Telefonum Şarjdayken Şarjı Azalıyor [3 Çözüm]

Telefonum şarjdayken şarjı azalıyor sorununu yaşıyorsanız doğru yerdesin. Bu makalemizde şarj olurken şarj azalması sorunun nasıl çözülebileceğini anlatacağız. Yaşadığınız problem donanım veya yazılım kaynaklı olabilir. Bunu anlamak için tüm yöntemleri test etmeniz gerekmektedir. Sorunun kaynağını bulduktan sonra çözüm yollarını deneyebilirsiniz. Bazı sorunlar evde herkes tarafından çözülebilirken bazı sorunlar için uzman desteği almanız gerekmektedir. Herhangi bir hata yapmamak için yazının tamamını okumanızı tavsiye ederiz.

Şarj Aleti Problemi

telefonum şarjdayken şarjı azalıyor
telefon şarj olurken şarjı azalıyor

Telefonum şarjdayken şarjı azalıyor sorunu çoğunlukla şarj aletinden kaynaklanır. Orijinal olmayan bir şarj aleti kullanıyorsanız değiştirmelisiniz. Ayrıca kullandığınız şarj aleti orijinal olsa bile hasar görmüş olabilir. Kablosu hasar görmüş şarj aletlerini kullanmamalısınız. Sorunun bundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamanız için ilk olarak farklı ve orijinal bir şarj aleti ile telefonunuzu şarj etmelisiniz. Ek olarak telefonunuz şarj girişinin ne durumda olduğunu da kontrol etmelisiniz. Düşme sonucu bu bölüm hasar görebilir ve telefonunuz şarj olmayabilir.

Android bir telefon kullanıyorsanız google play mağazası üzerinden ücretsiz Ampere uygulamasını indirmenizi öneririz. Uygulamayı indirdikten sonra telefonunuzu eski şarj aletiyle şarja takın ve uygulamayı açın. 5 dk bekledikten sonra min ve maks yazan mA değerlerini not alın. Daha sonra farklı bir şarj aleti ile işlemi tekrarlayın. Eğer değerler farklı şarj aletiyle daha yüksek çıkıyorsa eski şarj aletinizin telefonunuz için yeterli güçte olmadığı anlamına gelir. Telefonum şarjdayken şarjı azalıyor şikayetinizin kaynağı, şarj aletinin telefonun tükettiğinden daha az şarj edebilmesidir.

Batarya Kaynaklı Sorunlar

telefon şarjdayken şarjı azalıyor huawei
telefon şarjdayken şarjı azalıyor general mobile

Her telefon bataryasının belirli bir ömrü vardır ve bu süre kullanım tarzınıza göre değişir. Eskimiş bir telefon bataryası telefonum şarjdayken şarjı azalıyor sorununa sebep olabilir. Telefonunuz bataryasında şişkinlik varsa veya çok uzun süredir kullanıyorsanız değiştirmenizi tavsiye ederiz. Çıkarılabilir bataryalar kolayca değiştirilebilirken sabit bataryaları sadece teknik servisler değiştirebilir. Bu işlem daha masraflı olduğundan dolayı bataryayı değiştirme yöntemini denemeden önce mutlaka diğer 2 yöntemi test etmenizi öneririz.

Yazılım Kaynaklı Sorunlar

sarj olurken sarj azalmasi

Telefonunuzda arka planda çalışan uygulama sayısı çok fazlaysa, bu uygulamalar aşırı güç tüketimine sebep olur. Ek olarak gps, mobil veri gibi bağlantılar da güç tüketimini artırır. Telefonun tükettiği güç aldığı güçten fazla olursa telefonum şarjdayken şarjı azalıyor problemini yaşarsanız. Bunu çözmek için güç tüketimini şarj ederken sınırlandırmalısınız. İlk olarak gps, wifi, mobil veri ve bluetooth bağlantısının kapalı olduğundan emin olun.

Telefonunuzun pil istatistiklerinden uygulamaların kullanım verilerini inceleyin. Bu bölümde bataryayı gereksiz yere tüketen uygulamaları tespit edin ve not alın. Bulduğunuz uygulamaların ayarlarına girerek arka planda çalışma izinleri kapatın. Alternatif olarak Accu​Battery uygulamasını google play mağazasından indirebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde pil kullanım verilerine daha kolay ulaşabilirsiniz. Telefonum şarjdayken şarjı azalıyor sorununu Accu​Battery uygulaması ile çözebilirsiniz.

Bu yazımızda telefonum şarjdayken şarjı azalıyor sorunun nelerden kaynaklanabileceğini ve nasıl çözülebileceğini anlattık. Eğer konuyla ilgili sorularınız varsa yorum bölümünden yazabilirsiniz. Anlattıklarımız sizin sorununuzu çözmediyse incelemesi için bir telefon tamircisine veya teknik servise gitmenizi tavsiye ederiz. Bu yazımızdan sonra bunları da okumalısınız;

Telefon Şarjdayken şarjı neden düşer?

Telefonunuzun aldığı güç harcadığı güçten düşük ise şarj olurken şarjı düşer. Bu sorun genellikle telefon için yetersiz kalan şarj aletlerinden dolayı oluşur.

Telefon neden durduk yere şarj yiyor?

Telefonunuzun şarjı siz kullanmadığınız zamanlarda bile çok hızlı bir şekilde düşüyorsa bataryanızda sorun var demektir. Ek olarak arka planda çok fazla uygulama çalıştırıyor da olabilirsiniz. Akıllı telefonunuzu formatladıktan sonra sorun devam ediyorsa bataryanızı değiştirmenizi öneririz.

Telefonumun şarjı çok çabuk bitiyor ne yapmalıyım?

Gps ve mobil veri gibi çok şarj tüketen bağlantıları daha az kullanın. Ekran parlaklığını mümkün olduğu kadar kısın. Arka planda çalışan uygulamaları denetleyerek bunların sayısını azaltın.

Telefon neden çok yavaş şarj olur?

Telefonun yavaş şarj olması şarj aletinizin yetersiz olduğunu gösterir. Yeni ve orijinal bir şarj aletiyle şarj etmeyi deneyin.

En hızlı şarj nasıl dolar?

Telefonlar şarj olurken de bataryayı harcama devam ederler. Bu yüzden bataryanızı daha hızlı doldurmak için şarj tüketimini düşürmeniz gerekmektedir. Bunun en kolay yolu da telefonunuzu kapatıp şarj etmektir.

Yorum yapın