Çince Öğrenmek İçin Uygulamalar [En İyi 11 Uygulama]

Çince öğrenmek için uygulamalar neler? Eğer Çince öğrenmeye karar vermişseniz bunun için tercih edebileceğiniz çok sayıda kurs vardır. Eğer öğrenme sürecini nasıl destekleyebileceğinizi merak ediyorsanız, Çince için sunulan uygulamalar size bu konuda destek olabilir.

Her ne kadar tahmin edilmese de günümüzde buna yönelik olarak sunulan çok sayıda uygulama vardır. Bunları bilmek öğrenme sürecine daha iyi yardım edebilir:

  1. Rocket Chinese
  2. Mondly
  3. Drops

Bunların her biri Çince öğrenmek için olan uygulamalar içerisinde olsa da birbirlerine göre farklılık göstermektedir. Tümünü inceleyebilir, aralarından size en uygun olanına karar verebilirsiniz.

Çince Öğrenmek İçin Uygulamalar

Çince öğrenmek için uygulamalar listemizde tam 11 uygulama yer alıyor. Bu uygulamaları indirmek için google play veya apple app store da isimlerini arayarak bulabilirsiniz. Bir uygulamaya karar vermeden önce listenin tamamını okumanızı tavsiye ederiz.

Rocket Chinese

Çince Öğrenmek İçin Uygulamalar

Rocket Chinese, Çince öğrenmek için uygulamalar arasında yer almaktadır. Bu aplikasyon iki Mandarin Çincesi konuşmacısı arasındaki konuşmayı içeren ayrıntılı sesli derslere sahiptir.

Rocket Chinese aplikasyonu, Çince öğrenmek için genel olarak en iyi uygulama olarak gösterilmektedir. Başlangıçtan orta seviyeye kadar size rehberlik eden kapsamlı kursa sahiptir. Çin’i ziyaret etmeyi veya Çin’de yaşamayı planlıyorsanız, yararlı olan ve dil engelini ortadan kaldıracak ifadeler öğretir.

Dersler etkileşimlidir, böylece bağlam içinde kelime dağarcığı öğrenirken dilbilgisi kurallarını ve kalıplarını hızlı şekilde anlamanız mümkündür. Uygulamada gezinmek kolaydır ve zor kavramların net açıklamalarına sahiptir.

Mondly

çince öğrenmek için olan uygulamalar

Çince öğrenmek için olan uygulamalar oldukça geniştir. Bunlardan bir diğeri de Mondly olmaktadır. Mandarin Çincesinin temellerini hızlı şekilde öğretecek basit derslere sahiptir.

Bu uygulama özellikle başlayanlar için harikadır. Zira Mondly Mandarin dersleri, en başından itibaren konuşkan olmanıza yardımcı olmaya odaklanır. Böylece daha iyi sonuçlar elde etmenize de yardımcı olur. Yararlı konuları kapsar ve hemen kullanabileceğiniz temel beceriler konusunda size yol gösterir.

Drops

kolay çince öğrenme

Drops, Çince öğrenmek için uygulamalar arasında bir diğer seçenektir. Drops, benzersiz animasyonları ve çeşitli uygulama etkinlikleriyle kelime öğrenmeyi kolay ve eğlenceli hale getirir. Şık tasarımı, geniş kullanışlı kelime yelpazesi ve genel kullanıcı deneyimi, onu diğer Çince kelime bilgisi uygulamalarından ayırmaktadır.

Drops ile, gerçekten kullanacağınız karakterlere ve tümcelere odaklanabilirsiniz. Bunun yanı sıra  aralıklı tanıma teknolojisi, bunları zaman içinde hatırlamanıza olanak tanır.

Zizzle

çince nasıl öğrenilir

Çince öğrenmek için uygulamalar listemize zizzle ile devam ediyoruz. Çince öğrenmeye çalışıyorsanız, Zizzle seçeneklerinizden bir diğeridir. Aplikasyon Çince karakterlerin daha kolay hatırlanmasını sağlamak için hikayeler ve resimler kullanır. Böylece oynanma sürecini de destekler.

