Telefon Ekranı Neden Titrer? [8 Çözüm]

Telefon ekranı neden titrer? Bu sorunu yaşayanlar neden meydana geldiğini doğal olarak merak edebilmektedir. Genel olarak sorun cihaz herhangi bir darbe olduğunda ya da sert bir yüzeye düştüğünde yaşanmaktadır.

Böyle bir durumda nasıl çözülebileceği olarak merak edilmektedir. Genel anlamda şu gibi çözümler size yardımcı olabilir:

 1. Telefonu yeniden başlatma
 2. Güvenli moda giriş yapma
 3. Otomatik parlaklığı devre dışı bırakma

Tüm bunlar telefon ekranı neden titrer diyenler için bir cevap niteliğindedir.

Ekran titremesi nasıl çözülür?

telefon ekranı neden titrer

Aşağıya ekran titreme sorunun bilinen tüm çözümlerini yazdık. Lütfen bir çözümü denemden önce yazının tamamını okuyunuz. Sizin için uygun olan çözümü bulup denemenizi tavsiye ederiz.

Telefonu Yeniden Başlatma

telefon ekran titremesi

Arızalı bir telefon ekranını düzeltmeye çalışırken yapılacak ilk şey, bunun geçici bir sorun olmadığından emin olmak için telefonunuzu yeniden başlatmaktır. Yeniden başlatma gerçekleştirmek görüntüleme sorununa neden olabilecek tüm etkin üçüncü taraf arka plan hizmetlerini ve işlemleri keser. Böylece bir sorun varsa bunu durdurmanıza olanak tanır.

Yeniden başlatma bir görev sırasında bunlardan herhangi birinin çökmesi durumunda telefonunuzun bellek bileşenlerini de yenileyecektir. Cihazınızı nasıl yeniden başlatacağınız her telefona göre farklılaşır, ancak genellikle telefonun yanında yer alan bir buton aracılığıyla gerçekleştirilir.

Telefonun ekranı neden titrer diyorsanız ve buna bir cevap arıyorsanız deneyebileceğiniz çözümlerden bir diğeri olmaktadır.

Güvenli Moda Giriş Yapma

telefon ekran titremesi çözümü

Android ekranınız hâlâ titriyorsa birkaç saatliğine Güvenli Mod’a geçmeyi denemeniz de mümkündür. Güvenli Mod telefonunuzu üçüncü taraf uygulamaları ve hizmetleri olmadan kullanmanızı sağlar. Fabrika ayarlarına sıfırlamayla karşılaştırıldığında, Güvenli Mod telefonunuzun verilerini korur. Böylece istediğiniz zaman normal kullanıma geri dönebilirsiniz.

Ancak Güvenli Modun yalnızca bir teşhis aracı olduğunu ve sorunu çözmeyeceğini unutmamak gerekir. Telefonunuz Güvenli Modda düzgün çalışıyorsa, sorunun telefonunuzdan değil üçüncü taraf bir uygulamadan kaynaklandığı anlamına gelir.

Bu nedenle telefon ekran neden titrer diyorsanız, güvenli mod da size yardımcı olabilir. Her cihazda bu işlemin nasıl yapıldığı değişebilmektedir.

Sistem Önbelleğini Silme

Sistem önbelleğini silme telefon ekran titremesi sorununu çözmenize yardımcı olabilecek bir diğer çaredir.

Android akıllı telefonlarda uygulama önbelleklerine ek olarak, sistem önbellek bölümü adı verilen ve cihazın geçici sistem dosyalarının ve günlüklerinin depolandığı depolama bölümünü ifade eden bir özellik de bulunur. Samsung cihazlarda bu işlem şöyle yapılır:

 1. Cihazınızda ekran görünene kadar ses açma düğmesini ve yan düğmeleri basılı tutun.
 2. Düğmeleri bırakın ve kurtarma menüsünün görünmesini bekleyin. Yukarı ve aşağı gezinmek için ses düğmelerini, seçenekler arasında bir tanesini onaylamak için de güç düğmesini kullanın.
 3. “Önbellek bölümünü sil” vurgulanana kadar ses kısma tuşuna basın, ardından seçmek için güç düğmesine dokunun.
 4. Silme işlemini onaylamanızı isteyen istem göründüğünde “Evet” seçeneğini seçmek için ses artırma ve azaltma düğmelerine aynı anda basın.
 5. Telefonu yeniden başlatmak için güç düğmesine basın ve normal şekilde yeniden başlamasını bekleyin.

