Telefona Su Kaçtı Ses Gelmiyor [5 Adımda Çözüm]

Telefona su kaçtı ses gelmiyor nasıl çözülür? Cep telefonları gerek çantalarda gerekse cepte her yere taşınabilen pratikliğe sahiptir. İnsan hayatına her ne kadar büyük kolaylıklar sağlasa da görünmez kazaları yaşanma riski her zaman fazladır. Özellikle su kaçmayı en çok karşılaşılan problemler arasındadır. Bu cihazlar hassas yapıya sahiptir. Bu nedenle ıslak yere koymuş olmasanız bile üzerine gelen birkaç yağmur damlası da büyük problemlere neden olabilir. Eğer telefonunuz su almışsa dikkat etmeniz gereken ilk konu şarj etmemektedir.


Telefonu şarja takmak kısa devre yapmasına, böylece tamamen kullanım dışı kalmasına neden olabilmektedir. Ardından da telefonu kesinlikle kapatmanız, tehlike geçene kadar açmamanız gerekir. Bundan sonra yapmanız gereken şey kurutma işlemidir. Şu adımları izlemenizi öneririz;

  1. Telefonu sabit şekilde tutma,
  2. Cihazın dışını kurutma,
  3. Hoparlör temizleme özelliğini kullanma,
  4. Fan kullanma,
  5. Pirince yatırma,

Düşünebileceğiniz çözümlerden bazılarıdır. Ayrıca telefona kaçan suların nelere yol açabileceğini bilmek de daha bilinçli olmanızı sağlayabilir. Ek olarak telefona su gelmemesi için nelere dikkat edilmesi gerektiği de yine bilinmelidir.

Telefonu Sabit Şekilde Tutma

telefona su kaçtı ses gelmiyor

Telefonunuza su kaçtığından şüpheleniyorsanız, telefonu kapattıktan ve şarjdan uzak tuttuktan sonra sabit bırakmanız gerekmektedir. Hareket ettirmek telefonun içindeki suyun hareket etmesine, böylece diğer bileşenlerine de zarar vermesine yol açabilmektedir. Sabit tutmak bu tehlikeyi minimum seviyelerde tutar.

Cihazın Dışını Kurutma

telefona su kaçtı ses gelmiyor samsung

Genellikle telefonlar ıslandığında bunu anlamak oldukça kolaydır. Çünkü önü ya da arkası ıslak vaziyette olacaktır. Bu durumda üzerindeki suyu dikkatli şekilde almak gerekir.

Bunun için mikrofiber bez ya da benzer bir şey yüzünü temizlemek için kurutulabilir.
Ancak bu esnada sert ve hızlı davranılmamalı, yumuşak ve yavaş şekilde hareket edilmelidir. Böylece daha fazla zarar vermeden en iyi çözümler bulunabilir.

Hoparlör Temizleme Özelliğini Kullanma

telefon hoparlöre su kaçtı ses gelmiyor

Eğer telefonunuzda hoparlör temizleme gibi bir özellik varsa ve telefon hoparlöre su kaçtı ses gelmiyor diyorsanız, çözümlerinizden bir tanesi de budur. Bu aktif hale getirildiği zaman yüksek sesli titreşim alınmakta, böylece içindeki şeyler dışarı atılmaktadır.


Cihazınız MIUI kullanıyorsa ayarlar, ek ayarlar, hoparlör ve hoparlörü temizleme yolunu takip ederek buna kısa sürede çözüm bulmanız mümkündür. Bu özellik bulunmuyorsa google play üzerinden ücretsiz bir hoparlör temizleme uygulaması indirebilirsiniz. Ayrıca telefona su kaçtı ses gelmiyor diyorsanız en kısa sürede teknik servise giderek yardım almak gerektiği unutulmamalıdır.

Fan Kullanma

Fan kullanma da telefona su kaçtı ses gelmiyor, ne yapabilirim diyenlerin bilmesi gereken bir diğer çözümdür. Bunun için sıra sıra şu adımları takip etmek gerekir:

  1. Cihazı hemen kapatın ve herhangi bir tuşa basmayın.
  2. Telefonu kağıt havlu veya yumuşak bez kullanarak iyice, ancak dikkatlice kurulayın.
  3. SIM kartı çıkarın.
  4. Şarj bağlantı noktalarındaki suyu çıkarmak için cihazı hafifçe sallayın, ancak içindeki sıvının daha fazla yayılmasına neden olabileceğinden kuvvetli sallamaktan kaçının.
  5. Telefonu ve özellikle bağlantı noktalarını bir vantilatörün önünde kurutun.

