Telefon Kendi Kendine Basıyor [6 Çözüm]

Günümüzde akıllı telefonlar, günlük yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Yoğun kullanım, maalesef ki bu cihazların ömrünü kısaltabilmekte ve bazı yaygın sorunlara yol açabilmektedir. Akıllı telefon kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri de, ekranın kendi kendine hareket etmesi veya “telefon kendi kendine basıyor” olarak ifade edilen dokunmatik ekran arızasıdır. Ekrana yapılan sık dokunuşlar ve maruz kalınan darbeler bu durumu tetikleyebilir. Bu makalemizde, dokunmatik kendi kendine basıyor problemine neyin sebep olabileceğini ve bu sorunu nasıl giderebileceğinizi detaylı bir şekilde ele alacağız. Telefon ekranının hassasiyetinden yazılım hatalarına kadar birçok faktörü incelerken, aynı zamanda evde uygulayabileceğiniz basit çözüm yöntemlerini de sizlerle paylaşacağız.

1-Ekran Koruyucunuzu Kaldırın

telefon rastgele basıyor

Teknik adı hayalet ekran olan telefon ekranı kendi kendine basıyor probleminin sebebi kullandığınız ekran koruyucu olabilir. Telefonunuza bir ekran koruyucu taktırdıysanız, bu ekstra katmanın aldığı darbeler sonucu kayması bu soruna sebep olur. Eğer bu sorunu ekran koruyucu satın alıp taktırdıktan hemen sonra yaşıyorsanız, koruyucu katman hatalı takılmıştır. Ekran koruyucunuzu dikkatli bir şekilde çıkartarak sorunun ondan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayabilirsiniz.

2-Ekranı Temizleyin

hayalet ekran sorunu
Ekran temizlik seti kullanın

Akıllı telefon ekranlarının, sık kullanımdan kaynaklı olarak kirlenmesi ve üzerinde biriken yağ tabakası, kullanıcılar arasında sıkça rastlanan “telefon kendi kendine basıyor” sorununun başlıca nedenlerindendir. Ekranınızı düzenli olarak, özellikle bu amaç için tasarlanmış kaliteli bir ekran temizleyici sıvı ve mikrofiber bir bezle temizlemek, bu tür dokunmatik ekran sorunlarını önlemek için etkili bir yöntemdir. Temizlik sırasında nazik olmak ve ekrana zarar vermeyecek ürünleri tercih etmek önemlidir. Eğer ticari bir ekran temizleyici set satın almak istemiyorsanız, evde bulunan kolonya gibi alternatiflerle de ekranınızı temizleyebilirsiniz. Ancak, kolonyanın alkol içeriği nedeniyle ekranınızın zarar görmemesi için kullanmadan önce küçük bir alanda test etmek faydalı olacaktır.

3- Şarj Aletini Değiştirin

rastgele dokunma sorunu

Bu bölümde, “telefon kendi kendine basıyor” sorununun şarj esnasında ortaya çıkmasının altında yatan sebepleri ve bu durumu nasıl düzeltebileceğinizi detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Eğer dokunmatik ekranınız sadece şarjdayken kendi kendine basıyorsa, bu problem genellikle şarj aletinizden kaynaklanıyor olabilir. Uyumsuz veya arızalı bir şarj cihazı, ekranın yanlışlıkla aktive olmasına neden olan elektriksel girişimlere yol açabilir. Sorunu gidermek için ilk adım olarak, eğer şarj cihazınız orijinal değilse ya da hasar görmüşse, telefonunuz için önerilen veya orijinal bir şarj aleti ile değiştirmeyi deneyin. Telefon üreticilerinin kendi şarj aletleri genellikle en uyumlu performansı sağlamak üzere tasarlanmıştır ve bu basit değişiklik, sorununuzu çözmede büyük bir fark yaratabilir.

