Paketin Ayrıştırılmasında Bir Sorun Oluştu [8 Çözüm]

Paketin Ayrıştırılmasında Bir Sorun Oluştu Çözümleri

Paketin ayrıştırılmasında bir sorun oluştu hatası android telefonlarda görülen bir hatadır. Android işletim sistemi, akıllı telefonların %70’inde bulunan en popüler işletim sistemidir. Bu işletim sistemini bu kadar popüler yapan şeylerden biri geniş uygulama ve oyun desteğidir. Apple tarafından geliştirilen IOS işletim sisteminden farklı olarak Android’de mağaza harici uygulamalar telefona kurulabilir. Hatta oynadığınız oyunların modlanmış hallerini de indirebilirsiniz. Bu uygulama ve oyun dosyaları .apk uzantılıdır. Apk dosyalarını kurarken çeşitli hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bu hatalardan en yaygını paketin ayrıştırılmasında bir sorun oluştu hatasıdır. Bu yazımızda paket ayrıştırma sorunu nasıl çözülür anlatacağız.

1-Antivirüs uygulamasını devre dışı bırakın

paketin ayrıştırılmasında bir sorun oluştu
Android apk sorunu

Paketin ayrıştırılmasında bir sorun oluştu hatasının sebeplerinin başında kullandığınız antivirüs uygulamasının apk dosyasını virüs olarak görmesi gelir. Özelikle hileli bir oyun veya sistem dosyalarını değiştirmeye yarayan bir uygulama indiriyorsanız, antivirüs uygulaması apk dosyasının kurulumuna engel olacaktır. Eğer dosyayı indirdiğiniz siteye güveniyorsanız ve bu uygulamayı kurmanız gerekliyse, antivirüs programınızı devre dışı bırakarak deneyebilirsiniz. Gene işe yaramazsa antivürüs uygulamasını tamamen kaldırabilirsiniz. Unutmayın, risk tamamen size ait. Güvenilir olmayan kaynaklardan apk indirmek cihazınıza virüs buluşmasına sebep olabilir.

2- Uygulamanın farklı sürümünü indirin

apk ayristirma çozumu
Farklı sürümleri denemek sorununuzu çözebilir

Android uygulamaları her yeni güncelleme aldıkça eski telefonlara verdiği desteği kaldırır. Paket çözümlemede sorun var hatasının en yaygın sebebi sürüm uyuşmazlığıdır. Bu uyumsuzluk Android sürümünüzden kaynaklanabileceği gibi donanımdan da kaynaklanabilir. Sorunu çözmek için uygulamanın eski sürümlerini sırayla deneyebilirsiniz. Apk dosyasını indirdiğiniz siteye girerek uygulamanın adını yazın ve çıkan sonuçlara bakın. İndirdiğiniz sürümden bir önce yayınlanın sürümü indirin. Bunu yayın tarihlerine veya sürüm numarasına bakarak anlayabilirsiniz. Apk indirme sayfasında tüm sürümleri görüntüle butonu olup olmadığını da kontrol edin. Paketin ayrıştırılmasında bir sorun oluştu hatası çözülene kadar 3 farklı sürümü denemenizi öneririz.

3- Farklı bir yerden tekrar indirin

İndirdiğiniz apk dosyası hatalıysa paketin ayrıştırılmasında bir sorun oluştu sorununa sebep olabilir. Bu yüzden aynı uygulamayı farklı bir siteden indirmeyi deneyin. Apk dosyasının sağlam bir şekilde inmesi için düzgün bir internet bağlantısıyla indirin. Bağlantı da ani kopmalar uygulamanın hatalı inmesine sebep olabilir.

4-Apk dosyasını düzenleyin

apk paket ayristirma
Apk editör kullanımı

Paket ayrıştırma sorunu apk dosyasını düzenleyerek çözülebilir bir sorun. Eğer üstte yer alan yöntemler sizde işe yaramadıysa ve apk dosyasını hala kurmak istiyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz. Bu çözüm yolu ileri seviye kullanıcılar içindir ve teknolojiyle arası iyi olmayanlara önerilmez.

>Apk editör uygulamasını bu linke tıklayarak indirin. Bu uygulama Google play mağazasında bulunmamaktadır.

>İndirdiğiniz apk dosyasını kurun ve gerekli izinleri verin

>Apk editör uygulamasını açın ve Select and Apk File butonuna basın

>Buradan paketin ayrıştırılmasında bir sorun oluştu hatasını veren uygulamayı seçin

>3. Seçenek olan Common edit bölümüne basın

>Minimum Sdk Version bölümünü 15 yapın

>Altta yer alan save butonuna basın ve işlem yapmadan bekleyin. İşlem uygulamanın boyutuna bağlı olarak 2 dakikaya kadar sürebilir.

>İşlemin bittiğine dair ekran gelince altta yer alan Install butonuna basın ve gerekli izinleri verin

>Paket çözümlemede sorun var şikâyetiniz çözülmüştür.

5-Bilinmeyen Kaynaklara İzin Verin

Android işletim sistemine apk kurma izni güvenlik sebebiyle varsayılan olarak kapalıdır. Eğer bu seçenek kapalı iken apk kurmaya çalışırsanız izni açmanız için uyarı gelir. Fakat bir sorundan kaynaklı bu uyarı gelmemiş olabilir. Bu yüzden manuel olarak iznin açık olduğunu kontrol etmeniz gereklidir. Telefonunuzun ayarlar uygulamasını açın ve bilinmeyen kaynaklar kelimesini aratın. Çıkan ayarı etkinleştirerek apk kurmayı tekrardan deneyin.

6-İşletim Sisteminizi Güncelleyin

Üstte belirttiğimiz gibi kurmaya çalıştığınız uygulama android sürümünüzle uyumlu olmayabilir. Bu yüzden ayarlar > Telefon hakkında bölümünden güncellemeleri denetleyin. Eğer bir güncelleme bulunduysa kurun. Güncel android sürümüyle apk dosyasını tekrar kurmayı deneyin.

7-Play Store Mağazasının Verilerini Temizleyin

Çok düşük ihtimalle de olsa paketin ayrıştırılmasında bir sorun oluştu hatası google play mağazasından uygulama indirildiğinde de oluşabilir. Eğer sizin da sorununuz böyle oluştuysa ayarlar>uygulama ayarları>google play store yolunu izleyin. Buradan sırasıyla durdurmaya zorla, verileri temizle ve güncellemeleri kaldır yapın. Bu adımlardan sonra uygulamayı indirmeyi tekrar deneyin.

8- Alternatif Uygulama Bulun

Eğer bu 7 adımdan bir tanesi bile sorununuzu çözmediyse farklı bir uygulama bulmak mantıklı bir tercihtir. Kurmak istediğiniz uygulamanın işlemini google play mağazasında aratarak alternatif uygulamaları bulabilirsiniz.

Bu yazımızda paketin ayrıştırılmasında bir sorun oluştu problemini nasıl çözebileceğinizi anlattık. Siz hangi yolla problemi çözdüğünüzü yorumlarda belirtebilirsiniz. Daha fazla rehber için Android Rehber sitesini takip etmeye devam edin. Ayrıca telefonda video boyutu küçültme makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

“Paketin Ayrıştırılmasında Bir Sorun Oluştu [8 Çözüm]” üzerine 3 yorum

  1. paketin ayrıştırılmasında hata oldu sorununu sizin sayenizde çözdüm çok açık anlatmışsınız teşekkürler

    Cevapla

Yorum yapın