Samsung yeni nesil OLED ekranları için çoklu parmak izi algılama üzerinde çalışıyor

Samsung android telefonlarında parmak iziyle girişleri daha güvenli hale getirmenin bir yolunu arıyor. Yakın zamanda yapılan bir röportaja göre, şirketin çözümü bir telefonun aynı anda birden fazla parmak izini okumasını mümkün kılmak gibi görünüyor.

Akıllı telefonlarda parmak izi algılama ve diğer teknolojilere odaklanan bir Fransız şirketi olan Isorg’un CEO’su Dieter May, geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda Samsung’un çoklu parmak izi algılayan ekranlar üzerinde çalıştığını söyledi. May ayrıca Samsung’un tüm ekranı parmak izi okuyabilir hale getirmekle ilgilendiğini de söyledi.

Samsung yaklaşık üç ay önce IMID 2022’de yeni nesil OLED ekranlar üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Bu “OLED 2.0” ekranlar, cihazın aynı anda birden fazla parmak izini taramasını sağlayacak ve hepsi bir arada bir parmak izi tarama çözümüne sahip olacak.

Teknoloji devine göre, üç parmak izi kimlik doğrulama için tek bir parmak izi kullanmaktan 2.500.000.000 kat daha güvenli. Birden fazla parmak izi algılama yeteneğine sahip olmanın yanı sıra, tüm ekranın tarama yeteneğine sahip olması, kullanıcıların artık parmaklarını nereye yerleştirdikleri konusunda endişelenmelerine gerek kalmayacağı anlamına geliyor.

Samsung’dan bu yeni ekranların ne zaman geleceğine dair resmi bir açıklama gelmedi, ancak May şirketinin Samsung’un 2025’te bir tarihte teslim etmeye hazır olacağını tahmin ettiğini söylüyor. May aynı zamanda, Samsung’unkinden farklı bir yöntem kullanan şirketinin teknolojisinin 2023’te seri üretime hazır olacağını ve pazara daha düşük riskli bir yoldan ulaşacağını belirtiyor.

May ayrıca şirketinin gözünün Apple’da olduğunu ve onların da eninde sonunda çoklu parmak izi taraması yapmayı deneyebileceklerine inandığını belirtiyor.

Peki siz çoklu parmak izi tarama teknolojisiyle ilgili ne düşünüyorsunuz ?

Yorum yapın