Telefon Temizleme Programı [En İyi 8 Uygulama]

Android telefonunuzun performansını artırmak için depolama alanını çeşitli uygulamalar ile kontrol etmek iyi bir fikirdir. Android telefonunuza kurup sildiğiniz uygulamalar ve oyunlar telefonunuzdan tamamen silinmez ve gerisinde bazı dosyalar bırakır. Önemsiz gibi görünen bu dosyalar zamanla birikerek telefonunuzun yavaşlamasına ve hafızasının gereksiz yere dolmasına sebep olur. Biriken bu işe yaramaz dosyaları telefon temizleme programı kullanarak kolayca temizleyebilirsiniz. Sildiğiniz ve tekrar kullanmayacağınız uygulama ve oyunların önbellek dosyalarının ve reklam ön izlemelerinin telefonunuzda bulunmasına hiç gerek yok. Bu yazımızda sizlere en iyi telefon temizleyici uygulamaları paylaşacağız. Özellikle eski nesil telefonlar da bu uygulamaları kullanarak performans artışı sağlayabileceğinizi düşünüyoruz. Telefonunuz yeni ise depolama alanınız da yer açmak için kullanabilirsiniz.

Telefon Temizleme Programı Listesi

Bu listemizde yer alan tüm uygulamaları google play üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Uygulamaların tamamını yüksek puanlılar arasından seçtik ve beğenimize göre sıraladık. Listenin tamamını okumanızı ve hangisini kullanacağınıza karar vermenizi tavsiye ederiz. Birden fazla uygulamayı aynı anda kullanmak hatalara sebep olabilir. Bu yüzden birini denemeden önce eski temizlik uygulamasını kaldırmayı unutmayın. Son olarak eğer çok eski bir telefon kullanmıyorsanız bu uygulamaların ram optimizasyonu özelliklerini kullanmayın. Yeni nesil android işletim sistemi kendi başına donanımı verimli bir şekilde kullanabiliyor. Bu tarz uygulamalar ile arka plan uygulamalarını sonlandırırsanız performans kaybı yaşayabilirsiniz. Artık dosyaları silmek gibi temizlik eylemleri ise güvenlidir. Gene de uygulamanın hata yapma ihtimaline karşı silinecek dosyaları kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

1-Ccleaner


en iyi telefon temizleme programı
Ccleaner uygulaması

Yıllarca Windows bilgisayarların en popüler programlarından biri olan Ccleaner android temizleme programı olarak da liderliğini sürdürüyor. Google play üzerinden 100 milyon üzeri indirmeye ve 4.6 gibi muazzam bir puana sahip. Ücretsiz bir şekilde indirebileceğiniz CCleaner, değerli alanınızı kaplayan çöp dosyaları analiz etmek ve temizlemek için elinden geleni yapan çok işlevli bir uygulama. İlk çalıştırdığınızda bir rehber ile sizi karşılamasıyla her yaştan kullanıcıya hitap edebiliyor . Temizlik yapmanın yanında Ccleaner ayrıntılı bir depolama alanı analiz programı. Bu özelliği sayesinde hangi dosya türünün ne kadar yer kapladığını kolayca görebilirsiniz. Basit ve kullanışlı arayüzüyle Ccleaner kesinlikle denmeniz gereken bir telefon temizleme programı.

2-Google Files

android telefon temizleme programı
Google Files ile temizlik

Google Files, Android telefon kullananlar için kullanımı kolay, güvenilir bir telefon temizleme programı. Uygulama, gereksiz uygulama dosyalarını temizlerken kullanıcısına eski videoları, fotoğrafları, hiç kullanılmayan uygulamaları ve çok daha fazlasını silmesini önerebiliyor. Google Files uygulamasını diğerlerinden ayıran en iyi yanı, öncelikle bir dosya yöneticisi olması ve internetsiz dosya transferi hizmeti sunmasıdır. Ayrıca Google drive ile senkronize bir şekilde çalışabilmektedir. Tüm bu hizmetleri ücretsiz ve reklamsız sunun Google files derin temizlik söz konusu olduğunda Ccleaner uygulamasına göre daha zayıf kalıyor. Temizlik için beklentiniz yüksek değil ve reklamsız bir telefon hafızasını temizleme uygulaması arıyorsanız bu uygulamayı tercih edebilirsiniz.

