Spot Telefon Ne Demek ? [2024]

Yeni bir telefon almak için piyasayı araştırıyorsunuz ve karşınıza spot telefonlar çıkıyor ve bu telefonlar diğer telefonlara göre daha ucuz. Peki spot telefon ne demek ? Spot telefonla orjinal arasındaki fark mı ? Bu soruların cevabını bilmeden asla yeni bir telefon almamalısınız. Sizler için bu makalemizde spot telefon almak isteyenlerin tüm bilmesi gerekenleri anlattık. Konuyu iyice anlamak için yazının tamamını okumanızı öneririz.

Spot Telefon Ne Demek ?

spot telefon ne demek

Spot telefon herhangi bir garantisi olmayan telefon demektir. Genellikle bu telefonlar için fatura da kesilmez. Spot telefonların durumunu kesin olarak bilmeniz zordur. Ülkeye kaçak olarak getirilmiş de olabilir, parçaları değiştirilmiş telefon da olabilir, orijinal olmayan üründe olabilir. Hatta çalıntı telefon bile olabilir. Spot telefonların herhangi bir kaydı veya belgesi olmadığından dolayı tamamen satıcının söylemlerine güvenmenizi gerektirir. Ucuz olmasının sebebi de budur. Yasal telefonların fiyatına vergi dahildir fakat spot telefonlar için devlete herhangi bir vergi ödenmemiştir. Spot telefon ne demek anladıysanız şimdi diğer başlıklara geçelim.

Spot Telefonla Orjinal Arasındaki Fark

spot telefon almak

Orijinal telefon üreticinin fabrikasından çıkan ve herhangi bir parçası değiştirilmemiş telefondur. Eğer spot telefon olarak satılan model yurtdışından kaçak yollarla getirilmişse orijinaldir fakat yasal değildir. Ayrıca garantisi de bulunmamaktadır. Teknoloji konusunda uzman değilseniz kaçak olarak getirilen telefonların orijinal olup olmadığını anlamanız da biraz zordur. 1. sınıf replika bir telefonu size orijinal olarak satabilirler ve bunu teyit edebilmek için herhangi bir belgeniz bulunmuyor. Replika telefon nedir bilmiyorsanız replika telefon nedir yazımızı da okumalısınız.

Orjinal Spot Telefon Ne Demek

kaçak telefon nedir

Orjinal spot telefon demek bu telefonun yurtdışında yasal olarak satıldığı fakat ülkeye kaçak yollardan sokulduğu anlamına gelir. Her ülkenin vergi oranı aynı olmadığından dolayı, kaçakçılar düşük vergi oranına sahip ülkelerden orijinal telefonları satın alıp yüksek vergiye sahip ülkelere kaçak yoldan sokarlar. Böylece bu telefonları piyasa fiyatının altına satabilirler. Fakat üstte anlattığımız gibi bu ürünlerin belgeleri olmadığından dolayı gerçekten orijinal olup olmadıklarını anlamak zordur. Telefonun orjinal olduğunu nasıl anlarız yazımızda kullanabileceğiniz yöntemlerden bahsettik.

Kaçak Telefon Nedir

spot telefon

Kaçak telefon, ülke sınırlarından kaydı yapılmadan geçirilen telefondur. Bu telefonların herhangi bir garantisi bulunmaz ve yasal olarak IMEI kaydı yapamazsınız. Bu da ileride problem yaşamanıza sebep olur.

Spot Telefon Alınır Mı

Spot telefon ne demek anlattıktan sonra asıl konuya gelelim. Hayır, spot telefon almanızı tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine almak istediğiniz modeli biraz düşürerek orijinal telefon almalısınız. Unutmayın, ucuz etin yahnisi yenmez. Bu spot telefonların piyasa fiyatının altına satılmasının sebepleri var. Herhangi bir teknik problemle karşılaştığınızda karşınızda yasal bir kurum bulamazsınız. İleri de sürekli ımeı problemleri karşınıza çıkabilir. Telefonunuzun orijinal olduğunu da tam olarak bilemezsiniz. Parçaları değiştirilmiş de olabilir. Spot telefonlara dair tüm öğrenebilecekleriniz karşınızda ki satıcının vereceği bilgi ile sınırlıdır. Satıcı size hatalı bilgi de verebilir. Bu sebeplerden dolayı spot telefon almanızı önermiyoruz. Orijinal telefon almak için bütçeniz yetmiyorsa yenilenmiş telefon alabilirsiniz. Bu telefonlar yasaldır, garantilidir ve daha ucuzdur. Yenilenmiş telefonu ilk defa duyduysanız mutlaka yenilenmiş telefon ne demek yazımızı okumalısınız.

Spot Telefon Ne Demek Hakkında Sonuç Ve SSS

Spot telefon ne demek yazımızın sonuna geldik. Spot telefonlarla ilgili anlamadığınız bir şey varsa veya eklemek istedikleriniz varsa yorum bölümünden yazabilirsiniz. Size spot telefon alınır mı ?

Spot ürün orjinal mı ?

Spot ürünlerin orjinal olup olmadığını kesin olarak bilemeyiz. Spot ürünlerin faturası ve belgeleri olmadığı sürece orijinal olmayabilirler.

Yorum yapın