Telefonum Video Oynatmıyor [2023 Çözüm]

Android telefonlar yazılım ve donanımsal gelişmeler sayesinde her işimizi hallettiğimiz cihazlara dönüştü. En eğlendiğimiz anları telefonlarımızla kaydediyoruz ve sonradan galerimizden izleyebiliyoruz. Asırlar önce gitmenin bile imkânsız olduğu uzaklıklara video paylaşımı yapabiliyoruz. Tabi bu kadar teknolojik gelişme hatalarıyla beraber geliyor. Telefonum video oynatmıyor hatası telefondan aldığımız faydayı yok edebiliyor. Bu yazımızda telefon video açmıyor sorunun neyden kaynaklığını ve nasıl çözebileceğinizi anlatacağız. Burada anlattığımız yöntemleri her seviyeden kullanıcı kolaylıkla uygulayabilir.

Telefonum Video Oynatmıyor Sebepleri

Bu bölümde android telefonların video oynatmama sebeplerini ve çözümlerini anlattık. Bu 4 yöntemi sırayla denmenizi tavsiye ederiz. Anlatım android cihazlar için yapılmış olsa da çözümler İphone’lar içinde benzerdir.

1-Kodeks Problemi

video oynatma sorunu
VLC video oynatıcısı

Telefonum video oynatmıyor sorununa en yaygın sebep kodeks problemidir. Her video uzantısı farklı kodlama sitiline sahiptir ve basit video oynatıcılar her uzantıyı açamaz. Android telefonda video açılmıyor şikâyetiniz bazı video dosyaları içinse farklı bir oynatıcı ile sorunu çözebilirsiniz. Google play üzerinden ücretsiz olarak VLC for Android uygulamasını indirmenizi tavsiye ederiz. VLC telefonunuza yüklü gelen video oynatıcısına göre daha fazla video uzantısını destekler. Böylece açılmayan videoları açabilirsiniz. Vlc uygulamasına girdikten sonra videolarım bölümünden oynatmak istediğiniz videoya dokunmanız yeterlidir. Vlc ile de telefon video açmıyor şikâyetiniz devam ediyorsa diğer ücretsiz uygulamaları da deneyebilirsiniz.

2-Hatalı Video Dosyası

telefonum video oynatmıyor
Video dosyası kaynaklı sorunlar

Video dosyasını internetten indirirken karşılaşılan kesintiler veya videonun hatalı kaydedilmesi telefonum video oynatmıyor sorununa sebep olur. Bu sorunu çözmek için mevcut videoyu silin ve düzgün bir internet bağlantısıyla tekrar indirin. Mümkünse kullandığınız video indirme aracını da değiştirin. Videoyu arkadaşınızdan aldıysanız size tekrar göndermesini isteyebilirsiniz.

3-Galeri Problemi

Galerideki videolar açılmıyor sorununa telefonunuza yüklü gelen galeri uygulamasının zamanla bozulması sebep olabilir. Uygulamayı düzeltmek için Ayarlar>Uygulama ayarları bölümünden Galeri uygulamasına dokunun. Uygulamayı durmaya zorlayın ve önbelleğini temizleyin. Bu işlemden sonra videoyu açmayı tekrar deneyin. Galerideki videolar açılmıyor şikâyetiniz devam ediyorsa farklı bir ücretsiz galeri uygulamasını Google play mağazasından indirebilirsiniz. Telefonum video oynatmıyor sorunu galeri kaynaklıysa bu işlemlerden sonra düzelecektir.

4-Eski Yazılım

Uzun süre telefonunuzu güncellememek telefonda internetten video izleyemiyorum sorununa sebep olabilir. Bu sorunu çözmek için Ayarlar>Telefon hakkında>Güncellemeler bölümünden son sürüm yazılım kullandığınızdan emin olun. Ayrıca Google play uygulamasına girerek bekleyen güncellemeleri yapın. Ek olarak farklı bir tarayıcı kullanarak internetten video izleyememe sorununu çözebilirsiniz.

