Telefon Neden Isınır ? [8 Çözüm]

Telefon neden ısınır sorusunun çok fazla cevabı vardır. Yaygın bir neden, işlemci açısından yoğun uygulamaların veya özelliklerin kullanılmasıdır. Bir telefonun işlemcisi çok çalışırken çok fazla ısı üretebilir. Fazla ısının nedeni, telefonda aynı anda birden fazla uygulama çalışması veya oyun oynama, video izleme veya GPS navigasyonu gibi etkinliklerin kullanılmasıdır. Bu gibi işlemleri yaparken telefonunuz biraz ısınıyorsa endişelenecek bir durum yoktur. Fakat dokunulmayacak kadar ısınıyorsa veya telefon boştayken ısınıyorsa bir problem var demektir.

Bir telefonun ısınmasının bir başka nedeni de sıcak bir ortamda kullanılmasıdır. Doğrudan güneş ışığı gören bir arabanın içinde kalması gibi yüksek sıcaklıklara maruz kalmak telefonun ısınmasına neden olabilir. Benzer şekilde, telefonu cep veya çanta gibi iyi havalandırılmayan veya kalabalık bir yerde bırakmak da hava akışının olmaması nedeniyle ısınmasına neden olabilir.

Telefon Neden Isınır Sorusuna Dair Çözümler

Telefonunuzun normalden fazla ısınıyorsa bu yöntemleri deneyebilirsiniz :

  • Ekran parlaklığınızı düşürün. Parlaklığı en son seviyeye getirmek telefonu ısıtır.
  • Telefon kılıfını çıkartın veya ince bir kılıf ile değiştirin
  • Virüs bulaşmış olma ihtimaline karşı telefonunuzu anti virüs ile taratın
  • Çok oyun oynayan biriyseniz harici telefon fanlarını kullanın
  • Telefonunuzu doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın ve sıcak günlerde çantanızın içine koymayın.
  • Orijinal şarj aleti ve batarya kullanın
  • Mobil veri, wifi ve gps kullanımını azaltın
  • Arka plan uygulamalarını denetleyin ve gereksiz olanları kapatın

Telefon Şarjdayken Neden Isınır

telefon şarj olurken neden ısınır
telefon bataryası neden ısınır

Telefon şarj edilirken de ısınabilir. Şarj işlemi ısı üretir ve telefon prize takılıyken kullanılırsa ısınabilir. Bu, özellikle telefonun pili azsa ve hızlı bir şekilde şarj oluyorsa geçerlidir. Bazı durumlarda, bir donanım sorunu nedeniyle telefon ısınabilir. Örneğin, arızalı bir pil veya şarj bağlantı noktası telefonun ısınmasına neden olabilir. Bu durumda, daha ciddi bir sorunun işareti olabileceğinden, telefonu bir profesyonel tarafından kontrol ettirmek önemlidir. Her zaman orijinal şarj aleti ve batarya kullanılmalıdır. Orijinal olmayan bir şarj aleti ve batarya telefonunuzun aşırı ısınmasına sebep olabilir.

Genel olarak, bir telefonun biraz ısınması endişe edilecek bir durum değildir. Ancak, telefon aşırı ısınırsa veya ısınmaya pilin bitmesi veya performans sorunları gibi diğer olağandışı belirtiler eşlik ediyorsa, daha fazla hasarı önlemek için sorunu çözmek için adımlar atmak önemlidir. Şarj da çok ısınan bir telefonu şarj etmeye devam etmek tehlikelidir. Güvenliğiniz için o telefonu şarj etmeyi bırakmalı ve bir tamirciden veya teknik servisten yardım almalısınız.

Telefon Neden Çok Isınır

Telefon neden çok ısınır anlattığımıza göre şimdi bunu önleyebilmek için yapabileceğiniz birkaç şeyden bahsedeceğiz. En etkili yollardan biri, telefonunuzu akıllıca kullanmak ve yoğun işlemci kullanan uygulamaları veya özellikleri uzun süre kullanmaktan kaçınmaktır. Bu, telefonunuzun işlemcisi üzerindeki baskıyı azaltmaya ve aşırı ısınmasını önlemeye yardımcı olabilir. Telefonunuzu doğrudan güneş ışığından uzak tutarak ve güneşli bir günde araba gibi sıcak ortamlarda bırakmaktan kaçınarak da serin kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca kalın bir telefon kılıfı kullanıyorsanız bunu oyun oynarken çıkarmanızı öneririz. Mobil oyuncular için yapılmış telefon soğutuculardan da kullanabilirsiniz.

