Telefon Hoparlör Temizleme Uygulaması [5 Yöntem]

Telefon hoparlör temizleme uygulaması sayesinde hoparlör kısmında biriken tozlardan kurtulma şansınız olabilir. Özellikle cep telefonları günlük yaşamda cep ve çanta içinde sık taşındıklarından bu taşımaya ve kullanıma bağlı olarak hoparlör kısımlarında toz – kir tutabilirler. Uygulamalar ise bu kirlerin temizlenmesi için yardımcı olacaktır. Temizlik işleminden sonra ses seviyesi ve kalitesi artacaktır.

Hoparlör Temizleme Uygulamaları

hoparlör temizleme sesi
telefon hoparlör temizleme sesi

Hoparlör temizleme uygulaması kullanmak pratik şekilde temizlik yapmanıza yardımcı olacaktır. Toz ve kirlerin yanında suya düştükten sonra da hoparlör kısmında oluşan cızırtıları bu uygulamalar ile giderebilirsiniz. Herkesin bir kere telefon hoparlör temizleme uygulaması kullanmasını tavsiye ederiz.

Hoparlör Temizleyici olarak Play Store’da bulunan bu uygulamalar sayesinde kolay şekilde işlem yapabilirsiniz. Bu uygulamanın özellikleri şu şekilde;

 • Hoparlör kısmına kaçan suyun çıkarılmasını sağlar, hoparlörde kalmış olan suyun temizlenmesi sayesinde cızırtı sesinden kurtulabilirsiniz.
 • Hoparlörde birikmiş tozların uzaklaştırılmasını sağlar, tozlardan arınan cihaz daha güçlü ses elde etmeye yardımcı olur.

Uygulamayı yükledikten sonra kullanmak da oldukça kolaydır. Bu ve benzeri uygulamaların çalışmaları temelde aynı mantığa dayanır. Bu yüzden kullanım yapmak için şu adımları takip edebilirsiniz;

 • Uygulamayı açın.
 • Cihazınızın ses seviyesini son seviyeye getirin.
 • Hoparlör kısmı aşağıya bakacak şekilde tutun (ters çevirin)
 • Temizlemeye başlamak için ise uygulamayı çalıştırın.

Temizleme esnasında belirli bir süre geçmesi gerekecektir. Temizlik aşaması bittiğinde ekrandan işlemin tamamlandığını anlayabilirsiniz.

Bu tür hoparlör temizleme uygulamalarının temel çalışma mantığı yüksek ses çıkışı sağlayarak hoparlörde biriken akarların giderilmesini sağlamaktır. İç kısımdan gelen güçlü ses dalgaları tıkanıklık yaratan su damlalarının ya da tozların dışarıya atılmasını sağlar. Uygulamayı çalıştırırken telefonu ters olarak tutmanızın da mantığı budur.

Bu uygulamayı beğenmediyseniz tercih edebileceğiniz diğer uygulamalar ise şunlardır;

 • Phone Speaker Cleaner
 • Speaker Cleaner
 • Speaker cleaner – Remove water & fix sound
 • AppsRock – Speaker Tester and Cleaner
 • Mobile Speaker Dust Cleaner

Android Telefonlarda Önemli Kolaylık

Hoparlör temizleme uygulaması bazı Android cihazlarda sistemin kendisinde olabilir. Xiaomi, Redmi veya POCO marka telefonlarda sistemde yer alan temizleme uygulamasını kullanabilirsiniz. Bunun için;

 • Ayarlar’a girin.
 • Ek Ayarlar kısmını açın.
 • Açılan kısımda Hoparlör Temizleme kısmını bulun ve seçin.
 • Butonu aktif hale getirin ve 30 saniye boyunca bekleyin.

Telefon Hoparlörünü Temizleme Yöntemleri

telefonun hoparlörüne su kaçtı
telefon hoparlörü nasıl temizlenir

Telefon hoparlör temizleme sesi beklediğiniz temizliği sağlayamıyorsa bu durumda da farklı yöntemleri deneyebilirsiniz. Sizler için 4 adet fiziksel temizleme yöntemini anlattık.