Güncel olarak uygulamada 1000’den fazla karakter bulunmaktadır ve bunların yaklaşık 600’ü onları hatırlamanıza yardımcı olacak büyüleyici ve akılda kalıcı resimlere sahiptir. Bu Çince karakterler, HSK seviyelerinin her birinde en yaygın karakterlere karşılık gelir. Her Çince karakter, genellikle karakterin telaffuzu, karşılık gelen sesi, vuruş sırası ve anlamını içeren faydalı bir hikaye aracılığıyla öğretilir. Böylece karakterleri anlamak çok daha rahat hale gelir.

Skritter

ücretsiz çince öğrenme uygulamaları

Skritter, el yazısı tanıma sistemi sayesinde Çince karakterleri doğru vuruş sırası ile yazmanız için eğitmektedir. Özellikle Çince yazı sistemini daha iyi öğrenmek ve bu konuda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, size aradığınız çözümleri vermektedir.

Çince öğrenmek için uygulamalar arasında Skritter sadece her karakteri doğru vuruş sırasıyla size öğretmez. Ayrıca sesli telaffuzlar ve tonlama hareketleriyle her kelimeyi doğru şekilde telaffuz etmeyi de göstermektedir. Sadece yana kaydırmanız ve dokunmanız, doğru tonu seçmek için yeterlidir.

Du Chinese

Du Chinese, her kelimenin anlamını hızlı şekilde görebileceğiniz hikayeler aracılığıyla okuduğunuzu anlama becerinizi geliştirir. Böylece özellikle kelime öğrenme üzerine yoğunlaşan bir aplikasyondur. Adında bulunan “du”, “okumak” anlamına gelen söz konusu Çince karakteri ifade etmektedir. Çince öğrenmek için uygulamalar listesinde denemeniz gerekn uygulamalardan biridir.

Uygulama içerisinde bulunan hikayeler, anadili İngilizce olan kişiler tarafından profesyonel çevirilerle yazılmış ve kaydedilmiştir. Basitleştirilmiş ve Geleneksel Mandarin dillerinde bulunur ve HSK düzeyine göre düzenlenir. Böylece aynı zamanda İngilizce pratik yapmanıza da olanak tanır.

Özellikle yeni başlayanlar, temel kelime dağarcığına sahip gerçekten basit metinlerle başlarken, orta düzeydeki öğrenciler için hikayeler daha uzundur ve dil bilgisine daha fazla odaklanır. Lakin ileri düzey öğrenciler için uygulama, Tang Hanedanlığı’ndan şiirler gibi klasik Çince metinler içerir.

Chairman’s Bao

Çince öğrenmek için olan uygulamalar oldukça geniştir ve her biri Çinceyi farklı şekilde ele almaktadır. Chairman’s Bao da bunlardan biridir. Bu Çince haber parçacıklarını derlemekte, kelime başına anında çeviriler yapmaktadır. Eğer Çince kelime dağarcığınızı geliştirmek istiyorsanız, size aradığınız hizmetleri vermektedir.

Uygulama öncelikle çevrimiçi haber makaleleri olarak yazılmış 7000’den fazla dereceli okuyucu dersine sahiptir. Örnek olarak Çin’de öğrencilerin davranışlarını izleyen yapay zeka hakkında bir makale okuyabilirsiniz.

Aplikasyonda başlangıçtan ileri seviyeye kadar tüm HSK seviyeleri için uygun dersler vardır. Yılda 1600 yeni makale yayınlar. Bu bakımdan içerikler sürekli yenilenen yapıya sahiptir.

LingQ

LingQ, ilginç Çince içerikleri okurken kolayca kelime bilgi kartları oluşturmanıza olanak tanır. Böylece Çince öğrenmek için olan uygulamalar arasından yeni kelimeler öğrenmenizi daha kolay hale getirir.

LingQ’nun dil öğrenme yaklaşımı, kitaplar ve haber makaleleri gibi yerel içeriğe dalmak ve bilinmeyen kelimeleri bilgi kartlarına dönüştürmek etrafında döner. Bu kelimeler daha sonra siz ne anlama geldiklerini hatırlayana kadar periyodik olarak gözden geçirilebilir. Böylece sık sık pratik yapmanıza da olanak tanır.

Özellikle gerçek Çince konuşanlar tarafından kaydedilmiş sesli Çince yazılı içerikten oluşan geniş kitaplığı oldukça avantajlıdır. Kullanıcılar tarafından günlük olarak yeni dersler de eklendiği için koleksiyon her zaman organik olarak büyümektedir. Böylece devamlı yen kelimeler öğrenmenize olanak tanır.

