Telefon Suya Düştü Açılmıyor [Çözüm]

Telefon suya düştü açılmıyor ise yapmanız gereken ilk şey, mümkün olan en kısa sürede sudan çıkarmaktır. Telefon suda ne kadar uzun süre kalırsa, maruz kalma olasılığı o kadar fazla olur. Telefonu sudan çıkardıktan sonraki adım, mümkün olduğu kadar kurutmaktır. Çok fazla baskı uygulamamaya veya telefonu çok kuvvetli sallamamaya dikkat ederek telefondaki suyu havlu veya bez kullanarak silebilirsiniz. Ayrıca, telefondaki suyu nazikçe emmek için düşük ayarlı bir elektrik süpürgesi kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Telefon Suya Düştü Ekran Açılmıyor

samsung telefon suya düştü açılmıyor
telefon suya düştü ekran açılmıyor

Telefon suya düştü ekran açılmıyor ise kurtarmaya yardımcı olmak için deneyebileceğiniz birkaç adım daha vardır. Bir seçenek, telefondaki nemi emmek için bir pirinç torbası veya pişmemiş pirinçle dolu bir kap kullanmaktır. Telefonu pirincin içine koyun ve en az 24-48 saat veya telefon tamamen kuruyana kadar bırakın.

Başka bir seçenek de telefondaki nemi emmek için silika jel paketleri veya kurutucu poşet gibi bir kurutucu madde kullanmaktır. Bu malzemeler havadaki nemi çekmede oldukça etkilidir ve telefonunuzun daha çabuk kurumasına yardımcı olabilir.

Samsung Telefon Suya Düştü Açılmıyor

Samsung telefon suya düştü açılmıyor ise ilk yapmanız gereken sudan uzak tutup kurutma işlemi yapmanız. Samsung telefonların bazı modelleri suya dayanıklılığı ile bilinirken bazıları su geçirebilir. Suya dayanıklı olan modellerde derinlik ve basınç gibi faktörlerin de etkili olduğunu unutmamak gereklidir. Bazı modellerde suya dayanıklılığı aslında su, çamur vb. gibi sıvıların sıçramasına karşı koruma sağladığını ifade etmektedir. Eğer kurutma işlemlerini gerçekleştirdikten ve 24-48 saat arasında telefonu doğal kurumaya bıraktıktan sonra da açılmıyorsa yapmanız gereken yetkili bir servise telefonunuzu götürmek olacaktır. Genellikle garanti kapsamı içinde olmayan su temasları kullanıcı kaynaklı hatalar adı altında kayıt altına alınmaktadır. Çünkü su teması tamamen kullanıcının etken olduğu bir durum olarak kabul edilir.

Telefonum Suya Düştü Açılmıyor Ne Yapmalıyım

Telefonum suya düştü açılmıyor ne yapmalıyım mı diyorsunuz? Telefonu kuruttuktan sonra en az 24 saat kurumaya bırakmanız gerekmektedir. Daha fazla hasara neden olabileceğinden, bu süre içinde telefonu açmaya veya şarj etmeye çalışmamalısınız. Telefon 24 saat geçmesine rağmen açılmazsa profesyonel yardım almanız gerekebilir. Bir telefon tamircisi veya üreticinin müşteri destek ekibi, sorunu tanılamanıza ve çözmenize yardımcı olabilir. Gelecekte telefonunuzun suya düşmesini önlemek için bazı önlemler almak da iyi bir fikirdir. Telefonunuza su geçirmez bir kılıf kullanmayı veya suya dayanıklı kaplama gibi bir koruma katmanı eklemeyi düşünebilirsiniz. Ayrıca telefonunuzu su yakınında veya ıslak ortamlarda kullanmamaya dikkat etmeli, mümkün olduğunca sıvı ve nemden uzak tutmaya özen göstermelisiniz.

Huawei Telefon Suya Düştü Açılmıyor

Bu durumda ise yapılması gereken kesinlikle telefonunuza kurutucu araçlar yardımıyla ıslaklığını gidermek olacaktır. Bu bazen fön makinesi gibi sıcak hava sağlayan cihazların kullanımı olabilir veya pirinç dolu bir kabın içinde 1-2 gün civarında bekletilerek yapılabilir. Yalnız dikkat edilmesi geren ayrı bir unsur sıvı ile temas eden cihazın kesinlikle tam kuruduğuna emin olmadan açılmaya çalışılmaması gereklidir. Kuruluk tamamen sağlandıktan sonra şarj etmeye ve telefonu açmaya çalışmalısınız. Ayrıca kurutma işlemlerini yaparken cihazınız sıvıdan dolayı zarara uğramamış olsa bile kurutma işlemi sırasında cihaza zarar verebilirsiniz. Tamamen kurutulmayan cihazların içinde mutlaka oksitlenme meydana gelir ve ardından bu oksitlenme cihazınıza yüksek zararlar verebilir. Bu tarz zararlar telefonunuzu tekrar kullanamaz hale gelebilir veya bir cihaz parası kadar yüksek maliyetlerle tamir ettirmek zorunda kalabilirsiniz.

Bu yazımızdan sonra Telefonda ses yankılanması nasıl engellenir ? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın