihazınızın ses performansını iyileştirmek için ses artırıcı uygulamaları deneyebilirsiniz.

1-Bluetooth bağlantısını kapatın

Telefonunuzun sesi hiç gelmiyor ise kablosuz kulaklık gibi bir cihaza siz farkında olmadan bağlanmış olabilir. Bluetooth bağlantınızı kapatarak tekrar deneyin

2-Ses tuşlarını kontrol edin

android de az ses sorunu
Telefonunuzun sesini ayarlardan yükseltin

Telefonunuzun sesini açtığınız tuşlar zamanla bozulabilir. Bu yüzden ses açma tuşuna basmanıza rağmen telefonun sesi az çıkıyor olabilir. Eğer telefonunuzun ses artırma tuşuna bastığınızda herhangi bir tepki oluşmuyorsa sesinizi ayarlardan yükseltmeniz gerekli. Telefonunuzun ayarlar uygulamasını açın ve Ses ayarlarını bulun. Buradan telefonunuzun sesini yükseltebilirsiniz.

3-Arka planda çalışan tüm uygulamaları kapatın

Android telefonunuzda çalışan bir uygulama telefondan az ses gelmesi sorununa sebep oluyor olabilir. Arka planda çalışan tüm uygulamaları kapatarak tekrar kontrol edin. Sorun çözüldüyse sorun çıkaran uygulamayı bulun ve silin.

4-Telefon hoparlörlerini temizleyin

Sesi en yükseğe getirdikten sonra bile telefonumun sesi az çıkıyor sorununu yaşıyorsanız, telefon hoparlörünüz toz veya su sebebiyle tıkanmış olabilir. Hoparlörün üzerinde genellikle delikleri olan bir parça bulunur ve bu parça kir veya su ile tıkanırsa hoparlörden çıkan ses azalır. Bunu düzeltmek için hoparlörü temizlemeniz gerekir. Basınçlı hava tabancanız varsa bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz ama bu alete büyük ihtimalle sahip değilsinizdir. Bu yüzden tozu temizlemek için yumuşak uçlara sahip bir fırça kullanabilirsiniz. Bu işlemi yaparken donanıma zar vermemek için dikkatli olmanız gerekir. Sorun sizin çabalarınızla düzelmediyse, en iyi seçenek uzman bir telefon tamircisine götürmektir. Telefonumun sesi az çıkıyor ne yapmalıyım sorunun en mantıklı cevabı budur çünkü bu sorunun çoğunlukla sebebi arızalı hoparlördür ve donanımı değiştirmeden bu sorundan kurtulamazsınız.

5-Equalizer uygulaması kullanın

android ses az geliyor
Flat Equalizer uygulamasının arayüzü

Telefonun sesi az çıkıyor sorununa karşı en iyi yazılımsal çözüm bir ekolayzır uygulaması kullanmaktır. Ücretsiz bir ekolayzır uygulaması ile ses çıkışı frekanslarını değiştirerek telefonunuzun ses kalitesini düzeltebilir ve dengesiz gelen ses sorununu çözebilirsiniz. Ayrıca bas ekleyerek ses yüksekliğini de artırabilirsiniz.

>Google play mağazası üzerinden ücretsiz Flat Equalizer uygulamasını indirin.Bu uygulama milyonu geçik indirmesi ve 4.8 değerlendirme puanıyla alanında en iyisidir.

>Uygulamayı açın ve istediği izinleri verin

>Ekranı aşağıya kaydırın ve ses bölümünde yer alan kırmızı çubuğu en sağa kaydırın

>Bu bölümün üstünde yer alan ses yüksekliği ayarını aktif hale getirin ve çubuğu en sona çekin

>Bas ayarını aktif hale getirin ve çubuğu ortaya göre çekin

>Bir müzik açarak ses yüksekliği ve bas ayarını kulağa hoş gelecek şekilde ayarlayın. Bu seçenekleri ne kadar fazla yükseltirseniz ses kalitesi o kadar bozulacaktır.

>Telefonunuzu müzik dinlemek için kullanıyorsanız üstte yer alan Ekolayzır ayarlarını aktifleştirin

>Bölümün altında yer alan custom yazısına tıklayın ve dinlediğiniz müziğin türünü seçin.Bu ayarlar müzik sesinin kalitesini artıracaktır.

>Ayarlarınızın sadece uygulama çalışırken geçerli olduğunu unutmayın. Uygulamanın arka planda çalışmasını engellemeyin.

Bu yazımızda sizlere Android telefonlarda az gelen ses sorunun nasıl çözülebileceğini anlattık. Siz bu sorunu hangi yöntemle çözdünüz ? Lütfen yorum bölümünden paylaşın. Bu yazımızdan sonra Connect with mi assistant ne demek ? yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın