Telefonla Konuşurken Ekran Kapanmıyor [Çözüm]

Telefonla konuşurken ekran kapanmıyor sorunu konuşma esnasında ekran ışığının yanmasıdır. Normalde çağrı esnasında yakınlık sensörünün devreye girerek kulağınızı algılaması sonucunda ekran ışığı sönmektedir. Bu durum hem şarjdan tasarruf sunmakta hem de daha iyi bir kullanım sağlamaktadır. Ancak bazı etmenlere bağlı olarak konuşma esnasında ekran kararmayabilir.

Telefonda Konuşurken Ekran Neden Kararır?

Xiaomi telefonla konuşurken ekran kapanmıyor
Telefonla konuşurken ekran kapanmıyor Samsung

Telefon ekranının konuşma esnasında kararması işlevsel bir durumdur. Telefonu kulağınıza götürdüğünüzde yüzünüzün istenmeyen tuşlara basmasının önüne geçilir. Özellikle bekletmeye alma, hoparlör açma gibi durumlar ekranın konuşma esnasında açık olması halinde sorunlar yaratabilir. Ekranın kararması sayesinde ise bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Konuşma Sırasında Ekran Kararmıyorsa Ne Yapmalı?

Telefonda konuşurken ekran kapanmıyor sorunu yaşıyorsanız bu durum yazılımsal ve donanımsal olabilir. İşletim sisteminden kaynaklı bir sorun olabileceği gibi yakınlık sensöründe arıza olabilir.

Öncelikle sorunu çözmek için bunun hangi sıklıkla olduğunu belirleyin. Bazı durumlarda anlık sensör sorunu yüzünden ekran kapanmama sorunu olabilir. Bu durum kendiliğinden düzelecektir. Şayet tüm konuşmalarda, konuşma boyunca ekran kararmıyorsa bu durumda aşağıdaki çözümlere geçebilirsiniz.

İşletim Sistemini Güncelleme

Telefonda konuşurken ekran kapanmıyor sorunu yazılımsal bir sorundan kaynaklanabilir. Bu durumda çözüm üretmek için işletim sisteminizi güncelleyebilirsiniz. Özellikle bazı kullanıcılar Android’de yapılan güncelleme sonrasında bu türden sorunların giderildiğini belirtmektedir.

  • Telefonunuzdan ayarlar kısmını açın.
  • Buradan Telefon Hakkında bölümüne girin.
  • Güncellemeleri Kontrol Et seçeneğine dokunun ve en son çıkan güncellemeyi yükleyin.

Eğer telefonunuz son sürümdeyse bu durumda güncelleme yapamazsınız. Bu durumda da diğer yöntemleri denemelisiniz.

Fabrika Ayarlarını Sıfırlayın

Fabrika ayarlarına dönmek eğer sorun yazılımsalsa etkili bir çözüm olacaktır. Ancak fabrika ayarlarına dönmek telefonunuzdaki tüm verilerinizi silecektir. Bu yüzden fotoğraf, rehber ya da benzeri dosyalar için önceden yedekleme yapmanız tavsiye edilir. Fabrika ayarlarına sıfırlama yapmak için;

  • Ayarlar kısmına girin.
  • Sistem ve Güncellemeler bölümünü seçin.
  • Burada çıkacak Sıfırlama seçeneğini seçin.
  • Ekranda modele göre farklı talimatlar çıkacaktır, talimatları takip ederek fabrika ayarlarına dönün.

Yakınlık Sensörünü Kontrol Edin

Huawei telefonla konuşurken ekran kapanmıyor
Oppo telefonla konuşurken ekran Kapanmıyor

Telefonla konuşurken ekran kapanmıyor sorunu donanımsal kaynaklı da olabilir. Bu durumda ise cihazınızın yakınlık sensörünü kontrol etmelisiniz. Yakınlık sensörü kulağınızı algılayarak ekranın kapanmasını otomatik olarak yapar. Arama esnasında ön kameranın olduğu kısma parmağınızı götürün ve bu kısmı kapatın. Şayet sensörde sorun yoksa ekran kapanmalıdır ancak ekran kapanmıyorsa büyük ihtimalle sensörde sorun vardır.

Xiaomi Telefonla Konuşurken Ekran Kapanmıyor

Xiaomi telefonla konuşurken ekran kapanmıyor sorunu Xiaomi marka telefon kullananların sık yaşadıkları sorunlardan birisidir. Bu markaya ait modellerde kulak ve cihaz yakınlığını algılayan sensör dokunmatik ekran ile şekillenmektedir. Kulağınızı yakınlaştırdığınızda ekranın otomatik kapanması gerekmektedir şayet kapanmıyorsa bu sorun yazılımdan değil daha çok sensör arızasından kaynaklıdır.

Ekran Kapanmıyor Sorununun Çözümü

Telefonla konuşurken ekran kapanmıyor için sorunun çözümü yazılımsal ve donanımsal olabileceğinden tüm aşamalar doğru şekilde uygulanmalıdır. Genellikle bu sorun sensörün doğru çalışmamasına bağlıdır. Fakat tamire telefonunuzu vermeden önce birkaç şeyi daha yapabilirsiniz.

Bunlardan ilki cihazınızı yeniden başlatmaktır. Özellikle uzun süre kapanmayan Android cihazlarda yavaşlama ve çeşitli özelliklerinde aksama görülür. Yeniden başlatma sorunu ortadan kaldırabilir.

Ekran koruyucu cam kullanıyorsanız ve kapanmama sorunu cam kullanımından sonra başladıysa sorun bu noktada muhtemelen camdan kaynaklıdır. Bunun için de ekran koruyucu camı çıkarıp deneyebilirsiniz. Eğer camı çıkardıktan sonra konuşma esnasında ekran kararıyorsa daha uygun bir model cam kullanmalısınız. Telefonun ilk alındığında ekranında bulunan jelatin de aynı şekilde sensörün algılamasını engelleyebilir, jelatini de kaldırmalısınız.

Bu makalemizden sonra Telefon Hoparlör Temizleme Uygulaması yazımızı okumanızı tavsiye ederiz

Yorum yapın