Play Store Bağlantı Yok Hatası Nasıl Çözülür ?

Google Play Store Android telefonunuza ücretsiz veya ücretli oyun ve uygulamaları indirebileceğiniz resmi Android mağazasıdır. Bazen çeşitli sebeplerden dolayı play store bağlantı yok hatası verir ve açılmaz. Bu yazımızda nasıl sorunu çözüp Google play mağazasına tekrardan bağlanabileceğinizi anlatacağız. Kolaydan zora doğru yazıldığından dolayı tüm yöntemleri sırasıyla denemenizi tavsiye ederiz.

1.Cihazınızı yeniden başlatın

Google play bağlantı yok hatası geçici bir problem olabilir. Telefonunuz da yaşanan problemlerin çoğu yeniden başlatmayla düzelir. Anlık oluşan bir sorun olup olmadığını kontrol etmek için öncelikle cihazını kapatıp tekrar açın. Eğer sorun devam ediyorsa diğer yöntemlere devam edin.

2.Kullandığınız interneti değiştirin

Küçük bir ihtimalde olsa bağlantı probleminiz internetinizle ilgili olabilir. Kullandığınız internetin port ayarlarında bir sorun Google servislerini bloklayabilir. Wifi ile bağlanıyorsanız mobil veri ile bağlanmayı deneyin.

3.Tarih ve saat ayarlarınızı kontrol edin

Tarih ve saatinizin Google sunucularından farklı olması sorunu sebep olabilir. Eğer tarih ve saatiniz doğru değilse. Ayarlar>Tarih ve saat> Tarih ve saati otomatik ayarla yolunu izleyerek sorunu çözebilirsiniz.

4.Uygulama izinlerini kontrol edin

play store bağlantı problemi
google play store uygulama izinleri

Yanlışlıkla veya bir hata sonucu Google play mağazasının çeşitli izinlerini kapatmış olabilirsiniz. Telefon ayarlarınızdan Play Store uygulamasına dokunun ve uygulama ayarlarını açın. Buradan uygulama izinlerinin doğru olup olmadığını kontrol edin. Daha sonra veri kullanımını kısıtla bölümünden mağazanın internet erişiminin kısıtlanmadığına emin olun.

5.Google Play Uygulamasını Sıfırlayın

play store açılmıyor
Play store sıfırlama işlemi

Eğer Android telefonunuz rootlu değilse sistem uygulamalarını kaldırmak gibi bir seçeneğiniz yok ama uygulamayı yeni gibi yapma şansınız var. Google play store bağlantı yok hatası son güncellemeden kaynaklanıyor olabilir.Telefonunuzun ayarlar bölümünden uygulama listesini bulun ve Google Play store üzerine dokunun.İlk olarak durmaya zorla butonuna basarak mağazayı kapatın.Daha sonra verileri temizle butonuna basın ve mağazayı tekrar açmayı deneyin.Eğer sorununuz devam ediyorsa tekrardan durmaya zorlayın,verileri temizleyin ve güncellemeleri kaldır butonuna basın.Bu işlemden sonra Play Store telefonunuzu ilk aldığınızda olduğu sürüme geri dönecek.

6.Google Hesabınızı Değiştirin

Eğer bu 5 yöntem de işe yaramadıysa ve play store giremiyorum şikâyetiniz devam ediyorsa denemeniz gereken şey gmail hesabınızı değiştirmek. Ayarlardan hesap ayarlarınızı bulun ve gmail hesabınızı silin ve yeni açtığınız hesabınızla giriş yapın. Hesabınızı silmeden önce şifresini hatırladığınızdan emin olun yoksa önemli verilerinizi kaybedebilirsiniz.

7.Sistem güncellemelerini kontrol edin

Ender bir sebep olsa da telefonunuzun sistemsel bir sorunu play store’u etkilemiş olabilir. Her zaman telefonunuzun en güncel sistemi sahip olduğundan emin olun. Bekleyen sistem güncellemesi yaptıktan sonra tekrar deneyin.

8.Telefonunuzu sıfırlayın

Tüm yöntemleri denediyseniz ve sorununuz çözülmediyse geriye telefonu tamamen sıfırlama seçeneği kalmış demektir. Tüm verilerinizin yedeğini aldıktan sonra telefonunuzu sıfırlayın. Telefonunuzu fabrikadan çıkmış hale çevirmek play store bağlantı yok hatası sorununu tamamen çözecektir. Bu yöntem daha zahmetli olduğundan önce tüm diğer yöntemleri test etmenizi öneririz.

Siz hangi yöntemi uyguladıktan sonra google play bağlantı yok hatası tamamen çözüldü? Aynı sorunu yaşayan insanlara yardımcı olmak için yorum bırakmayı unutmayın. Hata hiçbir yöntemle çözülmediyse telefonunuza apk kurarak oyun ve uygulama indirmeye devam edebilirsiniz. Son olarak fdroid, Samsung Galaxy Store, APKPure gibi alternatif Android mağazalarını kullanabilirsiniz.Konuyla ilgili her türlü sorunuzu yorumlardan bölümünden sorabilirsiniz.Telefonunuzla ilgili performans sorunları yaşıyorsanız Telefon Temizleyici Uygulamalar yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum yapın