Ardından sadece sorunun devam edip etmediğini kontrol etmeniz gereklidir. Eğer yine devam ediyorsa farklı çözümler de yine denenebilir.

Otomatik Parlaklığı Devre Dışı Bırakma

Otomatik parlaklık ayarı ışık sensörü verilerine göre ekran aydınlatmasının sürekli olarak değiştirilmesinden sorumludur. Ancak bir yazılım güncellemesi veya donanım hatası, ekran titremeleri de dahil olmak üzere beklenmeyen takılmalara yol açabilir. Bu nedenle yapabileceğiniz başka bir basit işlem, seçeneği Ayarlar menüsünden devre dışı bırakmaktır.

Tüm bunlar telefon ekranı neden titrer, buna karşı ne yapılabilir diyenler için bir yanıttır. Ayrıca sorun devam ediyorsa bir teknik servise götürmeniz de önerilmektedir.

Hard Reset Yapma

Telefon ekranı neden titrer diye soranlar, aynı zamanda buna nasıl bir son getirebileceklerini de düşünür. Buna yönelik olarak farklı işlemler çözüm olarak yapılabilir. Hard Reset de bunların içerisinde bulunmaktadır.

Buna başlamadan önce Hard Reset’in tüm verileri sileceği hatırlanmalı, bu nedenle öncesinde tümü yedeklenmelidir.  Bundan sonra cihazınız Apple ise şu adımlar takip edilmelidir:

 1. Telefonun ayarlar ekranına giriş yapın.
 2. Genel ve ardından iPhone’u aktar veya sıfırla üzerine dokunun.
 3. Tüm içeriği ve ayarları sil üzerine dokunun.

Bu adımları takip ederek kısa sürede çözüm bulabilirsiniz. Eğer Android cihaz kullanıyorsanız bu işlemler biraz farklı olabilmektedir:

 1. Cihazın ayarlar bölümüne giriş yapın.
 2. Sistem bölümünü açın.
 3. Gelişmiş bölümüne girin.
 4. Sıfırlama seçeneklerini bulduktan sonra Telefonu Sıfırla üzerine dokunun.
 5. Son Olarak her şeyi sil üzerine dokunun.

Hem Android hem de iOS işletim sistemlerinde uygulama genel olarak bu şekilde yapılmaktadır. Bunun için gerekli süre cihazlara ve veri miktarına göre değişmektedir. Telefon ekranı neden titrer diyorsanız ve çözüm arıyorsanız bunu düşünebilirsiniz.

Donanım Yer Paylaşımlarını Devre Dışı Bırakma

Donanım Yer Paylaşımlarını Devre Dışı Bırakma, telefon ekranı neden titrer diyen ve bunun için bir çözüm arayan kişilerin düşünebileceği bir diğer çözümdür.

Grafikleri işlerken, telefonunuz işi CPU’nun mu yoksa GPU’nun mu yapacağına dinamik olarak karar verir. Geçiş genellikle sorunsuz olsa da hasar görmüş veya eskimiş bir telefon, ekran birleştirme konusunda zorluklar yaşayabilir.

Telefonda görüntülenecek bir şey olmadığında görevler arasında küçük bir gecikme olur. Bu nedenle, titreme. Ancak donanım kaplamalarını devre dışı bırakmak yardımcı olabilir. Bunu yapmak için önce Geliştirici seçeneklerini etkinleştirmeniz gerekir. Android cihazlarda bu işlem genel olarak şöyledir:

 1. Telefonun ayarlar kısmına girin.
 2. Sistem ve telefon hakkında yolunu takip edin.
 3. Samsung cihazlarda Yazılım Bilgileri alanına girin.
 4. “Artık Bir Geliştiricisiniz” yazısını görene kadar “Build Number” üzerine üst üste dokunun.