Böylece yine bir çözüm bulmanız mümkündür. Eğer bulunuyorsa suyu dışarı üflemek için sıkıştırılmış bir aerosol hava temizleyici kullanılmalıdır. Isı lastik contaları bozabileceği ve ekrana zarar verebileceği için sıcak fön makinesi kullanmaktan kaçınmalıdır. Asla sıcak hava kullanmayın. Bu daha çok zarar verir.

Pirince Yatırma

Telefona su kaçtı ses gelmiyor, ne yapabilirim? Bu durumda yapabileceğiniz şeylerden bir tanesi de pirince yatırmaktır.

Çözüm Adımları

Telefona su kaçtı ses gelmiyor sorununu yaşıyorsanız aşağıda yer alan çözümleri sırayla uygulamanızı öneririz.

1-Telefonu Hemen kapatın

Birçok insan telefon suya düşer düşmez paniğe kapılır. Ancak sorun çıkmamasını istiyorsanız, bunun altın kuralı panik yapmamaktır. Zira bu aklınızı karıştıracak, kısa sürede çözüm bulabilecekken size zaman kaybettirecektir. Telefonunuzu suya düşürdüğünüzde hemen suyu yapabildiğiniz kadar temizlemek, ardından da kapatmak gerekir. Bu hasarı durdurabilir ve dahili parçalarda olası herhangi bir hasarın yaşanmasını önleyebilir.

2-Çıkartılabilen Her Şeyi Çıkartın

Telefona su kaçtı ses gelmiyor diyorsanız, telefonu kapattıktan sonraki adım kılıfları, kapakları, SIM kartı, hafıza kartını ve yapılabiliyorsa pili çıkarmadır. Ancak bazı cihazlarda arka kapak birleşiktir. Bu durumda çıkarmak için zorlamamak gerektiği unutulmamalıdır. Ardından bir ıslaklık görülüyorsa bunlar da temizlenmelidir.

Pirince Yatırmak

Bundan sonra sadece cihazı pirince yatırmadır. Telefonu pişmemiş pirinç içine gömmek, nemi emmek için en sık kullanılan bir tekniktir. Pilav yapan herkes, pirinci suya yatırıp ısıttığında suyun kısa sürede çekildiğinin farkındadır.
Bu durumda cihazın tamamen kuruması için en az 48 saat beklenmeli ve ardından açmayı denenmelidir.

Teknik Servise Gitme

Telefona su kaçtı ses gelmiyor sorununu bunları yaptıktan sonra çözebilirsiniz. Fakat bunları uygulamanıza rağmen sorun hala devam ediyorsa bir çözüm bulmak istiyorsanız doğrudan teknik servise gidebilirsiniz.


Eğer telefona su kaçtığını ve bunun sonucunda ses gelmediğini söylerseniz, profesyonel teknik servis size kısa sürede aradığınız çözümleri sunabilir. Bu kapsamda bazı parçaların değiştirilmesinin gerekebileceği de unutulmamalıdır.

Telefona Su Kaçması Nelere Yol Açabilir?

Peki telefona su kaçması nelere yol açabilir? Birçok kişi telefona su kaçmasının ses ile alakalı sorunlara neden olabileceğini düşünür. Ancak bunun dışında değişik problemlerin yaşanması da muhtemeldir. Bunlardan bir tanesi ekranın bozulmasıdır.
Eğer telefona su kaçmışsa ve bu ekranı etkilemişse görüntü kalitesi düşebilir, telefon çalışsa da görüntü kısmi ya da tamamen gidebilir. Bununla sınırlı olmadan telefonun kısa devre yapması da her da her zaman bir olasılıktır.


Bu gibi durumlarda bahsettiğimiz gibi uygulanabilecek pek çok çözüm vardır. Ancak unutulmaması gereken bazı durumlarda bunların da sonuç veremeyebileceğidir. Bu hallerde bazı parçaların değişmesi gerekebilir ve bu büyük masraflara neden olabilir. Hasar tamir edilebilecek gibiyse yeni bir cihaz satın almanız da lazım olabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için nelere dikkat edeceğinizi bilmek de şarttır.