Diş Fırçası ile Hoparlör Temizliği

telefon hoparlör temizleme uygulaması

İlk olarak deneyeceğiniz yöntem diş fırçası ile temizlik yapmaktır. Diş fırçasının kılları çok ince yapıda olduğu için hoparlöre girişte sorun yaşamayacaktır. Özellikle iç kısımlarda değil de hemen hoparlör ağzında biriken tozların ve kirlerin alınması için bu yöntem yararlıdır. Fırçayı kuru olarak kullanmalısınız. Bunun yanında kılların daha iyi toplaması için çok az yağa veya ispirtoya batırabilirsiniz. Her adımda cihazınıza zarar vermemek için dikkatli olun.

Kürdan ile Hoparlör Temizliği

Kürdan ile hoparlör temizliği de sık kullanılan yöntemler arasında yer alıyor. Kürdanın ince ucu sayesinde hoparlörde birikmiş olan toz ve kalıntıları temizleyebilirsiniz. Kürdanı deliklere sokarak sallama hareketleriyle kir ve tozların çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ancak hoparlöre zarar vermemesi için aşırı güç uygulamamalısınız.

Çift Taraflı Bant ile Hoparlör Temizliği

Çift taraflı bant da hoparlör temizliğinde iyi sonuçlar verebilir.  Maskeleme bandı olarak da bilinen bu bantlar iki taraftan da yapışkanlıdır. Banttan küçük bir parça kopardıktan sonra hoparlörün üstüne bandı yapıştırıp sonrasında çekebilirsiniz. Bandın temizlemesi genelde çok kapsayıcı olmayacaktır ve diğer yöntemleri de denemeniz gerekebilir.

Basınçlı Havayla Telefon Hoparlör Temizleme

Basınçlı havayla telefon hoparlör temizleme için hava elde edebileceğiniz bir aletiniz veya kompresörünüz varsa hoparlör kısmına bu havayı yandan gelecek şekilde sıkmak tozların hızlı şekilde uzaklaşmasını sağlayacaktır. Ancak bu yöntemde hava basıncını ve tabanca uzaklığını iyi ayarlamanız gerekir. Aksi halde şiddetli basınç hoparlörün kendisine zarar verebilir.

Bu yazımızda telefon hoparlör temizleme uygulaması kullanımını anlattık. Daha fazla telefonlar hakkında faydalı bilgi için şu makaleleri de okumanızı öneririz ;

Telefon Hoparlör Temizleme Uygulaması SSS

Yazımızın bu son bölümünde arama motorlarında telefon hoparlör temizleme uygulaması arayan okurların sık sordukları soruları cevaplayacağız. Eğer sorunuz bu bölümde yok ise yorum yazarak sorunuzu sorabilirsiniz.

Telefonun hoparlör kısmı nasıl temizlenir?

Telefonun hoparlör kısmını isterseniz uygulama ile isterseniz fiziksel olarak temizleyebilirsiniz. Öncelikle telefon hoparlör temizleme uygulaması kullanarak temizlik yapmanızı öneririz. Daha sonra ise kürdan veya hafif kıllara sahip bir fırça ile fiziksel olarak temizleyebilirsiniz.

Telefonun sesi az çıkıyor ne yapmalıyım?

Telefonunuzun sesinin az çıkmasının sebebi donanımsal bir arıza olabileceği gibi hoparlörünüzün kirle tıkanmış olması da olabilir. Öncelikle telefon hoparlörünüzü temizlemenizi sorun çözülmezse bir tamirciye götürmenizi öneririz. Ek olarak sorun küçük bir ihtimalle yazılım kaynaklıda olabilir.

Telefon delikleri nasıl temizlenir?

Telefonunuzun ahize ve hoparlör deliklerini basınçlı hava, kürdan, ince uçlu fırça veya çift taraflı bant ile temizleyebilirsiniz. Bu temizlik işlemini yaparken donanıma zarar vermemek için çok dikkatli olmalısınız.

Yorum yapın