Böylece mod aktif hale getirilebilir. Geliştirici modundayken, telefon ayarlarınıza geri dönmek, Geliştirici seçeneklerini bulana kadar en alta kaydırmak gerekir. Burada HW kaplamalarını Devre Dışı Bırak’ı bulmak için aşağı kaydırmak yeterlidir. Özelliği devre dışı bırakmak telefonu GPU oluşturmayı kullanmaya zorladığından, bunun fazladan güç tüketeceğini unutulmamalıdır.

Cihaz Güncellemelerini Kontrol Etme

Cihaz güncellemelerini kontrol etme, telefon ekranı neden titrer ve buna karşı ne yapılabilir sorusunun bir diğer cevabıdır. Karşılaştığınız görüntü sorunu, dağınık bir yazılım yapısından kaynaklanmış olabilir. Genellikle basit bir yazılım güncellemesi sorunu çözer. Bu nedenle cihazınız için bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmelidir.

Bunun için cihazın ayarlar bölümünden sisteme, buradan da sistem güncelleme kısmına girilmelidir. Eğer Apple kullanıcısıysanız Ayarlar, Genel, Yazılım yolu takip edilmelidir. Güncelleme kısmı açıldıktan sonra varsa güncelleme yapılmalıdır.

Telefonunuzu Bir Profesyonele Kontrol ettirin

Telefonunlar insan hayatında aktif bir rol oynadığından, her şeyin düzgün çalışması en büyük gereksinimdir. Akıllı telefonlar, birçok hassas ve birbirine bağlı bileşen barındırır ve herhangi birinin arızalanması, titreyen ekranlara neden olabilir. Telefon ekranı titremesi de bunlardan bir tanesidir.

Bazı durumlarda bu sorunlarda problemler evde kişiler tarafından çözülebilmektedir. Telefon ekranı neden titrer diyor ve çözüm arıyorsanız, yukarıda verdiğimiz tüm işlemler buna yönelik olarak düşünülebilir.

Ancak hepsini denemesine rağmen bir çözüm bulamayan kişiler de olabilir. Her ne kadar endişe verici olsa da telefon teknik servislerine gitmeniz mümkündür. Profesyonel servisler telefonunuzu incelecek, sorunu tespit ederek buna göre en iyi çözümleri teklif edecektir.

Bu makalemizde telefon ekranı neden titrer ve nasıl çözülür anlattık. Konuyla ilgili aklınıza takılanları yorum bölümünden sorabilirsiniz. Bu makalemizden sonra şunları da okumalısınız;

Telefon Ekranı Neden Titrer Hakkında SSS

Yazımızın bu bölümünde telefon ekranı neden titrer araması yapan kullanıcıların sordukları en sık soruları derledik. Yazıyı okumayı tamamladıysanız bu sorulara da bakmanızı öneririz.

Telefonu ekran titremesi neden olur?

Ekranın titreşmesi donanım sorunlarından kaynaklanabilir. Örneğin, ekrana düşme, suya maruz kalma veya sert darbelere maruz kalma gibi hasarlar, ekranın titremesine neden olabilir. Ayrıca, yazılım sorunları da ekran titremesine yol açabilir. Uygulamaların yanıt vermemesi veya hatalı çalışması gibi durumlarda, ekranın titremesi söz konusu olabilir.

Telefon ekran kayması nasıl düzeltilir?

Telefon ekranının yanlışlıkla düşürülmesi veya darbe alması sonucu oluşan çatlak veya kırıklar, bir teknik servis tarafından değiştirilerek düzeltilebilir. Ancak, ekranın sadece birkaç çizik veya hafif bir hasar alması durumunda, bazı ev yapımı çözümlerle yüzeyi onarabilirsiniz. Örneğin, tam ekran koruyucu film veya cam kullanmak, ekranın daha fazla hasar görmesini önleyebilir.

Android ekran titremesi neden olur?

Yazılım sorunları veya donanım hasarları olabilir. Örneğin, bazı uygulamalar yanıt vermiyor veya çöküyor olabilir. Ayrıca, telefon düştüğünde veya darbe aldığında, ekranın altındaki bağlantılar gevşeyebilir ve bu da ekranın titremesine neden olabilir.

telefon ekranı neden titrer için kaynak : https://support.google.com/android/answer/7666942?hl=tr&ref_topic=7651525&sjid=7849354613673674479-EU

Yorum yapın