Telefon bataryası neden şişer ? [5 Önemli Madde]

Akıllı telefonunuzu kullanırken bir gün batarya şişmesi ile karşılaşabilirsiniz. Peki telefon bataryası neden şişer? Bataryanın şişmesi sizin yaptığınız hatalar sonucunda olabileceği gibi üretimim hatası da olabilir. Bazı telefon modelleri kronik batarya problemleriyle bilinir. Eğer batarya sorunları ciddiye alınmazsa büyük tehlikelere yol açabilir. Çünkü bataryalar kimyasal bir yapıya sahiptir ve patlamaları insanlar için zararlıdır. Bu makalemizde batarya neden şişer sorusunun cevabını vereceğiz.

Batarya Şişmesi Nedir?

telefon bataryası şişerse ne yapılır

Batarya şişmesi, lityum-iyon bataryaların içerisindeki gazın birikmesi ve genleşmesi sonucu oluşan fiziksel bir durumdur. Genellikle bataryanın aşırı ısındığı, aşırı şarj olduğu veya yanlış şarj edildiği zamanlarda meydana gelir. Bu durum, bataryanın hacminin genişlemesine ve sonuçta cihazın kasasının bükülmesine veya batarya kapaklarının açılmasına neden olabilir.

Telefon bataryası neden şişer?

bataryasi sismis telefon
batarya şişmesi

Bataryalar içlerinde bulunan kimyasalların aşırı ısınması ve gaz oluşturması sonucu şişerler. Eğer telefonunuzu yeni aldıysanız ve batarya şişmesi sorunu yaşıyorsanız garanti kapsamında batarya değişimi isteminizi öneririz. Yeni alınan telefonlarda bu sorunun en büyük sebebi üretim hatasıdır. Telefonunuz çok eskiyse bu sorun bataryanız çok kullanıldığından dolayı oluşabilir. Her elektronik eşya da olduğu gibi bataryaların da bir ömrü vardır. Bir tamirciye bataryanızı değiştirtip kullanmaya devam edebilirsiniz. Orijinal olmayan parça kullanmakta bu soruna yol açar. Şarj aletiniz ve bataryanız çakma ve ucuz ürünlerse bataryası şişmiş telefon sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Son olarak telefonunuzu çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda şarj etmeniz bataryanızı bozabilir. Batarya şişmesi yaşamamak için şunlara dikkat edin:

>Şarj ederken telefonunuzu kullanmayın. Eğer şarj olurken oyun da oynarsanız bataryanız aşırı ısınacaktır.

>Telefonunuzu doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın. Özellikle bir camın kenarında telefonunuzu unutmayın. Aşırı sıcak bataryanızı bozacaktır.

>Orijinal donanım kullanın. Çakma ürünler daha ucuzdur ama kısa süre sonra sorunlar çıkarırlar. Şarj aletinizin veya bataryanızın kalitesiz olması batarya şişmesi sorununa sebep olur.

>Fiziksel darbeler bataryanıza zarar verir. Telefonunuzu düşürmemeye dikkat edin

>Telefonunuzu uzun süre aktif kullanmayın. Yüksek grafikli oyunları saatlerce oynamak bataryanıza zarar verir.

Tablo: Telefon Bataryasının Şişmesi – Nedenler, Etkiler ve Önlemler

NedenlerOlası EtkilerAlınması Gereken Önlemler
Aşırı Şarj ve DeşarjHızla enerji tüketimiBataryayı tam kapasiteye getirmemek
Fiziksel Darbeler ve HasarlarBatarya gaz sızıntısıTelefonu darbelere karşı korumak
Sıvı TemasıKısa devre, bataryada oksidasyonTelefonu sıvılardan uzak tutmak
Aşırı IsıBatarya ömrünün kısalmasıTelefonu aşırı sıcak ortamlarda kullanmamak
Üretim HatalarıAni performans düşüşleriKaliteli ve güvenilir markaları tercih etmek
telefon bataryası neden şişer

Batarya şişerse ne olur?

Günümüzde akıllı telefonların bataryası çoğunlukla çıkarılamadığından bu sorunu tespit etmek daha zordur. Öncelikle bataryanız şişerse arka kapağın şeklini bozar. Telefonunuzun arkası dümdüz değil ise bataryanızı kontrol etmeniz gereklidir. Ayrıca bozulan bataryalar koku yayarlar. Telefonunuzun arkasından garip kokular geliyorsa sebebi budur. Şişmiş bir bataryayı kullanmak çok tehlikelidir. Telefonunuz patlayabilir veya alev alabilir. Durumdan şüphelendiğiniz anda telefonunuzu kapatın ve asla şarja takmayın. Daha fazla kurcalamadan bir telefon tamircisine veya teknik servise götürün. Sorunu görmezden gelip telefonu kullanmaya devam etmeniz, sorunu daha da büyütür. Bu yüzden batarya sorunlarını ciddiye alın. Şişmiş bir bataryayı ellerinizle düzeltmeye çalışmayın. Son olarak bir gaz çıkışı varsa gazı asla solumayın.

Sonuç Ve Telefon Bataryası Neden Şişer Hakkında SSS

Bu yazımızda batarya neden şişer ve batarya şişerse ne olur sorularını cevapladık. Konuyla ilgili merak ettiklerinizi bize yorum olarak sorabilirsiniz. Bu yazımızdan sonra bunları da okumanızı öneririz;

Bataryası şişen telefon şarj edilir mi?

Hayır. Bataryası şişmiş bir telefonu asla şarj etmeyin. Bataryanın patlamasına veya yanmasına sebep olabilir.

Batarya şişmesi nasıl önlenir?

Batarya şişmesi problemi ile karşılaşmamak için orjinal batarya kullanmalı ve telefonunuzu aşırı ısınmasını engellemelisiniz.

Telefon bataryası şişti ne yapmalıyım?

Telefonunuzun bataryası şiştiyse herhangi bir müdahalede bulunmadan bir teknik servise götürmelisiniz. Asla telefonu şarj etmeyin ve bataryaya dokunmayın.

Yorum yapın