3-Sd Maid

telefonda önbellek temizleme
Sd Maid uygulaması ile temizlik

10 milyondan fazla indirmeye sahip Sd Maid 3. en iyi telefon temizleme programı olarak listemizde yer alıyor. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu uygulama bazı özellikler için ise ödeme yapmanızı istiyor. Kopya dosyalar ve istatistikler gibi diğer uygulamalar da ücretsiz bulabileceğiniz özellikler sadece pro sürümünde mevcut olsa da ücretsiz sürümü yeterli görünüyor. Artık bulucu özelliği ile silinen uygulama ve oyunların bıraktığı çöp dosyalardan kurtulmak kolay bir işlem. Sistem Temizleyici aracı ise boş dizinleri ve geçici dosyaları hızlıca tespit edip silebiliyor. Diğer uygulamalar da bulunmayan veri tabanları temizleyici özelliği ise uygulama ve oyunlarınızın verilerini düzenleyerek telefonunuzun performansını artırmayı amaçlıyor. İsteğiniz basit bir arayüz ve hızlı bir temizlik ise SD Maid tam size göre.

4-Norton Clean

telefon ram temizleme programı
Norton Clean ile önbellek temizleme

Norton Clean uygulaması, güvenlik endüstrisinde anti-virüs araçlarıyla tanınan Norton tarafından geliştirilmiştir. Reklamsız android telefon temizleme programlarından biridir. Norton Clean uygulamasına verimliliğinin yanı sıra kullanıcı gizliliğini koruduğu için de güvenebilirsiniz. Uygulamayı açtığınızda hemen telefonunuz da yer alan gereksiz önbellek dosyalarını tespit eder ve kazanabileceğiniz depolama alanını size gösterir. Hangi uygulamanın önbellek dosyasının silinmesi gerektiğini kullanıcı dostu bir arayüzle seçebilirsiniz. Ayrıca kullanılmayan apk dosyalarını da size göstererek daha fazla yer kazanmanızı sağlar. Basit bir telefonda önbellek temizleme uygulaması arayanlar için Norton Clean ideal bir uygulama.

5-Droid Optimizer

telefon temizleme programı
Droid Optimizer arayüzü

Telefon temizleme programı listemizin 5.sırasında Droid Optimizer bulunuyor. Ashampoo tarafından geliştirilen bu uygulama kullanıcılardan 1 milyondan fazla indirme ve 4.6 puan almış. Uygulama adım adım başlangıç rehberi sayesinde acemi kullanıcılar için çok uygun. Otomatik işlem ayarları sayesinde sürekli uygulamayı kullanmanıza gerek kalmadan belirlediğiniz sıklıkta çöp dosyaları temizleyebiliyor. Ayrıca gece modunu etkinleştirirseniz yatmadan önce açık unuttuğunuz wifi bağlantınızı kapatıp arka plan uygulamalarını durduruyor. Droid Optimizer diğerlerinden farklı olarak sizi motive edecek bir sıralama ve başarım sistemi sunuyor. Eğer root erişiminiz açık ise daha derin temizlik işlemleri de yapabiliyorsunuz. Uygulamayı indirmek ücretsiz ve reklam içermiyor. Droid Optimizer uygulamasının kötü yanı ise diğer uygulamalara göre çok basit ve sıkıcı bir arayüze sahip olmasıdır.

6-All-In-One Toolbox

AIO Software Technology tarafından geliştirilen All-In-One Toolbox ile telefon temizleme programı listemize devam ediyoruz. Bu uygulama google play mağazasında 10 milyondan fazla indirmeye ve 4.5 kullanıcı değerlendirme puanına sahip. Adından da anlayacağınız üzere bu uygulama bir kullanıcının telefonuna bakım yaparken ihtiyaç duyabileceği tüm araçları içeriyor. Temizlik bölümü ile kopya fotoğraflar ve dosyalarınızı, boş klasörleri, uygulama önbelleklerini, silinen uygulamaların kalıntılarını tek bir dokunuşla temizleyebilirsiniz. Telefonunuz çok ısınıyorsa soğutma bölümünden telefonun ısınmasına neden olan uygulamayı tespit edip sonlandırabilirsiniz. Eğer bir sd kartınız varsa uygulamaları telefon hafızasından sd karta kolayca taşıyabilirsiniz. Root erişiminiz var ise başlangıçta çalışan uygulamaları değiştirerek telefonunuzun daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

7-AVG Cleaner

En iyi telefon temizleme programı listemizin 7.sırasında tekrardan bir antivürüs şirketi tarafından geliştirilen AVG cleaner bulunuyor. 50 milyondan fazla indirmeye sahip bu uygulamala kullanıcılarından ortalama 4.6 puan almış. Temizlik yapmanın yanında istatistik bölümünde kullanıcısına alan ve pil kullanımını verilerini anlaşılır bir şekilde sunuyor. Telefonunuzun depolama alanını neyin doldurduğunu bu uygulama ile kolayca öğrenebilirsiniz. Otomatik temizleme özelliği sayesinde ayarladığınız periyotta apk dosyalarını, reklam önbelleklerini ve boş klasörleri temizleyebiliyor.

8-One Booster

One dot tarafından geliştirilen one booster uygulaması ile telefon temizleme programı listemizin sonuna geldik. One booster sayesinde bir kaç dokunuşla ön bellek verileri, kurulu apk dosyaları, geçici sistem dosyaları , reklam dosyaları temizliği yapabilirsiniz. Dahili anti virüs özelliği ile telefonunuzu tehditlere karşı taratabilirsiniz. Battery saver bölümü ile telefonunuzun bataryasını en çok tüketen uygulamaları tespit edebilir ve sonlandırabilirsiniz.

En iyi telefon temizleyici uygulamalar listemizin sonuna geldik. Peki siz hangi uygulamayı kullanıyorsunuz ? Bu uygulamaları denedikten sonra performans artışı ve daha çok disk alanı elde ettiniz mi? Bu yazımızdan sonra sahte konum atma yazımızı da okumanızı öneririz.

Telefon Temizleme Programı Hakkında SSS

Bu bölümde telefon temizleme programı arayan kullanıcıların sık sordukları soruları cevaplayacağız. Aklınızda bir soru kalmaması için bu bölümü okumanızı tavsiye ederiz. Eğer sorunuz bu bölümde yer almıyorsa yorum yazarak sorunuzu iletebilirsiniz. Sorularınızı mümkün olan en kısa sürede cevaplayacağız.

Telefonu hızlandırmak için ne yapılmalı?

Telefonunuzu hızlandırmak için telefonunuzda en çok kaynak tüketen uygulamaları bulmalı ve onların arka planda çalışmasını durdurmalısınız. Bu listede yer alan uygulamalar ile çok kaynak tüketenleri tespit edebilirsiniz.

Telefon tamamen nasıl temizlenir?

Bir telefonu tamamen temizlemek için formatlamanız gerekmektedir. Telefonunuzun ayarlarından fabrika ayarlarına dön yaparak kişisel verileriniz dahil telefonun tüm dosyalarını sıfırlarsınız.

Telefonda önbellek temizleme ne işe yarar?

Telefonunuzda yer alan uygulamalar zamanla önbellek biriktirirler. Kaldırdığınız uygulamalardan geriye kalan önbellek dosyaları gereksizdir. Bunları temizleyerek telefonunuzda yer açabilirsiniz.

Önbelleği temizleyince fotoğraflar silinir mi?

Önbellek temizliği kişisel verilerinizi silmez. Program aracılığıyla temizlik yaparken galeri önbelleğini silerseniz galeri uygulamasının oluşturduğu fotoğraf önizlemeleri gider. Bu dosyalar haricinde orjinal resimleriniz etkilenmez.

WhatsApp ön bellek temizleyince ne olur?

Whatsapp uygulaması resimleri görüntüleyebilmeniz için otomatik olarak indirir. Uygulamayı uzun süredir kullanıyorsanız bu ön izleme dosyalarını temizleyerek boş alan açabilirsiniz.

Yorum yapın