Telefonda internet hızlandırma nasıl yapılır ?

Telefonların teknolojisi geliştikçe her işimizi telefon üzerinden yapmaya başladık. İnternetten video izlemek, oyun oynamak, e-posta yollamak Android telefonlarla her gün yaptığımız bir iş haline geldi. Bu işlerin daha hızlı yapılabilme ihtiyacı da telefonda internet hızlandırma yolları aramamıza sebep oldu. Telefon internet hızını arttırma yolları ile internetinizin hızını %10 bile artırabilirseniz bu size onlarca dakika kazandırabilir. Ayrıca bu yöntemler ile telefonunuzda oyun oynarken oluşan ping sorunundan da kurtulabilirsiniz. Bu rehberimizde mobil veri hızlandırma ve telefon da wifi bağlantısını hızlandırma yollarından bahsedeceğiz. Hangi yolla internete bağlanıyorsanız o başlıkta yer alan yöntemleri takip edebilirsiniz.

Mobil internet hızı arttırma

telefonda mobil veri hızlandırma

Eğer mobil operatörünüz ile internete bağlanıyorsanız bu yöntemleri deneyerek mobil veri hızlandırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Satın aldığınız mobil veri paketini en verim şekilde kullanabilmek için bu yazının tamamını okumalısınız.

1-Uçak Modu

android de mobil veri hızlandırma
Xiaomi Telefon internet hızlandırma

Mobil veri bağlantınızın yavaşlığı sürekli tekrar eden bir sorun değilse açıp kapatmak sorunu çözebilir. Telefonunuzu uçak moduna alın biraz bekleyin ve uçak modunu kapatın. Uçak moduna almak tüm sim bağlantınızı devre dışı bırakacaktır. Uçak modunda çıkınca da telefonunuz tekrar bağlantı kuracaktır. Bunun yerine telefonunuzu da kapatıp açabilirsiniz. Anlık veri yavaşlamalarından kurtulmanın en pratik yolu budur.

2-Arka Plan Uygulamalarını Kontrol Edin

Bazı uygulamalar siz farkında olmadan arka planda çalışarak internetinizi kullanıyor olabilir. Bu uygulamaların kullanımı internet hızınızı yavaşlatır. Telefonunuzun ayarlarından veri kullanımı bölümüne bakarak bu uygulamaları tespit edebilirsiniz. Arka planda internet kullandığını tespit ettiğiniz uygulamaları kapatmanızı öneririz.

3-Ağ Ayarlarınızı Kontrol Edin

Telefonunuzun ayarlar uygulamasından Sim kart ve mobil ağlar bölümünü açın. Buradan sim kart isminize tıklayın. Erişim noktası bölümünden APN’ler seçeneğine dokunun. Burada seçili olan mobil operatörler sizin kullandığınız operatörün aynı olduğundan emin olun. Eğer telefonunuz destekliyorsa tercih edilen ağ türü bölümünden 4g/5g/LTE seçin. En yüksek hızlı ağ seçiliyse 3g seçeneğine geri dönerek test edebilirsiniz. İnsanların çok yoğun olduğu bir bölgede yaşıyorsanız farklı bir ağ kullanmak internete daha hızlı erişmenizi sağlayabilir.

4-Konumunuzu Kontrol Edin

Baz istasyonların sayısı ve coğrafi engeller sebebiyle mobil internetiniz yavaş olabilir. Mobil internet hızı arttırma için daha iyi çekim gücü olan bir yere taşınmanız veya operatörünüzü değiştirmeniz gereklidir. Bölgenizde hangi operatörün çektiğini ücretsiz bir uygulama ile kolayca öğrenebilirsiniz.

>Speedtest by Ookla uygulamasını Google play üzerinden ücretsiz indirin

>Uygulamayı açın ve gerekli izinleri verin

>Alt menüde yer alan Map sekmesine tıklayın ve istediği izni ister kabul edin ister geçin

>Burada bulunduğunuz konum sarı bir işaret ile gösteriliyor. Şu an kullandığınız mobil operatör seçiliyken konumunuz lacivert ise 5g, turkuaz ise 4g Lte sarı ise 2/3 gb anlamına geliyor. Eğer konumunuz sarı görünüyorsa diğer operatörleri görmek için operatörünüzün adı yazın yere tıklayarak alt menüyü açın

>Buradan diğer 2 operatöre sırayla tıklayarak haritadan konumunuzun renklerini kontrol edin.

>Eğer diğer bir operatör daha iyi kapsam alanı rengine sahipse o operatöre geçerek daha hızlı mobil internet kullanabilirsiniz.

Mobil internet nasıl hızlandırılır sorununun cevaplarını bitirdiğimize göre wifi bağlantısına geçelim.

Telefon da Wifi Bağlantısını Hızlandırma

Telefonunuzun ile internete bağlanmanın diğer yolu bir wifi ağı kullanmaktır. Telefonda internet hızlandırma yöntemleri wifi bağlantısı içinde mevcuttur.

1-Wifi Analiz Uygulaması Kullanın

android wifi hızlandırma
Android telefon internet hızlandırma

Wifi bağlantısı hızınızı artırmak için öncelikle bağlantınızı analiz etmeniz gerekmektedir. Ücretsiz bir uygulama ile bağlantınızı analiz edip hızınızı yükseltmek için optimize edebilirsiniz.

>Google play üzerinden Wifi Analyzer uygulamasını indirin

>Uygulama açılınca sağ üst köşede yer alan göz simgesine tıklayın ve Sinyal metreyi seçin

>Seçmek için buraya dokunun yazısına basın ve kullandığınız interneti seçin

>Uygulama yeşil değerleri gösteresiye kadar konumunuzu değiştirin.

> Telefonunuzu en iyi sinyal aldığınız konumda kullanın

Video İzleyerek Para Kazanma Uygulamaları

Akıllı telefonunuzda video izleyerek para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz ? Sizin için en iyi video izleyerek para kazanma uygulamalarını bu yazıda derledik. Mutlaka bir bakmanızı öneririz.

2- 5 Ghz Kullanın

Eğer modeminiz destekliyorsa 2,4 yerine 5 Ghz kullanarak internete daha hızlı erişebilirsiniz. Unutmamanız gereken şey ise 5 Ghz ağların modemle aynı odada bulunuyorsanız iyi performans gösterdiğidir. Farklı odalarda internet kullanıyorsanız 2,4 sizin için daha iyi bir seçenektir. Eski bir modem kullanıyorsanız yeni bir modem satın almanızda internet hızınızı artırabilir.

Bu yazımızda telefon internet hızını arttırma yöntemlerini anlatarak mobil internet nasıl hızlandırılır sorusunu cevapladık. Konuyla ilgili aklınıza takılanları yorum bölümünden bize iletebilirsiniz. Bu yazımız faydalı olduysa diğer android rehberlerimizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın