Com Android Vending Hatası [Kesin Çözüm]

Google play store, milyonlarca oyun ve uygulama içeren resmi Android mağazasıdır. Her telefon Google play ile yüklü gelir. Bu mağaza bazen çeşitli hata kodları verip çalışmaz. Com android vending Android kullanıcıların karşısına çıkan play store hatalarından biridir. Bu hata sizin yaptığınız bir işlemden dolayı oluşabileceği gibi sizden bağımsızda oluşabilir. Eğer Android telefonunuzda bu hata kodunu alıyorsanız sorunu kolayca çözebilirsiniz. Bu yazımızda işlem com android vending hatası nasıl çözülür en basit şekilde anlatacağız.

Android vending durduruldu ne demek?

com.android.vending apk
com.android.vending has stopped

Google play çalışabilmek için çeşitli ek hizmetlere ihtiyaç duyar. Android vending play mağazasının telefonunuza uygulama kurmasına ve güncellemesine yardımcı olan bir sistem uygulamasıdır. Bu uygulama tüm telefonlara yüklü gelir ve arka planda sürekli çalışır. Bu yüzden Google play mağazasını açmasanız bile birden bu hata mesajı karşınıza çıkabilir. Uygulama içi satın alımlar, cihaz uyumluluğu kontrolü ve güncelleme denetimi bu sistem uygulaması ile sağlanır. Güncellemelerin telefonla uyumsuzluğu, yanlışlıkla sistem dosyalarına zarar verme ve telefonu rootlamak com android vending durdu hatasına sebep olabilir. Android vending durduruldu ne demek sorusunu cevaplandırdığımıza göre artık çözüme geçebiliriz.

Com android vending hatası

com android vending play store
google play önbellek temizleme

Bu hatayı çözmeden telefonunuza yeni uygulama indiremez ve indirmiş olduklarınızı güncelleyemezsiniz. Bu yüzden bu hatayı görmezden gelmemenizi tavsiye ederiz. Tekrardan play mağazasına erişebilmek için şu adımları takip edin:

>Telefonunuzun ayarlarını açın

>Buradan yüklü uygulamalar veya uygulama ayarlarını bulun

>Google Play Store uygulamasını bulun ve dokunarak ayarlarını açın

>Durmaya zorla butonu ile durdurun

>Uygulamanın verilerini temizleyin

>Son olarak uygulamanın güncellemelerini kaldırın

>Bu işlemleri yaptıktan sonra Google play mağazasını açmayın

>Bu linke tıklayarak Google play apk indirin ve kurun

>Kurduktan sonra telefonunuzu yeniden başlatın ve mağazaya giriş yapın

Tüm cache dosyalarını silin

Eğer üstte yer alan yöntem sorununuzu çözmediyse recovery modda tüm önbellek dosyalarını silmeyi deneyebilirsiniz. Telefonunuzu kapatın ve ses açma ve güç tuşuna basarak açın. Bu tuş kombinasyonları her telefonda farklı olduğundan dolayı kendi telefonunuzun markası + recovery moduna nasıl girilir diye aratarak bulabilirsiniz. Bu moda girdikten sonra ses tuşları ile wipe cache partition seçeneğine gelin ve güç tuşuna basarak işlemi onaylayın. Bu işlem sadece telefonunuzun önbellek dosyalarını temizler ve sizin kişisel verilerinize dokunmaz. Wipe data / factory reset seçeneği ise kişisel verileriniz dahil tüm telefonu sıfırlar. Bu yüzden doğru seçeneği seçtiğinizden emin olun.

Klasörü Kendiniz Silin

Eğer telefonunuzun kök (root) erişimi açıksa ilgili dosyayı kendiniz bulup silebilirsiniz. Telefonunuzda bir root gezgini yoksa internetten root file Explorer indirin ve kurun. /data/user_de/0/ yolunu izleyerek com.android.vending dosyasını bulun ve silin. Sildikten sonra cihazınızı yeniden başlatın. Bu işlem klasörün temiz bir şekilde yeniden oluşturulmasını sağlayarak sorunu çözecektir.

Alternatif Market Kullanın

Eğer unfortunately com android vending has stopped hatasından bir türlü kurtulamadıysanız farklı bir uygulama mağazası kullanabilirsiniz. Google play en popüler ve resmi uygulama mağazasıdır ama mevcut olan tek mağaza değildir. En İyi Play Store Benzeri Uygulamalar yazımıza giderek diğer uygulama mağazalarını keşfedebilirsiniz. Bu mağazalar tüm play store uygulamalarına sahip olmanın yanında kısıtlamalardan dolayı Google mağazasına eklenemeyen harika uygulamaları da barındırırlar. Bu yüzden sorunlu play store ile uğraşmaktansa bu mağazalara şans vermenizi tavsiye ederiz.

Bu makalemizde com android vending durdu hatası neden olur ve nasıl çözülür anlattık. Konuyla ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın