Telefonlardaki Adımsayar Nasıl Çalışır ?

Her gün yürüyüş yapmak kadar ne kadar yürüdüğünüzün kaydını da tutmak gereklidir. Önceden atılan adımın kaydı sayarak veya mekanik aletlerle gerçekleştirilirken, günümüzde akıllı telefonlar sayesinde adım saymak çok kolay bir işlemdir. Her üretilen Android telefon dahili bir adım sayar sensörü ile gelir. Telefonunuzla adım sayma işlemi ister dahili bir uygulamayla isterseniz Google play üzerinden indirebileceğiniz ücretsiz uygulamalar ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulamalar attığınız adımı saymanın yanında tahmini olarak ne kadar kalori yaktığınızı da göstermektedir. Peki hayatımızı kolaylaştıran telefonlardaki adım sayar nasıl çalışır?

Adım sayar nasıl çalışır?

adım sayar nasıl calısır

Adım sayar, telefonunuzun birden fazla sensörünü kullanarak çalışır. Bu sensörler, insanların hareketlerini algılayarak adım sayısını hesaplamaya yardımcı olur. Örneğin, telefonunuzun içinde bulunan bir İvmeölçer sensörü, telefonunuzun hızını hesaplar. Adımsayar uygulamasına girdiğiniz boy bilgisi ve bu hız bilgisi birleştirilerek adım sayınız bulunur. Ayrıca, telefonların içinde bir g-sensörü de bulunur, bu sensör de telefonunuzun ne konumda durduğunu tespit ederek hatalı ölçümleri önler. Bu sensörlerin kombinasyonu sayesinde, adım sayar çalışır ve kullanıcının adım sayısını hesaplar. Daha ayrıntılı bir ölçüm isterseniz gps sensörünü de kullanabilirsiniz. Fakat, gps açık olduğu zaman şarjınızın daha fazla gideceğini unutmayın. Telefonlardaki adım sayar nasıl çalışır sorusunun cevabı basitçe bu kadardır.

Telefondaki adım sayar doğru mu?

telefonlardaki adımsayar nasıl çalışır

Telefonunuzda yer alan adım bilgisinin doğruluğu birden çok veriye bağlıdır. Son 5 yılda üretilen her akıllı telefonun gerekli sensörleri vardır ama bu sensörlerin kalitesi farklıdır. Daha kaliteli sensörlerden alınan veriler daha doğru sonuç verir. Ayrıca adım sayar uygulamasına girdiğiniz bilgilerin doğruluğu da sonucu etkiler. Son olarak telefonunuzu taşıma biçiminizde önemlidir. Daha doğru adımsayar sonuçları için telefonunuzu cebinizde taşımanız gerekmektedir. Elinizde taşıdığınız telefon, daha fazla sallanacağından dolayı adım sayısını yanlış ölçebilir. Telefondaki adım sayar doğru mu sorusunun cevabını profesyonel bir ölçüm yapmadıkça kesin olarak bilemezsiniz.

En iyi adımsayar programı hangisi?

Adımsayar uygulamaları çeşitli başarım sistemleriyle ve istatistik kaydıyla insanların yürüyüş motivasyonunu artırır. Bu yüzden sizlere ücretsiz olarak indirebileceğiniz en iyi adımsayar programı listesini hazırladık.

1-Leap Adımsayar

android adımsayar
Leap uygulaması

Leap 50 milyonu geçik indirmesi ve 4.9 puanıyla en iyi adımsayar programı hangisi diye sorulunca akla gelen ilk uygulama. Bu uygulama km, yakılan kalori ve yürüyüş süresi bilgilerini vermenin yanında gps açık olmadan çalışabiliyor. Leap, bütün yürüyüş istatistiklerini tutarak size grafik halinde sunabiliyor. Ayrıca uygulama içi rozet sistemiyle yürüyüş yapmayı bırakmamanızı sağlıyor. Aradığınız güzel bir arayüze sahip motive edici bir uygulama ise Leap kesinlikle size göre.

2- Accupedo – Pedometre

android adımsayma
Accupedo adımsayar uygulaması

Accupedo+ kullanabileceğiniz en basit arayüze sahip adımsayar uygulamalarından biri olarak listemize dahil oluyor. Sadece ana ekranda aşağı kaydırarak adım ve kilometreden geçmişe ve günlük grafiğe kadar her şeyi görüntüleyebilirsiniz. Diğer uygulamalardan farklı olarak hız ölçümünü de vermesi onu en iyi adımsayar programı adayı yapıyor. Eğer yürüyüş yaparken gps etkinleştirirseniz, hangi yolu yürüdüğünüzü haritaya kaydedebiliyor. Yürüyüş dışında koşu ve bisiklet modları da mevcut. Son olarak uygulama siyah, turuncu ve mavi olarak üç renk temasına sahip.

3- Pacer Pedometre

Pacer, ayrıntılı bir adımsayar uygulaması arayanlar için iyi bir seçenek.1 yıla kadar kalori, mesafe ve süre kaydını tutmasıyla düzenli yürüyüş yapanların işine yarayacak bir uygulama. Yürüyüş yaptığı rotayı kaydetmek isteyenler için gps desteğine de sahip. Ayrıca dahili bir spor koçu da bulunuyor. Rozetler bölümü ise bir insanı motive etmek yeterli düzeyde.

Adım sayar nasıl çalışır sorunu cevaplayarak başladığımız yazımızı burada bitiriyoruz. Sizin adım saymak için kullandığınız uygulama hangisi? Bu yazımızdan sonra En İyi Play Store Benzeri Uygulamalar yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın