Miliamper Nedir (mAh) ? 2023

Yeni bir telefon almak isteyenler genellikle miliamper nedir merak eder Çünkü miliamperin kısaltılmış hali olan mAh, her telefonun batarya özellikleri arasında yer alır. Bir bataryanın nasıl çalıştığını sadece o alanda uzmanlaşmış kişiler bilebilir Fakat mAh nedir gibi konuları yeni bir telefon alacak herkes öğrenebilir. Kendinize en uygun akıllı telefonu seçebilmeniz için bazı terimleri bilmeniz gereklidir. Bu yazımızda konuyla ilgili hiç bilgisi olmayanların bile anlayacağı şekilde miliamper nedir anlattık.

mAh Nedir ?

miliamper nedir
mAh açılımı nedir

Bir tanım yapmadan önce sizin de aklınızı karıştırdığına emin olduğumuz bir konuyu açıklayalım. mAh kısaltması hatalı gibi gözükse de doğru yazılmıştır. Bu kısaltma kullanılırken her zaman A harfi büyük yazılmalıdır. Çünkü amper uluslararası birimler sistemine göre A (büyük a) ile gösterilir. mAh kısaltmasının açılımı milliampere hour olarak yazılır. Türkçeye miliamper saat olarak çevrilir.

Telefon gibi küçük bataryalar miliamper olarak ifade edilirken elektrikli araba bataryaları Ah (amper saat) ile ölçülür. Bir aH birimin karşılığı 1000 mAh’dir. Peki miliamper nedir? Miliamper elektik akımının gücünü ölçen bir ölçüdür. Örnek olarak bir batarya bir saat boyunca 2000 miliamper akım çıkışını 1 saat sağlayabiliyorsa o batarya 2000 mAh gücündedir. Bu değer hızı değil kapasiteyi ölçer. Daha fazla kapasiteye sahip batarya daha geç dolacaktır. Bu yüzden yüksek mAh değerine sahip telefon satın alırken hızlı şarj özelliğinin olmasına dikkat etmelisiniz.

Telefonda mAh Ne Kadar Önemlidir?

Amper Nedir
amper miliamper nedir

Yeni bir telefon alacaksanız mutlaka mAh değerine bakmanız gereklidir ama mAh değeri her şey değildir. Bir telefonun şarjının ne kadar uzun gideceğini bataryasının boyutu kadar işletim sistemi ve telefon kullanıcısının davranışları da belirler. Optimizasyonu daha iyi yapılmış, hafif, kronik sorunları olmayan bir işletim sistemi bataryayı daha verimli kullanacaktır. Bu yüzden aynı mAh değerlerine sahip ve hiç uygulama yüklenmemiş telefonlar farklı şarj dayanıklılığı süresi sunabilirler. Telefon kullanıcısının telefonuna yüklediği uygulamalarda bu süreyi çok etkiler. Aynı model telefona sahip olmanıza rağmen siz şarj sorunu yaşarken arkadaşınız yaşamayabilir. Bunun sebebi sizin arka planda daha fazla açık uygulama bulundurmanızdır.

Yeni bir telefon alacaksanız ve miliamper nedir diye araştırıyorsanız size tavsiyemiz teknik terimlerle uğraşmamanızdır. Bir telefonu satın almadan önce performansını bilmenin en iyi yolu testlerini izlemektir. Almak istediğiniz telefonların batarya testlerini YouTube’da izleyerek daha net karar verebilirsiniz. Çünkü üstte belirttiğimiz gibi bu teknik veriler kesin olarak size istediğinizi vermeyebilir. mAh değeri yüksek diye bir telefon alırsınız fakat bu telefonun kronik sorunu olduğundan dolayı şarj tüketimi yüksek çıkabilir.

Telefon Bataryamın mAh Değerini Yükseltebilir miyim?

Telefon bataryasının mAh değerinin şarj ömrüyle ilgili olduğunu öğrenen insanlar genellikle bu soruyu sorarlar. Bu sorunun cevabı ise günümüzde mümkün değildir. Çünkü son zamanlarda üretilen telefonların hepsi çıkarılamaz bataryaya sahiptir. Bu bataryalar telefondan çıkarılmayacak şekilde üretildiğinden değiştirilemezler. Bunun sebebi de markaların telefonlarını ince tutmak istemesidir. Çıkarılabilir batarya tasarımları daha fazla yer kaplarlar. Kapasitesi yüksek bir bataryayı çıkarılabilir yapmak telefonun görünümü kötüleştirecektir. Telefonunuzun şarj ömrü yeterli gelmiyorsa arka plan uygulamalarını kontrol etmenizi veya yeni bir telefon almanızı öneririz.

Bataryanız zamanla kullanıldıkça bozulmaya başlar. Batarya sağlığınız kötü durumda ise kapasitenin tamamını kullanamıyorsunuz demektir. Eskisine göre telefonumun şarjı az gidiyor şikâyetiniz varsa batarya sağlığını kontrol etmelisiniz. Birazdan vereceğimiz linklerden batarya sağlığınızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz.

Bu makalemizde miliamper nedir tüm ayrıntılarıyla açıkladık. Konuyla ilgili sorularınız varsa yorum bölümünden iletebilirsiniz. Bu yazımızı okuduktan sonra

yazılarımızı da batarya hakkında tüm ayrıntıları öğrenebilmeniz için okumanızı tavsiye ederiz.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Ampere

Miliamper Nedir Hakkında SSS

Bu bölümümüzde miliamper nedir araması yapan kullanıcıların sık sordukları soruları cevaplandıracağız. Konu ile ilgili bilmediğiniz bir şey kalmaması için bu bölümü okumayı tüm ziyaretçilerimize tavsiye ederiz.

mAh yüksek olursa ne olur?

Telefon bataryanızın mAh değerinin yüksek olması şarjınızın daha uzun süre dayanacağı anlamına gelir. Fakat aynı değere sahip telefonlar farklı batarya süresine sahip olabilir. En iyi almak istediğiniz telefonun test videolarını izlemektir.

5000 mAh yeterli mi?

5000 mAh çoğu insan için yeterlidir. Bir telefonun bataryasının yetip yetmeyeceği kullanacak kişiye de bağlıdır. Bu yüzden kullanım tarzınıza göre test videoları izleyerek karar vermelisiniz.

En yüksek batarya kaç mAh?

Oukitel markasının WP19 modelinin 21000 mAh batarya kapasitesi vardır. Bu telefonun Türkiye’de satışı mevcut değildir. Yurtdışından satın almanız gerekmektedir.

4000 mAh ne demek?

Telefonun bataryasının 4000 mAh olması 1 saat boyunca 4000 miliamper gücünde çıkış yapabileceği anlamına gelir. Bu değer ne kadar yüksekse bataryanızın kapasitesi o kadar yüksek olduğu anlamına gelir.

Yorum yapın