NFC Nasıl Kapatılır ?

NFC nasıl kapatılır? NFC özelliği günümüzde pek çok telefonda vardır. Her ne kadar farklı alanlarda kullanılıyor olsa da bazen kişiler devre dışı bırakmayı düşünebilir. Eğer bunun nasıl yapıldığını merak ediyorsanız adım adım şöyledir:

nfc nasıl kapatılır
  1. Telefonunuzun ayarlar uygulamasını açın.
  2. Ayarların uygulamasının en üstünde yer alan arama çubuğuna dokunun
  3. Buraya NFC yazın
  4. Çıkan NFC seçeneğine dokunun
  5. Buradan NFC yazısına bir kere dokunarak kapatabilirsiniz. Eğer üstte yer alan resimde ki gibi görünmüyorsa nfc kapalıdır.

NFC nasıl kapatılır diyorsanız tüm bu adımları takip ederek çözüm bulabilirsiniz. Eğer NFC nedir, kapatılmalı mıdır ve bununla neler yapılabilir gibi sorularınız varsa yazımızı kontrol edebilir ve cevap alabilirsiniz.

NFC Nedir?

telefon nfc kapatma

Peki NFC nedir? NFC “Near Field Communication” kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmektedir. Bunun Türkçe anlamı ise “Yakın Alan İletişimi” şeklinde olmaktadır. Bu özellik sayesinde birçok cihaz yakın mesafeden veri paylaşabilmektedir. Cihazlar arasında basit komut bilgileri NFC ile sağlanmaktadır. Ücret karşılığı çalışmamaktadır.

Bununla birlikte günümüzde farklı alanlarda da NFC yine kullanılmaktadır. Ne var ki telefonda NFC nasıl kapatılır da birçok kişi tarafından özellikle sorulmaktadır. Yukarıda verdiğimiz adımları tek tek incelerseniz, siz de hemen devre dışı alabilirsiniz.

NFC ile Neler Yapılabilir?

android nfc ayarları

Peki NFC ile neler yapılabilir? NFC günümüzde farklı amaçlara yönelik olarak kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi veri aktarımı olmaktadır. Bunun yanı sıra mobil ödemeler de yer almaktadır. Bugün Samsung Pay, Google Pay ve Apple Pay gibi sistemler temassız ödeme sağlamada cihazdaki NFC çipinden faydalanır

Hızlı eşleştirme de NFC kapsamında bulunmaktadır. NFC’nin sağladığı rahatlıklar, ekranı olmayan cihazları da içermektedir. Çok sayıda kablosuz hoparlör ve kulaklık, telefonlarda eşleştirme bilgilerini değiş tokuş etmek için bu teknolojiden yararlanır. Bazı kameralar, kolay fotoğraf ve video aktarımı için hızlı şekilde Wi-Fi Direct bağlantısı başlatmak için de yararlanmaktadır.

Bu bakımdan NFC çok yönlü bir yapıya sahiptir. Ancak bunu herhangi bir sebeple kapatmak istiyorsanız bunu yapmanız da mümkündür. Telefonda NFC nasıl kapatılır diyorsanız yukarıda verdiğimiz tüm adımları takip edebilir, böylece aradığınız çözümleri bulabilirsiniz.

Mobil Ödemeler

NFC’nin günümüzde en popüler kullanımının mobil ödemelerdir. Bugün mobil ödemeler, Apple Wallet, Google Wallet veya Samsung Pay’i destekleyen hemen hemen tüm modern akıllı telefonlardan ve ayrıca tüm Apple Watch’lardan ve birçok Wear OS akıllı saatinden yapılabilir.

Cihazdan cihaza göre bu işlemler farklılaşsa da genel olarak tek yapmanız gereken telefonunuzu veya saatinizi ödeme terminalinin yanında tutmak ve ardından ekrandaki talimatları izleyerek işlemi onaylamaktır.

Akıllı telefonlar, kendinizi bir parola veya biyometrik özellik ile doğrulamanızı gerektirecektir. Akıllı saatler, saatinizi hala taktığınızı algılayabildikleri ve ilk taktığınızda kilidini açmış olacağınız için genellikle bu ekstra adımı gerektirmez.

Evinizdeki, Ofisinizdeki veya Otelinizdeki Kapıların Kilidini Açma

NFC ön kapınızdan otel odanıza kadar her şeyin kilidini açabilen dijital anahtarları saklamak için de kullanılabilir. Ancak tahmin edilebileceği gibi bununla uyumlu bir akıllı kilide gereksinim vardır.  Lakin özellikle ofis ve otellerdeki birçok okuyucu bununla uyumlu bir yapıya sahiptir.

Güvenlik Anahtarlarıyla Kimlik Doğrulaması Yapma

En güvenli iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemi, fiziksel bir güvenlik anahtarı kullanmaktır ve NFC kullanmak bunu daha da kolaylaştırır. Fiziksel bir bağlantı noktasına takılan bir anahtara ihtiyaç duymak yerine bir NFC anahtarı alıp akıllı telefonunuzun arkasına tutabilirsiniz. Bu Gmail’den Facebook’a kadar her şeyle iki faktörlü bir anahtar kullanmak için güzelce çalışır.

