Kulaklık Alanını Kapatmayın [3 Çözüm]

Kulaklık alanını kapatmayın hatası xiaomi marka telefonlarda görülen bir hatadır. Hem redmi hem mi model telefonlarda görülür. Bu hatanın kaynağı bir sensör problemidir. Akıllı telefonlar onlarca sensör bulundurur ve bu sensörler zamanla arızalanır. Telefonunuzun bir sensörünün bozulması telefonunuzun bazı özelliklerini etkileyebilir. Sensör hataları genellikle teknik servislerce çözülebilse de kulaklık alanını kapatmayın uyarısı evde her seviyeden kullanıcının çözebileceği bir sorundur.

Xiaomi Kulaklık Alanını Kapatmayın Çözümleri

Bu sorunu çözmeden önce sorunun kaynağını öğrenmek gereklidir. Sorununuzun kaynağına göre çözüm yöntemi değişir. Bu yazımızda en basit çözüm yönteminden en zor çözüm yöntemine kadar anlattık. Bu yöntemlerden bazıları için telefonunuzun özelliklerinden vazgeçmeniz gerekebilir. Hazırsanız çözümlere başlayalım.

1-Temizleyin

kulaklık alanını kapatmayın
redmi note 7 kulaklık işareti

Xiaomi kulaklık sorunu genellikle sensörün kirlenmesinden kaynaklıdır. Telefonunuzun üst kısmında bir yakınlık sensörü bulunur. Bu sensör telefonunuzun ne durumda olduğunu analiz eder. Örneğin telefonunuz cebinizdeyse bu sensör telefonunuzun cebinizde olduğunu bilir. Böylece telefonunuz cebinizdeyken yanlışlıkla açılmaz ve istemediğiniz bir işlemi yapmaz. Ayrıca bu sensör telefonla konuşurken ekranı ve tuşları kilitler. Bu sensör olmasaydı telefonunuzu kulağınıza götürdüğünüzde kulağınızla aramayı kapatmak gibi istemsiz işlemlere sebep olabilirdiniz.

Telefonunuzu uzun süredir temizlemediyseniz bu sensör kirlenebilir. Biriken yağ, kir ve toz bu sensörün hatalı veri toplamasına sebep olur. Üzeri kir tabakasıyla kapalı olan yakınlık sensörü doğru ölçüm yapamaz ve telefonunuz bu durumu kulaklık alanını kapatmayın mesajı ile bildirir. Bu sorundan kurtulmak için telefonunuzu kapatın ve ekranın üst tarafını mikrofiber bez ve ekran temizleyici sıvı ile silin. Bir ekran temizleyici kite sahip değilseniz peçeteye biraz kolonya damlatarak silebilirsiniz. Temizlik işleminden sonra bölgeyi iyice kurulamayı unutmayın. Sorun yaşamamak için telefonunuzu sürekli temiz tutmanızı öneririz. Bölge temiz görünüyorsa telefonunuzu açın ve sorunu kontrol edin. Eğer sorun devam ediyorsa diğer yöntemi deneyin.

2-Ekran Koruyucuyu Değiştirin

android kulaklık alanı kapatmayın uyarısı
Redmi kulaklık alanı

Ekran koruyucular telefonumuzu hasar almaktan koruyarak faydalı olsalar da bazen kulaklık alanını kapatmayın uyarısı çıkmasına sebep olabilirler. Hatalı yerleştirilmiş veya kirlenmiş bir ekran koruyucu ekranınızın üst tarafında bulunan yakınlık sensörünün veri almasını engelliyor olabilir. Eğer ekran koruyucu taktıktan sonra bu sorunu yaşamaya başladıysanız çıkarmanız sorunu düzeltebilir. Ekran koruyucunuz düşme sonucu hasar aldıysa yani çatlaklar görünüyorsa yenisiyle değiştirmelisiniz. Bir ekran koruyucunuz yoksa veya sorun ondan kaynaklanmıyorsa diğer yönteme geçebilirsiniz.

3-Cep Modunu Kapatın

xiaomi kulaklık ayarı
kulaklık modu kapatma

Sorunu üstte yer alan yöntemlerle çözemediyseniz cep modu özelliğini kapatarak xiaomi kulaklık alanını kapatmayın hata mesajından kurtulabilirsiniz. Bu yöntem sensörünüzün sorunlarını düzeltmez onu devre dışı bırakır. Bu yüzden cep modu kapatma yöntemini son tercih olarak kullanmalısınız. Bu işlemden sonra telefonunuz cebinizdeyken hata sonucu bir işlem yapabilir. Çünkü yakınlık sensörü çalışmadığından dolayı telefonunuzun cebinizde olduğunu algılayamayacaktır. Yanlışlıkla birini aramak gibi sorunlar yaşamamak için cep modunu kapattıktan sonra telefonunuzu şifre koymalısınız. Kilit ekranı şifresi telefonun cebinizde işlem yapmasını engelleyecektir. İşlemin sonuçlarını anladıysanız şu adımları uygulayarak cep modunu kapatabilirsiniz;

>Telefonunuzun ayarlar uygulamasını açın

>Sistem & Cihaz bölümünde bulunan Kilit ekranı & Parola ayarlarına dokunun

>Buradan en altta yer alan gelişmiş ayarlara dokunun

>Cep modu seçeneği bir kere dokunarak kapatın.

Cep modu seçeneği gri olduysa özellik kapanmış demektir. Artık xiaomi kulaklık sorunu yaşamayacaksınız.  

Bu yazımızda kulaklık alanını kapatmayın hata mesajının neyden kaynaklandığını ve nasıl çözülebileceğini anlattık. Eğer konuyla ilgili takıldığınız bir yer varsa yorum bölümünden sorabilirsiniz. Bu yazımızdan sonra şu yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz ;

Kulaklık alanını kapatmayın uyarısı neden gelir?

Kulaklık alanını kapatmayın uyarısının gelmesinin sebebi yakınlık sensörünüzün kir veya toz sebebiyle ölçüm yapamamasıdır. Temizlik sonucu uyarı gitmez ise yakınlık sensörünüz bozulmuş olabilir.

Kulaklık alanını kapatmayın özelliği nasıl kapanır?

Bu özelliği kapatmak için cep modunu kapatmalısınız. Telefonunuzun ayarlarından cep modunu kapatabilirsiniz. Bu modu kapattıktan sonra kilit ekranınızda mutlaka şifre olmasına dikkat edin yoksa telefon cebinizdeyken hatalı işlemler yapabilir.

Cep Modu Nedir ?

Cep modu telefonunuz cebinizdeyken dokunmatik ekranı kilitleyen bir özelliktir. Yakınlık sensörü telefonun cebinizde olduğunu anladığında ekranınızı kilitler. Böylece telefonunuz cebinizdeyken diğer eşyaların ekrana çarpmasını dokunma olarak algılamaz.

Kaynak : https://www.mi.com/tr/support/userguide

Yorum yapın