Standart Mandarin

Standart Mandarin, Çince öğrenmek için uygulamalar arasında telaffuza yönelik olarak sunulmaktadır. Çince kelimelerin telaffuzu oldukça zor olabilmektedir. Standart Mandarin, Çincedeki her sesi ayrıntılı olarak açıklar, telaffuz alıştırmaları ve animasyonlarla tamamlanır.

Bu uygulama telaffuzunuzu doğru yapma konusunda uzmandır ve hatta doğru sesleri çıkarmak için dilinizi ve yüz kaslarınızı nasıl kullanacağınızı söyler. Böylece hem yabancı aksanınızdan kurtulabilir hem de kelimeleri doğru şekilde telaffuz etmeye başlayabilirsiniz.

Speechling

Speechling, Çince öğrenmek isteyenlere yardım edebilecek bir diğer seçenektir. Böylece kendi kendinize kayıt almanız mümkündür. Ayrıca dil koçlarından doğrudan geri bildirimler de alabilirsiniz.

Speechling, ortak, pratik ifadelere vurgu yaparak konuşmaya odaklanan, kar amacı gütmeyen bir uygulamadır. İlk olarak, yerel sesi dinlenmektedir. Ardından bir kayıtta tekrar edilir. 24 saat içinde bir koç kaydınızı telaffuz, ritim ve tonlamanın yanı sıra kelime seçimi ve gramer gibi diğer hususlar açısından analiz edecektir.

Bunun dışında uygulama, Çince konuşma becerilerinizi geliştirmek için çeşitli dil etkinlikleri içerir. Bu kapsamda Dikte Alıştırması, Dinleme Alıştırması, Bilgi Kartları, Boşluk Doldurma ve Sesli Sözlük gibi seçenekler vardır. Tüm bunlar, profesyonel anadili konuşan aktörler tarafından seslendirilen binlerce ortak cümle ile doludur.

ChinesePod

ChinesePod, Çince öğrenmek için uygulamalar listemizdeki son seçenektir. ChinesePod, Çin dilinin çeşitli yönlerini inceleyen çok sayıda eğlenceli video ve podcast koleksiyonuna sahiptir. Mandarin Çincesi öğretmek için 4.000’den fazla video ve podcast dersi kullanan bir programdır.

Derslerin yapılması gereken katı bir düzen yoktur, bu nedenle istediğiniz yerden başlamanız mümkündür. Her ders, bir diyalog veya konuşulan başka bir Çince bileşen etrafında döner.

Bu yazımızda çince öğrenmek için uygulamalar listesini paylaştık. Siz hangi uygulamayı kullanmaya karar verdiniz ? Yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. Bu yazımızdan sonra daha fazla uygulama keşfetmek için şunları da okumanızı öneririz;

Çince öğrenmek için ne yapmalıyım?

İlk olarak, Çince dersleri veren bir okulda kaydolabilirsiniz. Bu seçenek, disiplinli bir program ve profesyonel bir öğretmen ile kişiselleştirilmiş bir eğitim sunar. İkinci olarak, çevrimiçi Çince kurslarına kaydolabilirsiniz. Bu kurslar genellikle daha esnek bir programa sahiptir ve kendi hızınızda öğrenebilirsiniz. Üçüncü olarak, Çince öğrenme uygulamalarını kullanarak kendi kendinize öğrenebilirsiniz.

Çince öğrenmek ne kadar sürer?

Çince öğrenme süresi, birçok faktöre bağlıdır. Bunlar arasında mevcut dil yeteneği, Çince’nin kişinin ana diline ne kadar benzemesi, öğrenme yöntemleri ve ne kadar düzenli olarak pratik yapıldığı yer alır. Genellikle, temel seviyede Çince öğrenmek en az 6 ay ile 1 yıl arasında sürer.

En zor dil Çince mi?

Çince’nin bazı özellikleri nedeniyle diğer dillere göre daha zor olabileceği düşünülebilir. Örneğin, Çince’de karakterlerin ezberlenmesi gereklidir ve her bir karakterin anlamı, telaffuzu ve tonlaması farklıdır. Buna ek olarak, Çince’de gramer yapısı da farklıdır ve kelime öğrenimi İngilizce gibi dillerden daha uzun sürer

Kaynak Çince Öğrenmek İçin Uygulamalar : https://play.google.com/store/search?q=%C3%A7ince

Yorum yapın