4- Vakumlayın

telefon kendi kendine basıyor

Telefonunuzun ekranı ana kartınıza temas ediyorsa telefon kendi kendine basıyor sorununu yaşarsınız. Bu sorunu çözmek için ekranı tekrardan eskiden bulunduğu konuma çekmeniz gereklidir. Bu çözümü uygulayacaksanız telefonunuzun ekranın kırık olmaması gereklidir. Çözüm için bir adet plastik vantuza ihtiyacınız var. Bu vantuzu duvara astığınız plastik havlu tutucularda bulabilirsiniz. Vantuz ile ekranınıza hafif dokunuşlar yapın. Vantuz ile ekranı yukarı doğru hafifçe çekebilirsiniz. Bu işlemi daha iyi anlamak için bu videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Para Kazandıran Uygulamalar [Çok Kazandıran 8 Uygulama]

Telefonunuzda para kazanıp ek gelir elde edebilmek için bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

5-Ana Kartı Değiştirin

Akıllı telefonunuzda yaşanan “telefon kendi kendine basıyor” gibi dokunmatik ekran sorunları, bazen daha ciddi donanım problemlerinin işareti olabilir. Ana kart arızaları bu tip sorunların yaygın nedenlerindendir ve bu durum genellikle profesyonel bir teknik servis tarafından ele alınmalıdır. Eğer ekranınızın kendi kendine hareket etmesi sorununu evde basit çözümlerle gideremediyseniz, bir sonraki adımınız güvenilir bir telefon tamircisi veya yetkili servis ile iletişime geçmek olmalıdır. Unutmayın ki, ana kart gibi temel donanım bileşenlerinin değiştirilmesi, sadece yetkili ve tecrübeli teknisyenler tarafından yapılabilir ve bu tür bir müdahale, dokunmatik ekranınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak için en kesin çözüm yoludur.

6-Telefonunuzu Sıfırlayın

Yazılım problemleri düşük bir ihtimalle telefon ekranı kendi kendine basıyor sorununa sebep olur. Bu sorundan telefonunuza format atarak kurtulabilirsiniz. Bu işlem tüm kişisel dosyalarınızı silip telefonunuzu ilk aldığınız hale getireceğinden, bütün dosyalarınızı bilgisayarınıza veya bulut depolamaya yedeklemeyi unutmayın.

>Telefonunuzu kapatın ve açma + ses artırma veya kısma tuşuna basılı tutun

>Telefonunuz kurtarma modunda açılacaktır. Bu menüden ses tuşları ile gezinebilirsiniz.

>Factory reset yazısına gelin ve güç tuşu ile onaylayın.

>Bir süre bekledikten sonra telefonunuz tüm verileriniz silinmiş şekilde fabrikadan yeni çıkmış gibi olacaktır. Telefonun dokunmatiği kendi kendine basıyor sorunu yazılım kaynaklı ise çözülmüştür.

Telefon Kendi Kendine Basıyor Hakkında Sonuç Ve SSS

“Telefon kendi kendine basıyor” sorunuyla karşı karşıya kalan birçok Android kullanıcısı için bu makalemizde çeşitli çözüm yöntemleri sunduk. Dokunmatik ekranınızdaki bu can sıkıcı sorunun üstesinden gelmek için önerdiğimiz adımları uygulayabilirsiniz. Android cihazlar hakkında daha fazla bilgi ve kullanışlı ipuçları için sitemizi, Android Rehber‘i düzenli olarak ziyaret etmeyi unutmayın. Kullanıcı deneyiminizi geliştirecek, performansınızı artıracak ve cihazınızla ilgili sorunları çözmenize yardımcı olacak içeriklerimizle Android yolculuğunuzda size rehberlik etmeye devam edeceğiz.

Telefon ekranı neden kendi kendine hareket ediyor?

Telefonunuzun ekranı kendi kendine hareket ediyorsa ghost touch problemi yaşıyorsunuz demektir. Bu sorunun sebebi ekran koruyucu, ana kart arızası, kir ve toz, şarj aleti veya yazılım kaynaklı bir problem olabilir.

Yorum yapın