Telefon Açıkken Kapalı Gösterme

Telefon açıkken kapalı gösterme telefonunuzu kapatmadan ulaşılmaz olmanız için yardımcı olabilir. Akıllı telefonlardan önce ulaşılmaz olmak için telefonunuzu kapatmanız gerekiyordu. Ancak akıllı telefonlar aramalar dışında pek çok uygulama için kullanıldığından ulaşılmaz olmak istediğinizde telefonunuzu kapatmak istemeyebilirsiniz. Bunun için ise deneyeceğiniz farklı yöntemler bulunuyor.

Telefon Açıkken Nasıl Kapalı Gözükür?

android kapalı gösterme

Telefon açıkken kapalı gösterme için farklı alternatifleri değerlendirebilirsiniz. En sık kullanılan yöntem ise numara yönlendirme işlemidir. Numara yönlendirmesiyle kendi numaranıza gelecek olan aramaları farklı numaraya yönlendirme yapabilirsiniz. Eğer bir kapalı hattınız varsa o hat numarasına yönlendirme yaparak arandığınızda kapalı olarak gözükebilirsiniz. Bu işlemi ise operatöre göre yapmanız gerekiyor.

Arama Yönlendirme Nasıl Yapılır?

telefon acikken kapali gorunme
biri aradığında telefon kapalı gözüksün

Arama yönlendirme yapmak için temelde tüm operatörler aynı şekilde çalışır. Telefonu açıkken kapalı gösterme Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom için mobil işlemler üzerinden yapılmaktadır. İnternet sitesinden ya da mobil uygulamadan şifreniz ile giriş yaptıktan sonra “Çağrı Ayarlarım” ya da “Arama Ayarları” benzerinde olan sekmeye giriş yapın. Sonrasında ise “Arama Yönlendirme” kısmına gelerek buradan Yönlendir butonunu seçin.

Burayı seçtiğinizde isterseniz aramaları sekretere yönlendirebilir veya kapalı olan hattınızın numarasına yönlendirme yapabilirsiniz. Yönlendirme tipini Koşulsuz olarak seçtikten sonra artık size gelecek tüm aramalar seçtiğiniz numaraya yönlendirilecektir.

Telefonu kapalı gösterme arama yönlendirme için etkilidir ancak burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta bulunuyor. Çağrılar için kapalı olan hatta yönlendirme yaptığınızda karşı taraf kapalı kayıt sesini duyacaktır. Ancak mesajlaşma uygulamaları kullanıyorsanız internete bağlı olmanız halinde mesajlar iletileceği için telefonunuzun açık olduğu anlaşılabilir. Başka bir deyişle örneğin popüler WhatsApp uygulamasını kullanıyorsanız internet bağlantınız olduğu sürece arama yönlendirme yapmış olmanıza rağmen size gönderilen mesaj karşı tarafta çift tikle yani iletildi şeklinde görülecektir. Bu da internet erişiminiz olduğunun ve telefonunuzun da açık olduğu anlamına gelir. İnternet bağlantısı varken WhatsApp’ı kapalı göstermek için uygulama ayarlarından internet erişimini kapatabilirsiniz. Ayrıca uygulamayı direk telefonunuzdan silebilirsiniz. Bu durumda da size iletilen mesajlar sonrasında gelmez, tekrar karşı tarafın mesaj göndermesi gerekir.

CIA Uygulaması ile Telefonunuzu Kapalı Gösterme

arandığımda telefonum kapalı görünsün
telefonu kapalı gösteren uygulama

Android telefon açıkken kapalı gösterme için bir diğer yöntem de uygulama kullanmaktır. CIA isimli uygulama aramaları yönetmek açısından yardımcı olur. Bu uygulama rehberinizdeki kişilere ulaşmaktadır, haliyle onların telefon numaralarını kaydedebilir. Ancak güven açısından sorun oluşturmaz diye düşünüyorsanız uygulamayı kullanabilirsiniz. Uygulamanın en güzel tarafı istediğiniz numaralara göre engelleme yapabilmek. Dilerseniz tüm aramalara yönelik de telefonunuzu kapatma seçeneğini aktif edebilirsiniz.

  • Uygulamayı indirdikten sonra Arayanı Engelle sekmesi altında ayarlar kısmını görebilirsiniz.
  • Buradan eğer bir numaraya yönelik engelleme yapmak istiyorsanız Engelle, tüm aramaları engellemek istiyorsanız Telefonu Kapat seçeneğini seçmelisiniz. Eğer Telefonu Kapat seçeneğini seçerseniz biri aradığında telefon kapalı gözüksün isteğiniz de gerçekleşecek demektir.

Telefonu Kod ile Kapalı Gösterme

Telefon açıkken kapalı gösterme için daha önceden çok işe yarayan ancak artık her telefon ve operatörün izin vermediği kod kullanmaktır. Bunun için arama ekranına #35*0000# yazın ve sonrasında arama tuşuna basın. Şayet telefonunuz ve operatörünüz buna izin veriyorsa gelen çağrılara hattınız kapatılacaktır. Bunu iptal etmek için ise arama ekranına *35#0000# yazmanız yeterli. Bu kod sayesinde de tekrar hattınız aramalara açılacaktır. Daha fazla bilgi için operatörünüzün müşteri hizmetlerini aramanızı tavsiye ederiz.

Uçak Modu İşe Yarar mı?

Telefonunuzu açıkken kapalı gösterme için en basit yol Uçak Modu’na almaktır. Bu modu seçtiğinizde telefonunuz kapalı görünür. Ancak internete mobil veri üzerinden bağlanamazsınız. Haliyle internet için telefonunuzu kullanmanız gerekmiyorsa uçak modunu aktif edebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere telefon açıkken kapalı gösterme işlemini anlattık. Bundan sonra Android Telefonlarda Sahte Konum Atma makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın