NFC Özelliği Olmayan Telefona NFC Yüklenir mi?

NFC özelliği olmayan telefona NFC yüklenir mi sorusu güvenilir iletişim sağlamak isteyen telefon kullanıcıları tarafından merak ediliyor. Bazı modellerde bulunmasına karşılık bazı modellerde olmayan NFC için farklı yöntemleri deneyerek yükleme yapabilirsiniz.

NFC Nedir? Nasıl Çalışır?

nfc ile veri aktarımı
Cihazda NFC özelliği yoksa ne yapmalıyım?

NFC olmayan telefona NFC yüklenirmi sorusuna yanıt vermek için öncelikle NFC’den bahsetmek gerekiyor. Yakın alan iletişimi anlamına sahip olan NFC, iki cihazın birbirine bağlanmasına ve veri alışverişinde bulunmasına ya da farklı işlevlerin etkinleştirilmesine olanak tanımaktadır. Kısa menzile sahip olması bakımından tamamen güvenli bir hizmet sunan NFC’de iletişim çift yönlü olarak gerçekleşir. Böylece cihazlar temassız bir şekilde güvenli P2P bağlantısını rahatlıkla kurabilirler.

Kimlik doğrulama, PIN veya şifre girmeye gerek bırakmadan işlemlerin güvenli şekilde yapılmasını sağlayan bu özellik, otomatik olarak gerçekleştiği için de verilerin en güvenli şekilde işlenmesini sağlamaktadır.

NFC çalışma sistemi de bu güvenlik anlayışı üzerine kuruludur. NFC ile veri iletim hızları 106, 212 ya da 424 kbit/s’dir. Protokolün gerçekleşmesi için ise en fazla 10 cm mesafe olmalıdır. NFC sayesinde kablosuz bağlantı, kriptografik işlemler ve kredi kartı işleme yapılabilmektedir.

Temassız ödemeler için bu bakımdan kullanılabiliyorken özellikle yüksek güvenlik sunması açısından da avantajlıdır.

NFC Olmayan Telefona NFC Yükleme

android nfc yükleme

Telefona NFC özelliği ekleme halihazırda NFC’ye sahip olmayan telefonlar için uygulanabilir. NFC modülü sayesinde NFC özelliği kazandırılabilmektedir. Bunu yapmak için farklı seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Pasif manyetik indüksiyona sahip olan NFC etiketi satın almak,
 • Görünüşte normal SIM karta benzeyen ancak NFC destekli olan NFC SIM kart satın almak,
 • Akıllı telefonunun arkasına sabitlenen NFC yongası veya anteni satın almak.

Bu seçeneklerden tercihte bulunarak NFC ekleme yapabilirsiniz. Bazı telefonların kendiliğinden NFC özelliği olduğundan sadece kullanım sırasında NFC’yi aktif etmek yeterlidir. Ancak telefonunuzda NFC yoksa yukarıda bahsedilen yöntemleri kullanabilirsiniz.

Kullanacağınız etiket, SIM kart ya da yonga için farklı yükleme işlemleri de yapmalısınız. Bunlar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • NFC etiketi kullanımı oldukça kolay ve hızlıdır. Etiketi telefonunuza ekledikten sonra etiketin modeline göre önerilecek olan özel uygulamaları yüklemeli ve telefonunuza kolay şekilde NFC özelliği kazandırmalısınız.
 • NFC’li SIM kart kullanımı için ise kullanmakta olduğunuz operatörünüzden yeni SIM kart almalısınız. Mevcut SIM kartlar NFC destekli değildir ve ancak NFC destekli olan bir SIM kart ile bunu işler hale getirebilirsiniz. Telefonunuza kartı taktıktan sonra ise NFC yönetim uygulamasını telefonunuza indirmeli ve sonrasında banka ile kredi kartlarınızı bağlayabilirsiniz. NFC tamamen güvenli olduğundan banka veya kredi kartlarınızı bağlamak herhangi bir güvenlik sorunu doğurmaz. Ancak buradaki önemli nokta güvenilir NFC yönetim uygulaması kullanmanızdır.
 • Yonga veya anten sistemi kullanacaksanız yine NFC yönetim uygulaması indirerek bağlantıyı hemen kurabilirsiniz.

NFC Nerelerde Kullanılır?

nfc destekli telefonlar
NFC sonradan yuklenir mi?

Bahsedilen adımları uygulayarak telefonumda NFC yok sorunundan kurtulabilirsiniz. NFC’yi yükledikten sonra ise pek çok geniş alanda kullanabilirsiniz. Temel olarak NFC ödemelerin güvenli ve hızlı yapılabilmesi için önemli avantajlar sunmaktadır. Bunun yanında Google Pay gibi mobil ödemelerin gerçekleştirilmesini, ulaşım kartlarının üzerinden yapılacak ödemelerde, sinema veya konser biletlerinin alınmasında, kapıları açmak için erişim işlemlerinde, NFC destekleyen araçların kapılarının açılmasını sağlamakta, akıllı cihazları bağlayarak veri ve bilgi paylaşımı yapmakta, WiFi üzerinden otomatik kurulum yapılacak uygulamalarda kullanılabilmektedir.

Video İzleyerek Para Kazanma Uygulamaları

Android telefonunuzda video izleyerek para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz ? Sizler için en iyi reklam izleyerek para kazandıran uygulamaları listeledik. Başlığa tıklayarak yazıyı okumanızı kesinlikle öneririz.

NFC bu yapısı ile birlikte günlük ve iş yaşamını kolaylaştıracak pek çok özelliğe sahiptir. Önemli faydaları arasında ödeme işlemcileri için verimliliği arttırması gelmektedir. Üstelik kullanım onayı gibi özellikler sayesinde geleneksel temassız kredi kartlarına göre çok daha iyidir.

Bu yazımızda nfc ile ilgili bilgi verdik. Daha fazlası için Android Rehber sitesini takip etmeye devam edin.

“NFC Özelliği Olmayan Telefona NFC Yüklenir mi?” üzerine 5 yorum

 1. NFC hakkında bilgi sahibi oldum çok teşekkür ederim çok yararlı bir bilgi olmuş teşekkürler

  Yanıtla
 2. NFC Sim kart değişikliğinde banka bloke kaldırırken çok işime yaradı. Mobil Uygulama ile olmayınca NFC olan başka bir telefonla yapabildim. Bu özellik olmayan telefonlarada eklenebiliyormuş bilgi için teşekkürler.

  Yanıtla

Yorum yapın