Config Apk Nedir ? [2023]

Config apk nedir? android işletim sistemine sahip telefon kullanıcılarının sık sordukları bir sorudur. Bu uygulama telefonunuzun sadece uygulama ayarları bölümünde görünür ve başka yerden erişemezsiniz. Bu sebeple telefon kullanıcılarının aklına bu bir virüs belirtisi midir sorusu gelir. Bu uygulamayı, uygulama ayalarını gezerken görmediyseniz config apk durduruldu şeklinde bir hata mesajı ile fark etmiş olabilirsiniz. Uygulamanın tam paket adı ise android.auto-installs.config olarak geçer. Android 5 ve üzeri her telefonda bulunur. Bu yazımızda config apk nedir tüm ayrıntılarıyla anlattık. Her seviyeden telefon kullanıcısı bu yazıda anlatılanları anlayabilir.

Config Apk Ne İşe Yarar?

config apk nedir
android packageinstaller ne demek

Config apk uygulaması android işletim sisteminizde yüklü gelir yani bir virüs değildir. Siz geç fark etmiş olsanız da telefonunuzun kurulumunu ilk yaptığınızdan beri telefonunuzda yüklüydü. Bu uygulama arka planda çalışarak apk dosyalarının kurulumunu yapar. Telefonunuzu formatladığınızda sistem uygulamaları tekrar kuran config apk uygulamasıdır. Bu uygulamayı telefonunuzdan silmenizi önermeyiz. Silmeyi başarsanız bile lazım olduğunda tekrardan otomatik olarak kurulacaktır. Yaklaşık boyutu 20 kb olduğundan telefonunuzda yer bile kaplamaz.

Config apk nedir anlattığımıza göre bilmeyenler için apk dosyalarından da bahsedelim. Apk dosyaları android işletim sistemi için uygulama kurma dosyalarıdır. IOS işletim sisteminden farklı olarak android telefonlara kolayca dışarıdan uygulama ve oyun yükleyebilirsiniz. Böylece Google play mağazasında yer almayan uygulamalara erişebilirsiniz. Bu apk dosyalarının bazıları kötü amaçlı yazılım içerebildiğinden güvenliğiniz için her bulduğunuz apk dosyasını kurmamalısınız. Özellikle ücretli uygulamaların korsan versiyonlarında ve hileli oyun apk’larında virüs bulunma ihtimali yüksektir. Google play mağazası gibi uygulama mağazaları siz apk dosyasını görmeden indirme ve kurulum işlemini yapar. Kurulum bittikten sonrada apk dosyasını siler.

Config Apk Durduruldu Hatası

package installer ne demek
apk yükleme programı

Config apk nedir yazımıza bu uygulamanın çıkardığı sorunlara çözümler ile devam ediyoruz. Bazı telefon kullanıcıları bu uygulamanın sürekli durduruldu hatası vermesinden şikayetçi olmaktadır. Bu sorunun çözümü basittir. Sorunu çözmek için şu adımları uygulamalısınız;

  • Telefonunuzun ayarlar uygulamasını açın
  • Uygulama ayarlarına gelin ve config apk uygulamasını bulun
  • Uygulamanın ismine dokunarak ayarlarını açın
  • Durdurmaya zorla butonuna basın
  • Verileri temizle butonuna basın

Bu adımlardan sonra telefonunuzu yeniden başlatın. Artık hata mesajı almayacaksınız. Ekstra olarak Google play mağazasında yarım kalan indirme işlemi varsa onu tamamlayabilirsiniz.

Bu yazımızda config apk nedir ve sorunları nasıl çözülür tüm detaylarıyla anlattık. Bu konu ile ilgili aklınıza takılan bir konu var ise yorum bölümünden yazabilirsiniz. Bu yazımızdan sonra şunları da okumanızı tavsiye ederiz;

Config Apk Nedir Hakkında SSS

apk dosyası nedir
Samsung config apk

Makalemizin bu bölümünde arama motorlarında config apk nedir araştırması yapan okurların sık sordukları soruları cevaplandırdık. Konuyu tamamen kavramanız için bu bölümü de okumanızı tavsiye ederiz. Cevabını vermediğimiz bir sorunuz varsa yorum yazarak sorabilirsiniz.

APK yüklemek zararli mi?

Apk yüklemenin zararlı olup olmadığı yüklediğiniz apk dosyasına göre değişmektedir. Güvenilir ve yasal sitelerden apk dosyası indirip kurmak genellikle bir zarar vermez. Hileli veya korsan oyun apk’ları indirmek ise risklidir. Bu tarz apk dosyalarını indirmenizi tavsiye etmeyiz.

Telefonda APK dosyası nasıl açılır?

Güvenilir bir siteden APK dosyasını indirdikten sonra telefon ayarlarınızdan bilinmeyen kaynaklara izin verin. Daha sonra indirdiğiniz APK dosyasını bulun ve dokunun. Gerekli izinleri verdikten sonra uygulama veya oyun kurulacaktır.

Config APK virüs mu ?

Config apk bir virüs değildir. Her android telefonda bulunabilen bir sistem uygulamasıdır. Endişe etmenizi gerektiren herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Uygulama ayarları harici bir yerde görünmemesinin sebebi sistem uygulaması olmasıdır.

Config APK zararlı mı ?

Hayır, telefonunuza bir zarar vermez. Eğer aniden android.auto-installs.config veya config apk durduruldu gibi hata mesajları alıyorsanız uygulama bozulmuş olabilir. Düzeltmek için durdurmaya zorlamalı ve verilerini temizlemelisiniz. Ayrıca google playde bekleyen indirmeleri yapmalı veya iptal etmenizi öneririz.

Samsung Config APK nedir ?

Samsun marka android akıllı telefonlarda görülen config apk uygulaması telefonunuzu formatladığınızda sistem uygulamalarınızın kurulumun yapılmasını sağlar. Bir virüs veya zararlı yazılım değildir. Her samsung telefonda yüklü olarak gelir.

Kaynak : https://r2.community.samsung.com/t5/Galaxy-J/Config-Apk/td-p/3541059

Yorum yapın