NFC Hangi Telefonlarda Var?

Peki, NFC özelliği hangi telefonlarda bulunuyor? Günümüzde bazı özellikler sadece bir takım cep telefonlarında bulunmaktadır. Eğer kendi telefonunuzda NFC olup olmadığını merak ediyorsanız genel anlamda aşağıda bulunan tabloyu inceleyebilirsiniz:

MarkaCihazUygunluk
BenQT80Tüm versiyonlar
LG600V ContactlessTüm versiyonlar
Nokia3220 Series 40Sadece NFC Shell versiyonu
Nokia5140/5140i Series 40Sadece NFC Shell versiyonu
Alcatel1XSadece 5059Y versiyonu
Alcatel3Sadece 5052Y Versiyonu
AlcatelIdol 2Tüm versiyonlar
AppleiPhone 6Tüm versiyonlar
AppleiPhone 7Tüm versiyonlar
AppleiPhone 8Tüm versiyonlar
AppleiPhone XTüm versiyonlar
AppleiPhone XSTüm versiyonlar
AsusZenfone 2ZE551ML
AsusZenfone 3 DeluxeZS550KL, ZS570KL
BlackBerryBlackBerry Key2LE dahil olmak üzere tüm versiyonlar
   

Bunların yanı sıra NFC özelliği farklı cihazlarda da yine bulunmaktadır. Görülebileceği üzere bazı modellerde tüm versiyonlarda yer alırken bazılarında bulunmamaktadır. Eğer sizde varsa ve NFC nasıl kapatılır diyorsanız, yukarıda saydığımız tüm adımları takip etmeniz yeterlidir.

NFC Modları Nelerdir?

NFC bağlantı başlatmak için genellikle 4 cm ya da daha az mesafe isteyen, bir dizi kısa menzilli kablosuz teknolojisi olarak tanımlanabilir. NFC etiketi ile Android destekli bir cihaz arasında yahut Android destekli iki cihaz içerisinde küçük veri yüklerini paylaşamaya imkan sağlar.

Basit etiketler, bazen kartı salt okunur yapmak için tek seferlik programlanabilir alanlarla birlikte, yalnızca okuma ve yazma semantiği sunar. Daha karmaşık etiketler matematik işlemleri sunar ve bir sektöre erişimi doğrulamak için kriptografik donanıma sahiptir.

En gelişmiş etiketler, etiket üzerinde yürütülen kodla karmaşık etkileşimlere izin veren işletim ortamları içerir. Etikette depolanan veriler çeşitli biçimlerde de yazılabilir. Android ile çalışan NFC özelliği bulunduran cihazlar aynı anda üç ana çalışma modunu destekler:

  1. NFC cihazının pasif NFC etiketlerini ve çıkartmalarını okumasına ve/veya yazmasına izin veren okuyucu/yazıcı modu
  2. NFC cihazının diğer NFC eşleri ile veri alışverişi yapmasına izin veren P2P modu. Android Beam tarafından kullanılan çalışma modudur
  3. Kart öykünme modu. Bu özellik NFC cihazının farlı kendisinin bir NFC kartı gibi davranmasına olanak tanır. Taklit edilen NFC kartına, NFC satış noktası terminali gibi harici NFC okuyucu tarafından erişilebilir.

Bu bakımdan kendi içerisinde NFC özelliğinin farklı modları yer almaktadır.

NFC Kapatılmalı Mı?

Peki NFC kapatılmalı mı? Eğer NFC nasıl kapatılır diyorsanız, bunu yukarıda bahsettiğimiz gibi yapmanız mümkündür. Ancak birçok kişi öncelikle bunu yapıp yapmaması gerektiğini doğal olarak öğrenmek de isteyebilir.

NFC çoğunlukla pasif bir teknolojidir. Farklı NFC cihazıyla gerçekten etkileşime girmediğiniz takdirde, önemsiz oranda pil ömrü kullanır. Ayrıca hiçbir işlem gücü istemez. Bu sebeple gerek cihazı yavaşlattığından gerekse bataryanızı tükettiğinden endişelenmeniz gerekmez.

Bununla sınırlı kalmadan NFC siz açıkça izin vermediğiniz sürece hiçbir kişisel veriyi iletmeyeceğinden ve mobil ödemeler gibi şeyler tamamen şifrelendiğinden, endişelenecek bir gizlilik sorunu da yoktur. Son olarak, NFC çipinin benzersiz bir kimliği olsa da, bu doğrudan kimliğinize bağlı değildir.

Ancak yine de NFC nasıl kapatılır öğrenmek istiyorsanız, bunu yukarıda size anlattığımız gibi yapabilirsiniz. Eğer sonra tekrar kullanma gereksinimi doğarsa ilk başta yaptığınız işlemleri tersine takip ederek aktif hale getirmeniz yeterlidir. Bu yazımızdan sonra şunları da okumanızı öneririz;

Nfc nasıl kapatılır için kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/NFC

Yorum yapın