Telefonunuzu şarj ediyorsanız, güvenilir bir şarj cihazı ve şarj kablosu kullanmanız önemlidir. Düşük kaliteli şarj cihazlarının veya kabloların kullanılması aşırı ısınma riskini artırabilir ve hatta telefonunuza zarar verebilir. Telefonunuzu şarj halindeyken kullanmayı bırakmalısınız çünkü bu, telefonun ısınmasına ve hatta yangın tehlikesine yol açabilmektedir.

Telefon Bataryası Neden Isınır

cep telefonu neden ısınır
telefon şarjda neden ısınır

Bir telefonun bataryası birkaç nedenden dolayı dokunulamayacak kadar ısınabilir. Telefonun donanımını yoğun kullanan uygulamaların veya özelliklerin kullanımı yaygın nedenlerden biridir. Bir telefonun CPU’su agresif bir şekilde çalışırken çok fazla ısı üretebilir. Pil bu ısı transferini alabilir ve bunun sonucunda ısınabilir. Bu, özellikle telefon aynı anda birçok uygulamayı çalıştırıyorsa veya GPS, oyun oynama veya video izleme için kullanılıyorsa geçerlidir. Şarjınızı hızlıca tüketen uygulama ve oyunlar bataryanın ısınmasına sebep olur.

Bir telefonun pili arızalı veya hasarlıysa, ısınmaya yol açabilir. Örneğin, pil veya şarj bağlantı noktasıyla ilgili sorunlar nedeniyle telefon ısınabilir. Böyle bir durumda daha ciddi bir sorunun habercisi olabileceğinden telefonun bir teknik servise gösterilmesi gerekmektedir. Kendi başınıza ısınma sorunu olan bir bataryayı sökmeye çalışmamalısınız.

Telefon Şarj Olurken Neden Isınır

telefon neden ısınır
Android şarj olurken ısınma

Şarj olurken bir telefonun ısınmasıyla karşılaştıysanız, bunun ne kadar sinir bozucu ve potansiyel olarak tehlikeli olabileceğini bilirsiniz. Ama telefon şarj olurken neden ısınır?

Bir telefon şarj olurken birkaç farklı nedenden dolayı ısınabilir. Şarj sırasında üretilen ısı birincil nedenlerden biridir. Şarj işlemi sırasındaki ısı transferinin bir sonucu olarak telefon ısınabilir. Genel olarak, bir telefonun şarj olurken ısınması genellikle bir sorun değildir. Ancak, telefon aşırı ısınırsa veya ısınmaya pilin bitmesi veya performans sorunları gibi başka garip belirtiler eşlik ederse, sorunu çözmek için harekete geçmek çok önemlidir. Bu, ek zararların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Kaynak : https://support.google.com/android/thread/177604268?hl=tr

Bu makalemizde telefon neden ısınır sorusunu cevaplandırdık ve çözüm önerilerini paylaştık. Bu yazımızdan sonra Android Telefonda Reklam Virüsü Nasıl Temizlenir ? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Oyun oynamayı seviyorsanız en iyi strateji oyunları mobil listemize de göz atmalısınız.

Telefon Isınması Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yazımızı bitirmeden önce bu bölümde telefon neden ısınır araştırması yapan kullanıcıların sık sordukları soruları cevaplandıracağız. Eğer sorunuz bu bölümde yer almıyorsa yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Cep telefonu ısınması normal mi?

Eğer telefonunuzda yüksek grafiklere sahip oyun oynamak gibi ağır bir iş yapıyorsanız telefonunuzun biraz ısınması normaldir. Fakat bu ısınma elinizi yakacak kadar oluyorsa telefonunuzu bir teknik servise götürmenizi tavsiye ederiz.

Isınma telefona zarar verir mi?

Evet telefonunuzun çok ısınması donanımına zarar verir. Bu yüzden akıllı telefonlar çok ısınınca güvenlik amacıyla kendilerini kapatırlar. Eğer telefonunuz bir oyunu oynarken kendini kapattıysa o oyunu tekrar oynamamalısınız.

Telefon şarjda oynanır mı?

Hayır bunu yapmamalısınız. Çünkü telefon neden ısınır sorusunun cevaplarından biri de şarjdayken oynamaktır. Bu eylem uzun vadede telefonunuza zarar verir ve ömrünü kısaltır.

Şarj olan telefon neden ısınır?

Hızlı ve kablosuz şarjlarda normal şarj etmeye göre daha fazla ısı görülebilir ve bu normaldir. Telefonunuzun ısınması çok fazla olduysa şarj aletini veya bataryayı değiştirmeniz gerekir.

Telefon kaç derecede zarar görür?

Donanımsal sorunlar yaşamamanız için telefonunuzu uzun süre 50 derecenin üzerinde tutmamalısınız. Eğer ellerinizi yakacak kadar ısındıysa hemen kullanmayı bırakın

Yorum yapın