Samsung Test Kodları Nelerdir ?

Samsung milyonlarca akıllı telefon satış sayısıyla en popüler Android telefon üreticilerinden biridir. Android işletim sistemine sahip Samsung telefonlar gizli kodlara sahiptir. Bu samsung test kodları telefonunuz hakkında ayrıntılı teknik bilgileri herhangi bir programa gerek olmadan öğrenmenizi sağlar. Kod ile öğrenilen teknik bilgileri telefonunuzun herhangi bir yerinde bulunmazsınız. Şimdi okuyacağınız yazımızda kullanabileceğiniz tüm samsung test kodları paylaşacağız. Bu kodları telefonunuzun arama bölümünden tuşlayarak kolayca kullanabilirsiniz. Kodlar sayesinde telefonunuzun bir sorunun neyden kaynaklandığını kolayca tespit edebilir veya 2.el telefon alırken sorunsuz bir telefon satın aldığınızdan emin olabilirsiniz. Bu kodlar 2017 yılından sonra üretilen samsung telefonlarda çalışmaktadır. Daha eski cihazlar için bazı kodlar çalışmayabilir.

Samsung ekran test kodu

samsung-ekran-test-kodu
*#0*# kodu ile açılan gizli test menüsü

Samsung telefonunuzda ölü piksel testini ve dokunmatik kontrolünü *#0*# kodu ile yapabilirsiniz. Samsung ekran test kodu numara tuşlama bölümüne yazdıktan sonra gizli menüyü açın. Buradan sırayla red,green ve blue butonlarına basarak telefonun ekranında ölü piksel olmadığına emin olun. Tekrar aynı menüden Touch butonuna basarak telefonun dokunmatiğini test edebilirsiniz.

Samsung sensör kodu

Samsung telefonlarda sensörlerin çalışıp çalışmadığını *#0*# samsung sensör kodu ile menüyü açarak öğrenebilirsiniz. Buradan SENSOR yazan butona dokunun. Bu buton ivmeölçer, yakınlık sensörü, barometre, ışık sensörü, jiroskop, manyetik sensör, HRM ve parmak izi tarayıcı gibi çeşitli sensörler için bir test sayfası açacaktır. Buradan her bir sensörü tek tek kontrol edebilirsiniz. Sensörlerin adlarını internette arayarak bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz.

Samsung mikrofon testi

Samsung telefonunuzun mikrofonunun arızalı olduğundan şüpheleniyorsanız *#0283#  kodunu kullanarak samsung mikrofon testi bölümünü açabilirsiniz. Buradan Start butonuna basarak teste başlayabilirsiniz.

Samsung şebeke test kodu

Telefonunuzda *#0011# kodunu tuşlayarak şebeke test menüsünü açabilirsiniz. Samsung şebeke test kodunu tuşladıktan sonra sağ üstte yer alan üç noktaya basarak wifi test modunu da açabilirsiniz.

Tüm Samsung Test Kodları

*#06# Herhangi bir cep telefonu veya tabletin IMEI numarasını kontrol edin

*#0*# RGB (Kırmızı Mavi Yeşil), Alıcı, Titreşim, Dokunma hassasiyeti, Hoparlörler, Kamera Sensörleri, S-Pen, Ses geri döngüsü, Yazılım sürümü vb. test edin.

*#0808# USB ayarlarını değiştirin

*#0228# Pil durumunu kontrol edin ADC, RSSI okuma, vb.

*#0011# GSM durum bilgilerini görüntüleyin

*#2222# Donanım Sürümünü Kontrol Et

*#1234# PDA, CSC, MODEM, vb. gibi Yazılım Sürümünü Görüntüleyin. Samsung cihazınızın BL, AP, CP ve CSC’sini kontrol etmenize yardımcı olur

*#9090# Tanılama yapılandırmasını kontrol edin

*#9900# Dump modunu kontrol edin

*#12580*369# Yazılım ve donanım bilgilerini kontrol edin. Bu kod ayrıca Samsung mobil üretim tarihini kontrol etmenizi sağlar

*#0283# Ses geri döngü kontrolünü kontrol edin

*#34971539# Kamera aygıt yazılımını güncelleyin

#7465625*638*# Ağ kilidi anahtar kodunu kontrol edin

*#2663# TSP ve TSK ürün yazılımı güncellemesini kontrol edin

*#272IMEI#* Ürün kodunu kontrol edin

*#272*IMEI# Alıcı kodunu kontrol edin, CSC (Ülkeye/Taşıyıcıya Özel Ürün) Kodu

*#0283# Ses geri döngü kontrolünü kontrol edin

*#1111# Yazılım sürümünü kontrol edin

*#34971539# Kamera ürün yazılımı menüsünü görüntüle

*43# [numaranız] Çağrı bekletmeyi etkinleştir

#43#[ numaranız] Çağrı bekletmeyi kapat

*#43#[numaranız] Çağrı bekletme durumunu göster

*135#[ numaranız] Kendi telefon numaranızı sorgulayın (bazen çalışmaz)

**04*[eski Pin] *[yeni Pin]*[yeni Pin]# Cihaz PIN’ini değiştirin. Samsung cihazınızın eski ve yeni PIN’lerini değiştirin.

*#004*[numara]# Aramayı belirli bir numaraya yönlendirin. “[numara]” yerine bir telefon numarası yazın

*#004# Çağrı yönlendirme durumunu sorgulayın

#004# Çağrı yönlendirmeyi devre dışı bırakın

##004# Çağrı yönlendirmeyi silin

Bu yazımızda tüm samsung test kodlarını sizinle paylaştık. Bu kodlar bilgilendirme amaçlı olduğundan dolayı telefonunuza bir zarar vermez ama gene de dikkatli olmanızı öneririz. Bilmediğiniz bir seçeneği açmayın veya kapatmayın. Yaptığınız tüm işlemlerde risk tamamen size aittir. Bu yazımızdan sonra Android’de No Command Ne Demek ? yazımızı da okumanızı tavsiye  ederiz.

Yorum yapın