Msgstore nedir ? [2023 Güncel Bilgi]

Bu yazımızda msgstore nedir tüm yönleriyle açıklayacağız. Eğer telefonunuz dosya yöneticisinde bu isimde bir dosya gördüyseniz herhangi bir işlem yapmadan önce bu yazının tamamını okumalısınız. Yapacağınız hatalı bir işlem verilerinizi kaybetmenize sebep olabilir. Öncelikle söylememiz gerekir ki çoğu kişi bu dosya uzantısını bilmediğinden onu bir virüs zannetmektedir. Bu dosya bir zararlı virüs dosyayı değildir ve endişelenmenize hiç gerek yok. Whatsapp uygulaması tarafından oluşturulan şifrelenmiş bir dosyadır. Hazırsanız msgstore nedir anlatmaya başlayalım.

Msgstore db nedir

msgstore nedir

Msgstore whatsapp yüklü her telefonda görülen bir yedekleme dosyasıdır. Bu dosyayı dosya gezgininde dolaşırken rastgele veya Ccleaner gibi temizlik uygulamalarının büyük boyutlu dosyalar bölümünde görmüş olabilirsiniz. Yedekleme dosyasının boyutu bu zamana kadar yolladığınız ve aldığınız mesajlara göre değişecektir. Whatsapp uygulamasını çok uzun süredir kullanıyorsanız bu dosyanın boyutu 1 gb’dan fazla olabilir. Dosyayı telefonunuzda açamamanızın sebebi mesajlarınızın gizliliği için şifrelenmiş olmasıdır. Bu dosyanın farklı tarihte oluşturulmuş birden fazla versiyonu bulunabilir. Msgstore nedir kısaca anlattığımıza göre şimdi diğer sorulara geçebiliriz.

Msgstore db crypt12 silersek ne olur ?

msgstore db crypt12 nedir

Msgstore nedir sorusunu soranlar genellikle bu soruyu da merak ederler. Bu sorunun cevabı her kullanıcı için farklıdır. Üstte anlattığımız gibi bu dosya whatsapp mesajlarınızın yedeğidir. Eğer whatsapp mesaj geçmişi sizin için önemli değilse bu dosyayı direk silebilirsiniz. Geçmiş mesajlarınız uygulama da artık gözükmeyecektir. Fakat whatsapp uygulamasının senkronizasyon özelliğini açtıysanız eski mesajlar telefonunuza geri gelecektir. Google drive senkronizasyonunu kontrol etmek için şu adımları izleyin;

>Whatsapp uygulamasını açın ve sağ üstte yer alan üç noktaya dokunun

> Ayarlar yazısına dokunun

>Buradan Sohbetlere dokunun ve en altta yer alan sohbet yedeğine basın

>Bu bölümden google drive yedeklemesini kontrol edebilirsiniz. Eğer etkinse siz yerel yedek dosyasını silseniz bile internetten tekrar mesajlarınız indirilecektir.

Eğer msgstore dosyasından birden fazla varsa eski dosyayı silebilirsiniz. Msgstore dosyalarının isminde bir tarih bilgisi bulunur. Bu bilgi mesaj yedeğinin alındığı tarihtir. Eski tarihli mesaj yedeklerini silip telefonunuzda yeni depolama alanı açabilirsiniz. Bu dosyaların tamamına ulaşmak için Android>media>com.whatsapp>Whatsapp>Databases yolunu izleyin.

Özet olarak bu dosyayı mesaj yedeklerine ihtiyacınız yoksa ve dosya çok fazla yer kaplıyorsa silmenizi tavsiye ederiz. Günümüzde üretilen çoğu akıllı telefonda sd kart desteği bulunmadığı için depolama alanını tasarruflu kullanmak çok önemlidir. Fakat mesaj geçmişini tutmak istiyorsanız en güncel msgstore dosyasını silmemelisiniz. Son olarak bu veri tabanını silmek galerinize kaydettiğiniz resim ve videoları silmez.

Msgstore açma

msgstore açma

Msgstore nedir ve silebilir miyiz konularını anlattığımıza göre sıra bu dosyaları açmaya geldi. Msgstore dosyaları whatsapp uygulaması tarafından şifrelenmiş dosyalar oldukları için bunları telefonunuzda açamazsınız. Fakat bu dosyayı açmak için geliştirilmiş whatsapp-viewer yazılımını bilgisayarınıza indirerek msgstore dosyasını açabilirsiniz.

>İlk olarak bilgisayarınızı whatsapp-viewer yazılımını indirin

>Portable bir yazılım olduğundan dolayı kurulum yapmanıza gerek yoktur. Direk çalıştırabilirsiniz.

>Telefonunuzda yer alan msgstore dosyasını bilgisayarınıza aktarın ve yazılımı çalıştırın

>Sol üstte yer alan file seçeneğine tıklayın ve burada msgstore dosyanızın uzantısını seçin.

>Decrypt butonuna tıkladıktan kısa bir süre sonra sağ tarafta mesajlarını gözükecektir.

Bu yazımızda msgstore nedir sorusunu tüm yönleriyle cevapladık. Eğer msgstore nedir konusuyla ilgili aklınıza takılan bir soru varsa yorum bölümünden sorabilirsiniz. Bu yazımızdan sonra bunları da okumanızı tavsiye ederiz;

Msgstore dosyaları silinir mi?

Evet, bu dosyalıları telefonunuzdan silebilirsiniz. Normal dosya siler gibi üzerine basılı tutup sil seçeneğini seçmeniz yeterlidir. Bu işlemden sonra whatsapp mesaj geçmişi yedeğiniz kaybolacaktır.

Msgstore DB crypt 15 nedir?

Bu dosya whatsapp uygulamasının şifreli mesaj yedekleme veritabnıdır. Sonunda yer alan sayı şifreleme algoritması ile alakalıdır.

WhatsApp Msgstore nerede?

Msgstore dosyasına telefonunuzun root erişimi açıksa Android>media>com.whatsapp>Whatsapp>Databases yoluyla erişebilirsiniz. Root erişiminiz açık değilse uygulama içinden ayarlar>sohbetler>sohbet yedeği adımlarını takip etmelisiniz.

WhatsApp mesajları neden yedekliyor?

Whatsapp mesajlarınızı siz istediğiniz sürece yedekler. Yedekleme işlemini uygulama içinden kapatabilirsiniz.

Yorum yapın