Google Asistan Nasıl Kapatılır ?

Google Asistan Apple markasının sahip olduğu Siri yapay zekasına rakip olarak Android telefonlar için çıkarılan bir sanal asistan uygulamasıdır.2016 yılın da Google tarafından duyurulsa da Türkçe dilini desteklemeye 2019 yılından itibaren başlamıştır. Google asistan resmi bir uygulama olduğundan dolayı her Android telefona ön yüklü geliyor ve telefonunuzu ilk kurduğunuzdan itibaren size hizmete hazır oluyor.Bu özelliği her ne kadar kullanıcılar için iyi gözükse bile bazen asistanın gereksiz yere açılması kullanıcıları zor duruma düşürüyor.Bu veya başka sebeplerden dolayı Google asistanın size hizmet etmesini istemiyor ve google asistan nasıl kapatılır diye düşünüyor olabilirsiniz.Artık kişisel asistanınızı kullanmak istemiyorsanız bu yazımızda anlattığımız google asistanı devre dışı bırakma adımlarını takip ederek kolayca Google asistan’dan kurtulabilirsiniz.

Android’de Google asistan nasıl kapatılır?

Google asistanın ayarları doğrudan telefonunuzun ayarlar menüsünde görünmüyor bu yüzden kendi başınıza bulmak biraz zor gelebilir. Sırasıyla aşağıda yer alan adımları takip ederek ayarlara ulaşabilirsiniz.

>Telefonunuz da yüklü olan Google uygulamasını bulun ve çalıştırın

>Sağ üst tarafta yer alan google hesabınıza erişebileceğiniz butona dokunun

>Menüyü açtıktan sonra ayarlar seçeneğine dokunun

>Buradan Google Asistan seçeneğine dokunun

>Ayarlar menüsünde aşağıya inerek Genel ayarları bulun ve açın

kulaklık takınca google asistan açılıyor
Google Asistan Ayarları

>Google Asistan seçeneğine dokunduktan sonra gelen ekrandan onay verin

>Google asistanı devre dışı bırakma işlemini tamamladınız. Artık Google asistan telefonunuzda kullanılamayacak.

Google asistanı tamamen devre dışı bırakmak yerine sadece sizi rahatsız eden özelliklerini kapatabilirsiniz. Son adımdan geri giderek tüm asistan ayarlarına tekrar gelin. Buradan Ok Google seçeneğini kapatmanız asistanın sizi sürekli dinlemesini engelleyecektir. Veya Google şirketinin sizin verilerinizi toplaması rahatsız ediyorsa,Asistan’daki verilerin bölümünden veri toplamasını durdurabilirsiniz. Bu ayarları yaparak hem istediğiniz özelleştirmeleri yapmış hem google asistan kullanmaktan mahrum kalmamış olacaksınız.

Asistanın Diğer Cihazlara Erişimini Nasıl Kesebilirim?

Eğer google asistanla beraber akıllı ev sistemleri kullanıyorsanız bu bağlantıyı ev kontrolü bölümünden kesebilirsiniz.

Kulaklık Takınca Google Asistan Açılıyor

Bu sorunun yaşanmasının en büyük sebebi telefonunuzun eller serbest modunun açık olmasıdır. Bu sorunu çözmek için eller serbest modunu ayarlarınızdan devre dışı bırakmanız yeterlidir. Kapattıktan sonra da bu sorunu yaşamaya devam ediyorsanız veya böyle bir ayar Android telefonunuzda mevcut değilse google asistanı devre dışı bırakma yolunu seçerek sorunu kökünden çözebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere google asistan nasıl kapatılır sorunun cevabını verdik. Telefonun internetini bilgisayara bağlamak isimli yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Yorum yapın