Telefonda Ses Yankılanması Nasıl Engellenir ? [5 Yöntem]

Android telefonunuzda çeşitli sebeplerden dolayı konuşurken ses yankılanması sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bu sorunu çözmek için öncelikle telefonda ses neden yankı yapar öğrenmeniz gerekli. Bu sorunun sebebi aşağıda yazacağımız maddeleri tek tek kontrol ederek bulabilirsiniz. Sorunun kaynağını bulduktan sonra telefonda ses yankılanması nasıl engellenir cevabını bulabilirsiniz. Konuşma kalitesini çok fazla düşüren bu sorunun sebebi sizden kaynaklı olabileceği gibi değiştiremeyeceğiniz bir sebepte olabilir.

1-Zayıf Sinyal

ses yanki sorunu
sinyal problemi

Telefon konuşması yaptığınız yerin baz istasyonuna uzak olması telefonda kendi sesini duymak sorununa sebep olabilir. Bu durumu test etmek için farklı bir konumdayken arama yapın. Eğer yankı şikâyetiniz sadece belli bir noktada gerçekleşiyorsa problem büyük ihtimalle o bölgede operatörünüzün az çekmesinden kaynaklıdır. Anlık oluşan yoğunluklarda bu soruna sebep olabilir. Arama yaptığınızda baz istasyonu çok yoğunsa sesleri geç ileteceğinden dolayı yankılanma duyarsınız. Peki baz istasyonu kaynaklı telefonda ses yankılanması nasıl engellenir ? Eğer sorun geçici bir yoğunluktan kaynaklanmıyorsa bölgenizde daha iyi çeken bir mobil operatöre geçmenizi tavsiye ederiz.

2-Konuştuğunuz kişinin hoparlör kullanması

Telefonda konuşurken kendi sesimi duyuyorum şikâyetiniz sadece bazı kişilerle konuştuğunuzda oluyorsa, sorun konuştuğunuz kişinin sizi hoparlör modunda dinlemesidir. Bunu test etmek için farklı kişileri arayıp sorunun hangi kişileri aradığınızda oluştuğunu not alabilirsiniz. Yankılanma sorunu olan kişilere hoparlörle konuşmaması gerektiğini söylemelisiniz. Akıllı telefonların mikrofonları hoparlörden gelen sesi konuşma yaparken geri iletmeyecek kadar gelişmiştir. Fakat eski bir model telefon kullanmak veya teknik bir arıza bu soruna sebep olabilir. Konuştuğunuz kişinin sizi normal modda (ahize) telefonu kulağında tutarak dinlemesi sorunu çözecektir.

3-Kulaklık kullanımı

yanki neyden kaynaklanir
kulaklığı çıkarmayı deneyin

Telefonda ses neden yankı yapar sorusunun bir diğer cevabı ise kulaklık kullanımıdır. Özellikle konuşmanın taraflarından birinin bluetooth kulaklık kullanması soruna sebep olabilir. Eğer bluetooth kulaklık kullanarak konuşuyorsanız bluetooth kulaklık olmadan arama yapmayı deneyin. Konuştuğunuz kişinin bluetooth kulaklıkla konuştuğunu biliyorsanız, kulaklığını çıkarmasını isteyin. Bluetooth ile ses aktarımı daha yavaş olduğundan bu gecikme yankıya sebep olur. Peki kulaklık kaynaklı telefonda ses yankılanması nasıl engellenir ? İki tarafında telefon mikrofonunu kullanması yankı sorununu çözecektir.

4-Donanımsal Problemler

telefonda ses yankılanması nasıl engellenir
Donanım kaynaklı ses yankılanması

Telefonunuzun mikrofonunun veya hoparlörünün bozulması telefonda kendi sesini duymak sorununun sebebi olabilir. Bu sorunu kablolu ve kaliteli bir kulaklık kullanarak test edebilirsiniz. Kablolu kulaklık ile konuşken telefonda konuşurken kendi sesimi duyuyorum sorunu kayboluyorsa teknik servise gitmenizin zamanı gelmiştir. Telefonunuzun mikrofon veya hoparlör sorunu ilgili donanımların değişmesiyle çözülür. Eğer yankı problemi telefonunuzu düşürdükten sonra oluştuysa büyük ihtimalle donanım kaynaklıdır. Düşme sonucu hasar gören mikrofon ve hoparlör yankı problemi yaşatır. Donanım kaynaklı oluşan sorunlarını evinizde kendi başınıza çözemezsiniz.

5-Yazılımsal Problemler

Düşük bir ihtimalle telefonunuzda virüs bulunması bu soruna yol açıyor olabilir. Google play mağazasından Malwarebytes antivirüs uygulaması indirip cihazınızı taratabilirsiniz. İçiniz rahat etmiyorsa kişisel verilerini yedekledikten sonra telefonunuzu formatlayabilirsiniz.

Bu makalemizden sonra şunları da okumanızı tavsiye ederiz :

Telefonda Ses Yankılanması Nasıl Engellenir Hakkında SSS

Yazımızı bitirmeden önce bu bölümde telefonda ses yankılanması nasıl engellenir aramasını yapan kullanıcıların sık sordukları soruları cevaplandırdık. Konu ile ilgili daha fazla şey öğrenebilmeniz için bu bölümü de okumanızı tavsiye ederiz.

Telefonda ses niye yankılanır?

Telefon görüşmesinde yankılanmanın sebebi genellikle sinyalin geç ulaşması veya donanım arızasıdır. Sorunun ne olduğu test edilerek tespit edilmeli ve çözüm yolu sorunun kaynağına göre aranmalıdır.

Telefonda konusurken kendi sesimi duyuyorum dinleniyor muyum ?

Telefonunuz da konuşma yaparken sesinizi duymanız dinlendiğiniz anlamına gelmez. Yazımızda anlattığımız yöntemleri deneyerek sorunu çözmeye çalışın.

Whatsappta ses neden yankılanır?

Eğer whatsapp ile internet üzerinden görüşme yapıyor ve yankı sorunu yaşıyorsanız bunun sebebi internetinizin yavaşlığıdır. Bu yankı problemi operatörünüz ile arama yapınca da oluyorsa büyük ihtimalle donanım arızasından kaynaklıdır.

Telefonda ses yankılanması nasıl engellenir makalemizin sonuna geldik. Bu konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz.

“Telefonda Ses Yankılanması Nasıl Engellenir ? [5 Yöntem]” üzerine 2 yorum

  1. Whatsapp konuşmasında ses eko yapıyor, kendi sesimi duyuyorum, nasıl önleyebilirim, nedeni nedir

    Cevapla

Yorum yapın