Telefonda istenmeyen siteler nasıl engellenir ?

Android cihazınızda bazı sitelerin açılmasını engellemek mümkündür. Eğer çocuğunuza yeni bir telefon aldıysanız, çocuğunuzun zarar görmemesi için her zaman bir kontrol mekanizması kurmanızı öneririz. Veya sosyal medya gibi kendi bağımlılıklarınızı önlemek içinde telefonunuz da girilebilecek siteleri engelleyebilirsiniz. Bu yazımızda telefonda site engelleme işleminin nasıl yapılabileceğini anlatacağız.

Uygulama İle Telefonda Site Engelleme

Telefonda uygunsuz siteleri engelleme işlemini Google play üzerinden ücretsiz indirebileceğiniz uygulamalar ile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

BlockSite

Android telefonda uygunsuz siteleri engelleme ihtiyacı duyduysanız BlockSite kesinlikle ilk denemeniz gereken uygulama. Bu uygulama, web sitelerini ve uygulamaları engellemek isteyenler için kullanımı kolay, temiz bir arayüze sahip.

>Uygulamayı açın ve istediği izinleri verin

>Ana sayfa açılınca sağ altta yer alan yeşil + butonuna basın

>Üst tarafta yer alan arama çubuğuna engellemek istediğiniz internet sitesini yazdıktan sonra Done butonuna dokunun

>Siteleri tek tek girmek istemiyorsanız Category Suggestions bölümünden Adult veya Social gibi kategorileri seçebilirsiniz

Bu internet sitesini belli günler veya saatler için engellemek istiyorsanız

>Ana sayfaya gelin ve Schedule butonuna basın

>Buradan engellemek istediğiniz günleri ve saatleri belirleyin

>Alt taraftan geçerli olmasını istediğiniz siteleri seçtikten sonra onaylayın

Blocksite Google play üzerinden ücretsiz indirilebilip temel özellikleriyle kullanılabilse de uygulama şifresi gibi özellikler için üyelik satın almanızı istiyor.

Stay Focused

Bir başka android site engelleme uygulaması olan Stay Focused 1 milyonda fazla indirmeye sahip.Bu uygulama sadece internet sitelerini engellemenin yanında telefon kullanımının detaylı istatistiklerini de gösterebiliyor. Uygulamanın zamanlama ayarları sayesinde internet sitelerini isterseniz tamamen yasaklayabilir isterseniz bir günde belli bir süre için izin verebilirsiniz. Örneğin çocuğunuz Instagram’da çok vakit geçiriyorsa günlük 20 dk Instagram uygulamasını kullanma limiti koyabilirsiniz. Android site engelleme özelliğinin yanında detaylı kullanım istatistikleri sunması ve çeşitli zaman ayarlarıyla Stay Focused kesinlikle denemeniz gereken bir uygulama.

BlockHero

android site engelleme uygulaması
Blockhero ile android’de uygunsuz site engelleme

Blockhero diğer uygulamalara göre daha az indirmeye sahip olmasına rağmen 4.7 gibi muazzam bir değerlendir puanına sahip.Eğer amacınız android’de pornografik siteleri engellemekse bunu tek bir dokunuşla yapmanızı sağlıyor.

>Uygulamayı çalıştırın ve istediği izinleri verin

>Ana sayfa da Block Adult Content seçeneğini aktifleştirin.

>Uygunsuz siteleri engelleme işlemini başarıyla tamamladınız

>Eğer kendiniz site eklemek istiyorsanız,blocklist bölümünden daha ayrıntılı ayar yapabilirsiniz

>Uygulamanın silinmesini engelleme,url yönlendirme ve daha fazla site engelleme gibi özellikler için ücretli abonelik alabilirsiniz.

Güvenlik Duvarı Kullanarak Telefonda Uygunsuz Siteleri Engelleme

android için ücretsiz güvenlik duvarı
Telefon’da güvenlik duvarı ile site engelleme

Güvenlik duvarları cihazınızın internet erişimi üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlayan uygulamalardır.Bu uygulamaları bir evin kapısına benzetebilirsiniz.Eve kimin girdiğinin kaydını görebilir ve bazı girişleri yasaklayabilirsiniz.Android’de en popüler güvenlik duvarı uygulaması 5 milyon üzeri indirme ile NoRoot Firewall uygulamasıdır.Google play üzerinden ücretsiz olarak indirdikten sonra şu adımları takip edin :

>Uygulamayı çalıştırın ve alt tarafta yer alan Global yazısına dokunun

>+New Pre-Filter yazısına dokunun

>Wifi ve mobil veri simgelerine tik atın

>Adres bölümüne engellemek istediğiniz site adresini yazın

>Port bölümüne * sembolünü yazdıktan sonra tamam butonuna basın

>Ana sayfaya geri dönün ve başla butonuna basın

>Uygulamanın her zaman çalışması için Açılışta otomatik olarak başla seçeneğine tik atabilirsiniz

Güvenlik Uygulaması ile Site Engelleyin

Telefonda istenmeyen siteler nasıl engellenir sorununuz devam ediyorsa ücretsiz Trend Micro uygulamasını deneyebilirsiniz. Trendmicro 2 haftalık tam deneme imkanı sunduktan sonra sizden aylık abonelik almanızı istemektedir.

>2 haftalık ücretsiz denemeyi başlatın

>Ana sayfadan web korumasına dokunun

>Website sekmesine gelin

>Yönergeleri takip ederek engellemek istediğiniz siteleri ekleyin

>Üyeliğinizin yenilenmesini istemiyorsanız Google play üzerinden iptal etmeyi unutmayın yoksa sizden otomatik olarak ücret kesilir.

Android’de Host Dosyasını Düzenleyin

Uygulama kullanmadan telefonda istenmeyen siteler nasıl engellenir diye merak ediyorsanız,host dosyanızı düzenleyebilirsiniz. Bu yöntem sadece profesyonel kullanıcılar içindir. Bu yöntem için telefonunuzun root erişiminin açık olması gereklidir. Eğer root nedir bilmiyorsanız bu yöntemi geçmenizi öneririz.

>Google Play üzerinden Root Browser uygulamasını indirin

>System/etc yolunu izleyin ve hosts dosyasını düzenleyin

>Örneğin facebook sitesini engellemek istiyorsanız 127.0.0.1 www.facebook.com yazın

>Her engellemek istediğiniz siteyi her satıra bir tane yazarak kaydedin.

>Telefonunuzu yeniden başlattıktan sonra uygulamasız android telefonda uygunsuz siteleri engelleme işlemini tamamladınız.

Bu yazımızda sizlere android’de nasıl internet sitelerini engelleyebileceğinizi anlattık. Matematik Sorularını Çözen Ücretsiz Uygulamalar yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın