Telefon Kapalıyken Alarm Çalar mı ?

Günümüzde akılı telefonlar birçok teknolojik aletin yerini aldı. Bunlardan biri de eskiden kullanılan çalar saatler oldu. Bu zamanda Android telefonunuzun alarmı olmadan hayatı yakalamak mümkün değil. Peki ya telefonunuzu alarm kurduktan sonra kapatırsanız? Telefon kapalıyken alarm çalar mı? Telefonunuzun şarjı siz uyurken biterse ne olur? Bu soruların cevabını bilmeden alarm kurmak büyük bir risk almak demektir. Akşam kurduğunuz bir alarm sabah çalmayarak işinizi veya okulunuzu kaçırmanıza sebep olabilir. Bu yüzden sizlere bu yazımızda alarmınızın ne zaman çalmayabileceğini anlatacağız.

Telefon kapalıyken alarm çalar mı?

xiaomi kapaliyken alarm calma
Alarm ekranı

Bu sorunun cevabı her Android telefon için aynı değildir. Android açık kaynaklı bir sistem olduğundan dolay her telefon üreticisi tarafından özelleştirilerek kullanılır. Bildiğimiz kadarıyla xiaomi gibi Çin merkezli telefonlar kapalıyken alarm çalma özelliğine sahiptir. Xiaomi marka telefonunuzu alarm kurduktan sonra kapatabilirsiniz. Telefonunuz alarm saati geldiğinde otomatik olarak açılacak ve alarm çalacaktır. Bunu yapabilmesinin sebebi telefonunuzun donanımın şarj tamamen bitmediği sürece kapanmamasıdır. Eğer kapansaydı telefonunuzu güç butonu ile açamazdınız. Alarm saati gelince telefonu açan ve güç tuşuna basınca telefonu açan aynı sistemdir. Telefonunuzun şarjı siz uyurken tamamen biterse, hangi marka olursa olsun alarmınız çalmaz. Bu yüzden yatmadan önce şarj durumunu mutlaka kontrol edin. Ayrıca telefonunuzun bataryasını çıkardıysanız alarm kesinlikle çalmaz.

Samsung telefon kapalıyken alarm çalar mı?

telefon kapalıyken alarm çalar mı
Samsung telefonlar da alarm

Telefonunuzun markası Samsung ise telefonunuz kapalıyken alarm çalmaz. Tüm marka ve modellerde bu soruyu cevaplamanın basit bir yolu vardır. Telefonunuzun alarmını 1 dk sonraya kurun ve telefonunuzu kapatın. Samsung telefon kapalıyken alarm çalar mı sorusunun cevabını öğrenmiş oldunuz. Akıllı telefonlar sürekli güncellendiğinden dolayı burada yer alan bilgiler bir süre sonra geçerliliğini yitirebilir. Bu yüzden bu yöntem ile kendiniz test etmenizi tavsiye ederiz. Bir gün xiaomi markası bu özelliği kaldırabilir veya Samsung markası bu özelliği ekleyebilir. Sabah bir sürprizle karşılaşmamak için en iyisi akşamdan test etmektir. En kesin sonuç kendi testiniz sonucunda ortaya çıkacaktır. Telefon kapalıyken alarm çalar mı sorunun cevabını her marka ve model için alarm kurup kapatarak öğrenebilirsiniz.

Uçak modunda alarm çalar mı?

ucak modu ve alarm
Telefonda uçak modu

Uçak modu, telefonunuzun sinyal almasını kapatan bir moddur. Bu modu aktifleştirdiğinizden telefonunuzla arama yapamaz ve arama alamazsınız. Ayrıca wifi ve bluetooth açıksa kapatılır. Kısacası telefonunuzun bütün dış bağlantıları kapatılır. Bu modun alarm uygulamasına bir etkisi yoktur. Uçak modunda alarm çalar mı sorusunun cevabı evettir. Eğer isteğiniz telefonunuzun şarjının gece bitmemesi ise alarmı kurup bu modu açabilirsiniz. Telefonunuzun dış bağlantıları kapalı olduğundan dolayı gece boyu şarjı neredeyse hiç gitmez. İsteğiniz insanların sizi gece rahatsız etmemesi ise de bu modu kullanabilirsiniz. Uçak modu, alarm kurup telefonunuzu kapatmaktansa daha pratik bir çözümdür. Telefon kapalıyken alarm çalması her cihazda farklıyken uçak modu açıkken her cihaz kesinlikle alarmı çalar. Siz gene de kendi telefonunuzda uçak modunu açıp 1 dk sonraya alarm kurarak test edebilirsiniz.

İphone Kapalıyken Alarm Çalar Mı ?

Ios işletim sistemine sahip apple marka telefonlarda kapalıyken alarm çalmaz. Uçak modu etkinken ise aynı android telefonlar da olduğu gibi alarm çalar. Fakat telefon kapalıyken alarmın çaldığı bir iphone modeli üretilmemiştir.

Bu yazımızda telefon kapalıyken alarm çalar mı sorusunun cevabını verdik. Konuyla ilgili çözemediğiniz problemleri yorum yazarak paylaşabilirsiniz. Daha fazla yardım için Android Rehber sitemizin diğer yazılarını da okumanızı öneririz. Bizim tavsiyemiz Telefon Temizleme Programı yazımızı okumanızdır.

Telefon Kapalıyken Alarm Çalar Mı İle İlgili SSS

Yazımızın bu bölümünde telefon alarmıyla ilgili araştırma yapan kullanıcıların sık soruduğu soruları cevaplandıracağız. Bir şeyi atlamamak için burada yer alan cevapları okumanızı öneririz. Eğer ekstra bir sorunuz var ise buraya ekleyebilmemiz için lütfen yorum bölümünden bizimle paylaşın.

Telefonun sesi kapalıyken alarm çalar mı?

Telefonunuzun sesi kapalıyken alarm çalışır ama alarm sesi kapalıysa ses duyamazsınız. Bu yüzden alarm kaçırmamak için her zaman alarm sesini veya titreşimini açık tutmanızı öneririz. Bütün telefonlarda alarm sesi medya seslerinden farklı olarak ayarlanabilmektedir.

Rahatsız etme modu açıkken alarm çalar mı?

Rahatsız etme modun da neyin çalışıp çalışmayacağını ayarlayabilirsiniz. Alarm modu buna dahil ise çalmaz. Ayarlardan hariç bırakmalısınız.

Alarm ertele ne demek?

Akıllı telefonunuzda alarm çalarken erteleye basarsanız 5 veya 10 dakika sonra alarm tekrardan çalmaya başlar.

Arama açıkken alarm çalar mı?

Arama açıkken alarmlar çalışır ama gene de bunu kendinizin test etmesini öneririz. Bazı telefonlarda çalışmayabilir.

Alarm sesi nasıl artar?

Telefonunuzun ses artırma tuşuna basın ve üstte açılan panele bir kez dokunun. Ses ayarları paneli genişleyince çıkan yanında saat simgesi bulunan sesi artırın. Bunu telefonunuzun ayarlar > ses ayarları bölümünden de yapabilirsiniz.

Yorum yapın