Telefona Su Kaçmaması İçin Neler Yapılabilir?

Cep telefonları hassas bir yapıya sahiptir. Küçük bir su damlası bile istenmeyen zararları verebilir. Bunu önlemek için neler yapabileceğinizi bilmek de önemlidir.

Pek çok insanın banyoya girerken veya çamaşır ve mutfak eşyalarını yıkarken telefonla konuşma yahut mesajlaşma, video izleme alışkanlığına sahiptir. Ancak bunlar ideal olarak telefonunuzu yanınıza almaktan kaçınmanız gereken yerlerdir. Çünkü küçük bir dikkatsizlik bir su ile buluşmasına yol açabilir. Dolayısıyla suyla yapılan bir iş esnasında telefon mümkün olduğu kadar uzak olmalıdır.

Atmanız gereken bir mesaj ya da bakmanız gereken bir arama varsa suyla bağınızı tamamen kesmek, elinizi iyice kurulamak ve sonra telefona bakmak önerilir. Aynı şekilde dışarıda yağmur yağıyorsa da yine telefon ile ilgilenmemek gerektiği unutulmamalıdır.

Bunun dışında yeni bir telefon alıyorsanız, günümüzde bazı cihazların suya karşı daha dayanıklı olduğunu hatırlamanız önerilir. Ek olarak kılıflar ve koruyucu camlar da oldukça kullanışlıdır. Tüm bunları bilmek ve son derece dikkatli davranmak telefonunuza su kaçmasına ve böylece yeni telefon almaya kadar gidebilecek potansiyel masrafları önlemenize yardımcı olabilmektedir.

Bu yazımızda telefona su kaçtı ses gelmiyor sorunun nasıl çözülebileceğini anlattık. Eğer konuyla ilgili aklınıza takılan bir soru varsa yorum bölümünden sorabilirsiniz. Bu yazıdan sonra şunları da okumanızı tavsiye ederiz;

Telefon suya düşerse ne yapılmalı ses gelmiyor?

Eğer telefonunuz suya düşerse ve ses gelmiyorsa, öncelikle telefonu hemen kapatmanız ve bataryasını çıkartmanız gerekiyor. Daha sonra telefonunuzu bir havlu veya kuru bir bez ile kurulayın ve ardından pirinç gibi emici bir madde içine yerleştirin. Bu sayede telefonunuzdaki suyun buharlaşması sağlanacak ve içindeki elektronik bileşenlerin zarar görmesi önlenmiş olacak. Ancak bu yöntem her zaman işe yaramayabilir, bu nedenle telefonunuzu bir teknik servise götürmeniz de fayda var.

Telefonun içindeki su nasıl çıkarılır?

Telefonun içindeki suyu çıkarmak için öncelikle telefonu kapatmanız ve bataryasını hemen çıkartmanız gerekiyor. Daha sonra, telefonunuzu bir havlu veya kağıt havlu ile iyice kurulayın, ancak sert silmeyin veya saç kurutma makinesi gibi aletler kullanmayın. Sonrasında telefonunuzu mümkün olan en kısa sürede pirinç veya benzeri emici bir malzeme içine yerleştirin. Bu sayede, nemin buharlaşması sağlanacak ve suyun telefonun içindeki elektronik bileşenlere zarar vermesi önlenmiş olacak. Ancak, içindeki su tamamen buharlaşmadan telefonu açmamalısınız. Eğer telefonunuz hala çalışmıyorsa, teknik destek almak için bir telefon tamircisiyle iletişime geçmeniz gerekebilir.

Telefonun içine su kaçarsa ne olur?

Telefonun içine su kaçması durumunda, telefonunuzda ciddi hasarlar oluşabilir ve çalışmama ihtimali yüksek olabilir. Sıvı teması, telefonun içindeki elektronik bileşenlerin zarar görmesine neden olabilir ve bu da telefonunuzun arızalanmasına yol açabilir. Su, özellikle telefondaki bağlantı noktalarının etrafında birikiyorsa, korozyona neden olabilir ve bu da telefonunuzun tamamen çalışmamasına neden olabilir.

telefona su kaçtı ses gelmiyor için kaynak: https://consumer.huawei.com/tr/support/content/tr-tr00410069/

Yorum yapın