Telefondan YouTube videoları neden açılmıyor?

youtube acilmiyor
Android de youtube

Telefonum video oynatmıyor sorununa çözümler sunduktan sonra youtube ile devam ediyoruz. Telefonunuzda youtube videolarının açılmamasının çeşitli sebepleri olabilir. Eğer tarayıcıdan ve uygulamadan hiç giriş yapamıyorsanız devlet tarafından youtube yasaklanmış veya bant genişliği daraltması uygulanmış olabilir. Bu bilgiyi haberlerden öğrenebilirsiniz. Ayrıca iş ve okul ağlarında ağ yöneticisi youtube gibi bazı siteleri yasaklayabilir. Böyle bir ağdan bağlanıyorsanız mobil veriye geçip tekrar denemenizi öneririz. Ek olarak şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

>Ücretsiz bir vpn uygulaması ile tekrar bağlanmayı deneyin. Vpn internet yasaklarını aşmanıza yardım eder.

>Youtube uygulamasının verilerini temizleyin. Uygulama ayarlarını açarak Youtube uygulamasını bulun ve verilini temizle butonuna basın

>Alternatif bir uygulama kullanın. Youtube Vanced gibi bir uygulamayı internetten indirerek test edin. Youtube istemcileri Google tarafından yasaklandığı için play store da bulunmaz. En İyi Play Store Benzeri Uygulamalar yazımızda olan alternatif mağazalarını kullanmanız gereklidir.

> Farklı bir tarayıcı kullanın. Eğer tarayıcınızdan youtube açılmıyorsa farklı bir tarayıcı indirip deneyin.

Google Chrome neden video açılmıyor?

Telefonda internetten video izleyemiyorum şikayetlerinin temel sebebi tarayıcı problemleridir. En çok kullanılan tarayıcı olan Chrome ile sorun yaşıyorsanız şunları denmelisiniz :

>Chrome tarayıcısını açın ve sağ üstte bulunan üç noktaya dokunun. Açılan menüden ayarlar seçeneğine dokunun. Buradan gizlilik ve güvenlik ayarlarına ve Tarama verilerini temizleye dokunun. Zaman aralığını tüm zamanlar yapıp hepsini seçtikten sonra verileri temizle butonuna basın. Bu işlem tüm çerezleri, tarama geçmişini ve kayıtlı şifrelerinizi temizleyecektir.

>Ayarlar>Uygulama ayarları>Chrome yolunu izleyin. Buradan durdurmaya zorlayın, verileri temizleyin ve güncellemeleri kaldırın. Chrome tarayıcınız telefonu ilk aldığınız hale dönecektir.

>Farklı bir tarayıcı kullanın. Eğer Chrome video açmıyorsa Opera tarayıcısını play store dan indirip deneyebilirsiniz.

Bu makalemizde android telefonda video açılmıyor sorunun nasıl çözüleceğini tüm ayrıntılarıyla açıkladık. Sorunla ilgili takıldığınız nokta varsa yorum bırakabilirsiniz. Bu yazımızdan sonra şunları da okumanızı tavsiye ederiz:

Telefonum Video Oynatmıyor SSS

Yazımızın bu bölümünde telefonum video oynatmıyor sorununu internette araştıran kullanıcıların sık sordukları soruları cevapladık. Soruna dair bilmediğiniz bir şey kalmaması için bu bölümü de mutlaka okumalısınız.

Telefonda desteklenmeyen video nasıl açılır?

Telefonunuzda desteklenmeyen videoları farklı bir video oynatıcısı indirerek açabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz google play mağazasında ücretsiz yer alan VLC uygulamasını indirmenizdir. VLC ile desteklenmeyen videoları telefonunuzda açabilirsiniz.

Telefonda hangi video formatı çalışır?

Android telefonlarda popüler olan video uzantılarının neredeyse tamamı çalışır. Çalışmayan uzantıları yeni video oynatıcılar indirerek çalıştırabilirsiniz.

Telefonda video izlerken donma sorunu nasıl çözülür ?

Telefonunuzda video izlerken donma sorunu çözmek için daha düşük kaliteli videolar izlemeli ve daha iyi bir video oynama uygulaması indirmelisiniz.

“Telefonum Video Oynatmıyor [2023 Çözüm]” üzerine 2 yorum

  1. Telefonum bir anda dondu ve ondan sonra bazı platformlarda video oynatmamaya başladı.Aynı zamanda hiç ses vermiyo.Telefonla bile konuşamıyorum nedenini merak ediyorum

    Yanıtla

Yorum yapın