Magisk Manager Nedir ?

Android işletim sistemi Linux temelli olduğundan dolayı sınırsız özelleştirme seçeneğine sahiptir. Ama bu seçenekler telefon üreticileri tarafından güvenlik sebebiyle kısıtlanır. Çünkü sistemin çok fazla değiştirilebilmesi sıradan bir telefon kullanıcısı için tehlikelidir. Teknolojiyle arası iyi olan kullanıcılar cihazlarının root erişimini açarak tüm sistemin kontrolünü eline alabilir. Bu erişimi açmak içinde bir uygulama kullanmaya ihtiyaç duyulur. Magisk root atma uygulamalarından biridir. Bu yazımızda magisk manager nedir sorusunu cevaplayacağız.

Magisk Manager Nedir?

Bu uygulamanın kullanımına geçmeden önce magisk nedir sorusunu cevaplamamız gerekli. Magisk XDA forumundan Topjohnwu isimli bir geliştirici tarafından paylaşılan root atma uygulamasıdır. O zamana kadar popüler olan SuperSu uygulamasına rakip olarak çıkmıştır. Bu uygulama diğer root atma uygulamalarından farklı olarak root erişiminizi gizler. Böylece rootlu cihazlarda çalışmayan banka uygulamaları gibi uygulamaları sorun olmadan kullanabilirsiniz. Google güvenlik kontrolünü atlatmanın tek yolu bu uygulamadır. Google tarafından istenmediği için Magisk Manager uygulamasını Google play mağazasında bulamazsınız. Güvenli bir şekilde indirmek için resmî sitesini kullanabilirsiniz. Magisk manager nedir sorunu cevapladıktan sonra uygulamayı incelemeye devam edelim.

Magisk ve SuperSu Uygulamalarının Farkları Nedir?

Bu iki uygulamanın en önemli farklı SuperSu uygulamasının root eişimini gizleme özelliğinin olmamasıdır. Cihazınızın root erişimini açtıktan sonra bankacılık uygulamalarını kullanmak için tekrar root erişimini kaldırmanız gerekebilir. Cihazınızın root erişimini sürekli açık kapatmak iyi değildir ve sistemin bozulmasına sebep olur. Eğer Magisk kullanırsanız manager uygulaması ile kolayca root erişimini bazı uygulamalardan gizleyebilirsiniz. Ayrıca Magisk uygulaması çeşitli modül destekleriyle gelir. Bu modüller sayesinde yoğun uğraş gerektiren özelleştirmeleri kolayca yapabilirsiniz.

Magisk Manager Nasıl Kullanılır?

Magisk nedir sorusunun cevabını aldıysanız ve telefonunuzun root erişimini magisk ile açtıysanız şimdi manager uygulamasının nasıl kullanıldığını öğrenmeniz gerekiyor.

>Uygulamalara root erişimi vermek

Her uygulamaya root erişimi vermek tehlikelidir. Bu yüzden root erişimi verdiğiniz uygulamaları kontrol etmeniz gereklidir. Sağ taraftan menüyü açın ve Yetkili Kullanıcı ’ya dokunun. Bu bölümden root erişimi vermek istemediğiniz uygulamaların izinlerini kaldırabilirsiniz.

>Root Erişimini Gizlemek

android de root erişimini gizleme
Magisk Manager ile Root Erişimini Gizleyin

Telefonunuzun root erişimini aktifleştirdiğinizden beri bazı uygulamalar çalışmıyor mu? Sorun değil! Bu sefer açılan menüden Magisk Hide seçeneğine dokunun. Uygulama listesinden root erişimini gizlemek istediğiniz uygulamaları seçin. Uygulamalar eskiden olduğu gibi çalışacaktır.

>Yeni modüller kurun

Modüller Android telefonunuzu daha fazla özelleştirebilmenizi sağlar. İnternet üzerinden güvenilir Magisk modüllerini bulun ve telefonunuza indirin. Magisk Manager uygulamasında modüller bölümünü açın. Altta yer alan + butonuna basarak indirdiğiniz modülü seçin. Yönergeleri izleyerek kurulumu tamamlayın

Magisk Manager silinirse ne olur?

magisk manager kaldırma
Magisk Kaldırma

Magisk manager uygulamasını normal uygulama siler gibi silerseniz bir değişikliğe sebep olmaz. Tamamen magisk kaldırma işlemini yapmak için uygulama içinden silmeniz gereklidir. Bu işlemi yapmak telefonunuzun root erişimini kaldıracaktır.

> Magisk manager uygulamasını açın eğer uygulama yoksa resmî sitesinden indirin

> Uygulamanın en altında yer alan Uninstall butonuna basın

>Telefonunuzun root erişiminin kaldırılacağı ve kurduğunuz modüllerin sileceğine dair bir uyarı gelecek

>Bu uyarıyı Complete Uninstall diyerek kapatın

>Magisk Manager uygulamasının root erişimini kaldırmak için bazı dosyaları indirmesi gerekli. Bu yüzden depolama alanına erişim iznini verin ve internetinizi açın

>Uygulama otomatik olarak gerekli dosyaları indirecek

>Gerekli dosyalar indirdikten sonra magisk silme işlemi otomatik olarak başlayacak

>Bu işlem sırasında telefonunuzun yeniden başlatılacak. Endişelenmenize gerek yok. Sadece işlemin tamamlanmasını bekleyin.

Bu yazımızda sizlere magisk manager nedir sorusunun cevabını verdik ve uygulamayı nasıl kullanabileceğinizi anlattık. Bu uygulamayla ilgili sorularınız varsa bize yorum bölümünden iletebilirsiniz. Bu yazımızdan sonra Xiaomi Telefonlarda Varsayılan Tarayıcı Değiştirme yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın