Klavye Geçmişini Silme Android’de Nasıl Yapılır ?

Siz Android telefonunuzu kullandıkça telefonunuz size uyum sağlar ve daha hızlı işlem yapabilmeniz için bazı alışkanlıklarınızı kaydeder. Örneğin klavyenizle yazarken daha hızlı yazabilmeniz için çok sık kullandığınız kelimeler kaydedilir. Bu özellik sizin hayatınızı kolaylaştırmak için tasarlanmış olsa da bazen bu kayıtların var olmasını istemeyiz. Android telefonlarda klavye geçmişini silme çok basit bir işlemdir. Bu yazımızda yer alan adımları takip ederek telefon da klavye geçmişini silme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Android’ telefonunuzun klavye uygulaması, yazdığınız her şeyin kaydını tuttuğu için hakkınızda çok şey biliyor. Klavyeniz, kişiselleştirilmiş öneri, otomatik düzeltme gibi size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için tüm verilerinizi kaydeder. Android cep telefonunuzda bulunan klavyenin veri toplama özelliğini istediğiniz zaman devre dışı bırakma gücüne sahipsiniz. İlk yapmanız gereken şey ise kullandığınız klavyenin ne olduğunu belirlemek.

1.Android’de yüklü gelen klavyenin geçmişini silme

Eğer telefonunuza Google play ile bir klavye uygulaması yüklemediyseniz ve klavye uygulamanızın bir adı yoksa bu işlemleri yaparak klavye geçmişini silebilirsiniz:

Bu işlem samsung telefonlar için anlatılmıştır ama tüm Android telefonlar benzer bir yol kullanmaktadır. samsung klavye geçmişini silme işlemi için öncelikle ayarlar uygulamasını açın.

>Sistem ve cihazlar menüsünden ek ayarlara dokunun

>Diller ve girişe dokunun

>Sanal klavyeyi seçin

>Samsung klavye üzerine dokunun (farklı marka için kullandığınız markaya dokunun)

>Kişisel verileri temizle seçeneğine dokunun

>Verilerinizin tekrar kaydedilmemesi için buradan kişileştirme ayarlarınızı kapatabilirsiniz

>Telefon da klavye geçmişini silme işlemi tamamlanmıştır.

2.Google Klavye Geçmişini silme

samsung klavye geçmişini silm

Google klavye sistem klavyeleri hariç en çok kullanılan klavye uygulamasıdır. Yüklü gelen sistem klavyelerine göre çok gelişmiş özellikler sunar. Bu uygulamayı mağaza üzerinden indirip kurmuş veya telefonunuzu aldığınızda kurulu bulmuş olabilirsiniz. Xiaomi telefonların çoğunda bu klavye yüklü gelir. Bu yüzden bu bölümü xiaomi klavye geçmişini silme işlemi içinde uygulayabilirsiniz.

>Ayarlar>Ek ayarlar>Diller ve giriş yolunu izleyin

>Giriş yönetimi menüsünden Gboard’a dokunun

>En altta bulunan Gelişmişe dokunun

>Öğrenilmiş kelimeleri ve verileri sile dokunun

>Onay kodunu yazarak onaylayın

>Verilerinizin tekrar kaydedilmemesi için kişileştirme bölümünü kapatabilirsiniz.

SwiftKey’de Klavye Geçmişi Nasıl Silinir?

xiaomi klavye geçmişini silme

Microsoft tarafından geliştirilen ve 1 milyardan fazla indirilmesi bulunan SwiftKey en popüler klavye uygulamalarından biridir. Eğer Android telefonunuzda swiftkey kullanıyorsanız klavye geçmişinizi bu bölümde yer alan adımları takip ederek silebilirsiniz.

>Klavye ayarlarınızı açmak için klavyeniz açıkken 123 butonuna basın> klavyenin sağ üst tarafında olan üç nokta sembolüne dokunun> açılan seçeneklerden ayarlara dokunun

>Alternatif olarak Ayarlar>Sistem>Dil ve giriş>Sanal Klavye>SwiftKey yolunu izleyebilirsiniz.

>Klavye ayarlarını açtıktan sonra Yazma ’ya dokunun

>En altta bulunan Yazma Verilerini Temizle seçeneğine dokunun ve devam butonuyla onaylayın.

>SwiftKey klavye geçmişini silme işlemini tamamladınız

>Bu Android klavye uygulamasının yazdıklarınızı hiç kaydetmemesini istiyorsanız, en başta dokunduğunuz üç noktaya tekrar dokunun ve bu sefer ayarlar yerine gizli modu seçin. Gizli mod açıkken SwiftKey veri toplamayı tamamen durduracak.

Android’de Klavye Geçmişini Görme Mümkün mü?

Hayır, Android klavyeler yazdıklarınızı tamamen kaydetmezler, sadece en sık kullandığınız kelimeleri analiz edip kaydederler. Bu yüzden Android’de klavye geçmişini görme mümkün değildir.

Bu yazımızda sizlere 3 farklı klavye uygulamasında klavye geçmişini nasıl temizleyebileceğinizi anlattık. Başkalarının görmesini istemediğiniz metinleri bu yöntemleri kullanarak silebilirsiniz. Bu klavye uygulamaları en popüler uygulamalar olsa da siz başka bir klavye uygulaması kullanıyor olabilirsiniz. Eğer kullandığınız uygulama bunlardan biri değilse, üstte anlatıldığı gibi sanal klavye ayarlarına gelin ve kullandığınız klavye uygulamasına dokunun. Biraz inceleyerek kolayca veri silme seçeneğini bulacağınıza inanıyorum. Bu yazımızdan sonra Android’de Kilit Ekranına Yazı Yazma rehberimizi okuyabilirsiniz.

Yorum yapın