Telefon Kamerasından Usb Kamera Yapma

Evden çalışmanın yaygınlaştığı günümüzde bilgisayarınızın bir kameraya sahip olması çok önemli. Bir bilgisayar kamerası ile online görüşmeler yapabilir, youtube videosu çekebilir ve twitcht’de canlı yayın yapabilirsiniz. Fakat her masaüstü bilgisayara sahip insanın kamera donanımı olmaz ve her laptop kamerası iyi görüntü sağlamaz. Yeni bir kaliteli kamera satın almak ise masraflıdır. Peki cep telefonu kamerasından usb kamera yapılabilir mi? Evet, cep telefonunuzun kamerası bilgisayar kamerasından muhtemelen daha kalitelidir. Bu kamerayı çeşitli yazılımların yardımıyla bilgisayarınızda kullanabilirsiniz. Bu yazımızda telefon kamerasını bilgisayara bağlamak işlemini tüm yönleriyle anlatacağız.

1-DroidCam

cep telefonunu webcam olarak kullanma
telefon kamerasını webcam olarak kullanma

Droidcam Google play de 10 milyondan fazla indirmeye sahip en popüler telefonu webcam olarak kullanma uygulamasıdır. Bu uygulama ile isterseniz usb kablo isterseniz wifi bağlantısı üzerinden telefon kameranıza erişebilirsiniz. Uygulamayı resmî sitesi üzerinden buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Hem telefon sürümünü hem pc sürümünü kurmanız gereklidir. Windows, linux, Android, IOS işletim sistemlerini destekler. Ayrıca sadece kameranızı değil mikrofonunuza da erişebilmenizi sağlar. Uygulamanın kötü yanı ise eski bir arayüze sahip olması ve ücretli bir sürüme sahip olmasıdır. Telefonunuzun kamerasını HD olarak kullanabilmek için ücretli sürümünü satın almalısınız. Görüntü kalitesi sizin için önemli değil ise ücretsiz sürümünü kullanabilirsiniz. DroidCam ile telefonu kamera olarak kullanma için şu adımları takip edin.

>Droidcam uygulamasını Google play üzerinden ücretsiz olarak indirin

>Uygulamayı telefonunuzda açınca gelen rehberde yazan internet sitesini bilgisayarınızda açın ve windows sürümünü indirin

>Telefon uygulamasına dönün ve gerekli izinleri verin

>Telefon ve bilgisayarınızı aynı internete bağlayın (Usb üzerinden aktarım yapmak için kabloyla bağladıktan sonra pc yazılımında usb seçeneğini seçebilirsiniz)

>Pc uygulamasını açın ve telefon uygulamasında görünen bilgileri girin

>Ses aktarımı da istiyorsanız Audio kutusuna tik atmayı unutmayın

>Telefonunuz açıkken start butonuna basın

>Mobil uygulamanın sağ üst tarafında yer alan simgeye dokunarak ön ve arka kamera arasında geçiş yapabilirsiniz.

Telefon kamerasını pc de kullanma işlemini tamamladınız. Bu kamerayı görüntülü konuşma uygulamalarında kullanabilmek için bağlantı kuruluyken kamera seçeneğini Droidcam olarak ayarlamanız gerekmektedir. Örneğin Skype uygulamasını açın ve ayarlara girin. Buradan kamera ayarlarını bulun ve kamera seçeneğini droidcam seçin. Her görüntülü konuşma ve canlı yayın uygulamasında bu ayarı kolayca bulabilirsiniz.

Cep telefonu kamerasından usb kamera yapılabilir mi sorusunu cevapladık ve bir uygulama örneği verdik. Telefon kamerasını bilgisayara bağlamak için kullanabileceğiniz tüm uygulamalar benzer arayüzlere sahiptir. Eğer üstte yer alan uygulamayı beğenmediyseniz şu uygulamaları da deneyebilirsiniz:

2-Iriun

Bu uygulama Google play üzerinde 5 milyondan fazla indirilmiş olmasına rağmen 3.8 gibi kötü bir puana sahip. Gene de yorumlara bakınca çok iyi olduğunu söyleyen kullanıcılar görebilirsiniz. Bu yüzden denemeye değer. Uygulamanın ücretli ve ücretsiz sürümleri var. Ücretsiz sürümü 2 dakika kullandıktan sonra logosunu videonuza otomatik olarak ekliyor. Droidcam uygulamasından farklı olarak ekran kilitliyken çalışabiliyor. Kablolu ve kablosuz telefonu webcam olarak kullanma seçeneklerini sunuyor.

3-Camo

cep telefonunun kamerasını pc de kullanma
telefonu kamera olarak kullanma pc

Bu uygulama 100 bin indirmeye sahip beta sürecinde bir uygulama olduğundan dolayı değerlendirmesine erişemiyoruz. Uygulama kullanıcılarına 1080p gecikmesiz görüntü aktarımı vaat ediyor. En iyi görüntüyü elde edebilmeniz için dikey, yatay ve geniş görüntü seçeneklerine sahip. İstediğiniz görüntüyü yayınlayabilmeniz için çok geniş filtre ve özelleştirme seçeneği sunuyor. Eğer amacınız profesyonel yayın yapmak ise Camo uygulamasını kesinlikle denemelisiniz.

4- IP Webcam

Ip webcam güvenlik amacıyla telefonu kamera olarak kullanma için muhteşem bir uygulama. Bu uygulama sayesinde telefonunuzu gece görüşü olan ve zaman bilgisini video üzerine işleyen bir güvenlik kamerasına çevirebilirsiniz. Uygulama ayrıca hareket algıladığında çekim yapma özelliğini de sunuyor. Son olarak bir güvenlik sorununda kamera olarak kullandığınız telefona ses çaldırabilir ve flashını açabilirsiniz. Kullanmadığınız telefonu güvenlik kamerası yapmak istiyorsanız IP Webcam uygulamasını hemen ücretsiz olarak indirmelisiniz.

Bu makalemizde telefon kamerasını pc de kullanma uygulamalarını anlattık. Siz hangi uygulamayı kullanıyorsunuz? Yorum bölümünden konuyla ilgili görüşlerinizi ve sorularınızı paylaşabilirsiniz. Bu yazımızdan sonra Android’de İphone Emoji Yapma yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın