İmalat Yoluyla Kaydedilen İmei Nedir ? [2023]

IMEI uluslararası mobil cihaz kodunun kısaltılmış yazımıdır. IMEI kodları imalat yoluyla kaydedilen imei ve ithalat yoluyla kaydedilen IMEI olarak ikiye ayrılır. Her telefonun benzersiz ve 15 haneli bir imei kodu vardır. Telefonunuzun IMEI kodunu öğrenmek için *#06# kodunu numara tuşlama bölümüne girmeniz yeterlidir. Bu koda sahip olmayan telefonlar kaçak veya çalıntıdır. Bir süre sonra btk tarafından kullanıma kapatılır. Telefonunuzun çalınması ihtimaline karşı herkesin IMEI kodunu kontrol edip bir yere not alması önerilir. Kısacası bu kod telefonunuzun kimlik numarası gibidir. Peki imalat yoluyla kaydedilen imei nedir? Telefonların çoğunluğu ithalat yoluyla imei aldığından bu yazı insanların kafasını karıştırmaktadır. Bu yazımızda IMEI hakkında tüm ihtiyacınız olan bilgileri cevaplandırdık.

İmalat Yoluyla Kaydedilen imei Ne Demek?

imalat yoluyla kaydedilen imei

Telefonunuzun imei kodunu sorguladığınızda imalat yoluyla kaydedilen imei yazıyorsa endişelenmeniz gereken bir şey yoktur. Sorguladığınızda çıkan marka ve model doğru ise telefonunuz kaçak veya çalıntı değildir. İmalat üretim demektir. Telefonunuzun Türkiye içinde üretildiğinden imalat yani üretildikten sonra imei numarası almıştır. Genellikle samsung marka telefonlarda bu imei türü görünür. İthalat yoluyla imei alan telefonlar yurtdışında üretilip Türkiye’ye ithal edilen telefonlardır. Bu telefonlar Türkiye gümrüğüne girdiğinde ithalat yoluyla imei alırlar. Bu iki imei kodu türü arasında başka bir fark yoktur. Telefonun imei kodu yasaldır ve sadece yerli üretim olduğunu belirtir. Telefonunuzu gönül rahatlığıyla kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu makalemizden sonra bunları da okuyabilirsiniz:

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/International_Mobile_Equipment_Identity

İthal yoluyla kaydedilen IMEI ne demek?

Telefonunuzun imei numarasını sorgulayınca ithalat yoluyla yazıyorsa telefonunuzun yurtdışında üretilip yasal olarak ülkeye giriş yaptığı anlamına gelir. Telefonların büyük çoğunluğunda bu tür IMEI bulunur. Endişe etmeniz gereken bir şey yoktur.

Kaçak IMEI nasıl anlaşılır?

Telefonunuzda *#06# kodunu tuşlayarak imeı kodunu öğrenin ve bu kodu e devlet üzerinden btk tarafından sunulan araç ile sorgulayın. Telefonunuzun marka ve modeli doğru görünüyorsa bir sıkıntı yok demektir. Bu bilgiler sorunluysa veya kod çıkmıyorsa telefonunuz yasalara uygun değildir.

İmalat yoluyla kaydedilen imei kapanır mı ?

Hayır, yazımızda anlattığımız gibi bu ımei türü tamamen yasaldır. İthalat ile kaydedilen ile tek farkı telefonun Türkiye’de yer alan bir fabrikadan çıkmış olmasıdır.

IMEI nasıl bilinir?

Her marka ve model telefonda *#06# kodu numara tuşlama bölümünden yazılırsa otomatik olarak imei bilgisi çıkar. Burada sadece 15 haneli benzersiz numara yer alır. Bu numaranın yasallığını e devlet üzerinden sorgulamanız gerekmektedir.

Calinti IMEI ne demek?

Eğer e devlet üzerinden sorguladığınızda çalıntı IMEI ibaresini görüyorsanız bu telefonunuzun kimlik numarasının başka bir telefondan kopyalandığı veya çalıntı olarak bildirildiği anlamına gelir. Bu telefonlar bir süre sonra kapatılır. Bu yüzden 2.el telefon alırken mutlaka IMEI kodunu e devlet üzerinden sorgulatmalısınız

“İmalat Yoluyla Kaydedilen İmei Nedir ? [2023]” üzerine bir yorum

  1. Benim adıma yurtdışından telefon cihazı getirilmiş e devletimde gördüm benim hiç yurtdışına giriş çıkışim olmadı pasaport numarası ********
    Kime ait olduğunu araştırmaktayim

    Cevapla

Yorum yapın