Android’de No Command Ne Demek ?

Telefonunuzu yeniden başlattığınızda yan yatmış Android ikonunun altında no command veya komut yok yazan bir ekran ile karşılaşabilirsiniz. Eğer bu sorun ilk defa başınıza geliyorsa endişelenmenize gerek hiç gerek yok. No command ne demek bu yazımızda açıklayacağız. Eğer bu ekran her telefonunuzu açtığınızda geliyor ve bir döngüye giriyorsa sorunu nasıl düzeltebileceğinizi de anlatacağız.

No command ne demek?

no command hata ekranı
Komut yok ekranı

No command ekranı telefonunuzun sizden bir işlem yapmanızı beklediği ekrandır. Siz buradan çıkmak için gerekli işlemleri yapmadığınız süre kaybolmaz. Bu ekrana girmenize telefonunuzu açarken yanlış tuş kombinasyonuna basmanız sebep olmuş olabilir. Ayrıca, root erişimi ile sistemsel değişiklikler yapmanız, telefonunuzun yazılımını güncellerken oluşan hatalar ve hatalı rom yüklemek bu ekranın çıkmasına sebep olmuş olabilir. Telefonda no command ne demek anlattığımıza göre şimdi bu ekrandan nasıl kurtulabileceğinize gelelim.

No command hatası nasıl düzeltilir?

1-Bataryanızı çıkarın

Günümüzde Android telefonların büyük çoğunluğu sabit bir bataryaya sahiptir. Eğer sizin telefonunuz çıkarılabilir bir bataryaya sahipse bataryanızı çıkarıp takabilirsiniz. Bu sorunu basitçe çözecektir. Telefonunuzun bataryası çıkarılabilir değilse bu yöntemi denemeyin ve diğer yöntemlere geçin.

2-Kurtarma modunu açın

no command hatasını çözme
Kurtarma modu ile no command ekranında çıkabilirsiniz

No commond sorunu sürekli tekrar ediyorsa kurtarma moduna girerek bu döngüden çıkabilirsiniz. Her Android telefon kurtarma moduna sahip olsa da bu moda farklı tuş kombinasyonları ile ulaşılmaktadır. Hangi tuş kombinasyonları ile açabileceğinizi bilmiyorsanız şunları deneyin:

  • Telefonu açma tuşuna ve ses kısma tuşuna basılı tutun
  • Telefonu açma tuşuna ve ses artırma tuşuna basılı tutun
  • Telefonu açma, ana sayfa ve ses kısma tuşuna basılı tutun
  • Telefonu açma, ana sayfa ve ses artırma tuşuna basılı tutun

Doğru tuşlara bastıktan sonra karşınıza siyah arka planda yazılar gelecek. Bu yazılar arasında ses tuşları ile gezinebilir ve telefonu açma/kapatma tuşu ile yazıyı seçebilirsiniz. İlk olarak wipe cache seçeneğini seçin. Bu seçenek Android sisteminizin geçici dosyalarını silerek sürekli no command ekranının açılması problemini çözecektir. İşlem tamamlandıktan sonra reboot system now ile telefonunuzu yeniden başlatın. Eğer no command hatası ile ilk defa karşılaşıyorsanız, önce reboot system now ile telefonunuzu yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Sadece cache silmek sorunu düzeltmediyse aynı menüden telefonunuza format atabilirsiniz. Ses tuşları ile factory reset seçeneğine gelin ve güç tuşuna basarak onaylayın. Unutmayın, format atmak kişisel verileriniz dahil telefonunuzun dosyalarını tamamen siler. Bunu son seçenek olarak telefonunuzu kurtarmak için kullanın.

3-Telefonunuzu yeniden başlamaya zorlayın

Eğer üstte anlatılan kurtarma modunu açamadıysanız tuşlar ile telefonunuzu zorla yeniden başlatabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için güç tuşuna 30 saniyeye kadar basılı tutun. Gene aynı hatayı alıyorsanız kurtarma moduna tekrar girmeye çalışın.

4-Rom kurulumunu tekrar deneyin

Eğer ileri seviye bir kullanıcıysanız ve bu ekrana rom kurduktan sonra girdiyseniz, tekrardan yazılım yükleyebilirsiniz. Bunun için üstte anlatılan yöntemlerden biri ile kurtarma ekranına giriş yapın. Ses tuşları ile apply update from external SD card seçeneğine gelin ve güç tuşuna tıklayarak seçin. Buradan telefonunuza indirdiğiniz sistem dosyasını seçerek yükleyin.

5-Samsung için Kies yazılımını kullanın

Eğer samsung telefonunuzda bu hatayı alıyorsanız sorunu bilgisayar yardımıyla çözebilirsiniz.

>Bilgisayarınıza resmî sitesinden samsung kies yazılımını yükleyin.

>Samsung telefonunuzu bilgisayarınıza usb kablo ile bağlayın

>Kies yazılımı telefonunuzu algılayınca Firmware update veya yazılım yükseltme butonuna tıklayın.

>Yazılım sistem yükseltmesini yapınca telefonunuzu yeniden başlatın

Bu yazımızda telefonda no command ne demek sorunu cevapladık ve no command hatası nasıl düzeltilir adım adım gösterdil. Konuyla ilgili çözemediğiniz bir adım varsa, yorum bölümünden iletebilirsiniz. Daha fazla içerik için Android Rehber sitesini takip etmeyi unutmayın.

“Android’de No Command Ne Demek ?” üzerine 3 yorum

  1. Telefonumuzda bu problemi gordugumuzde izleyecegimiz adimlari paylastiginiz icin tesekkur ederim

    Cevapla
  2. Kaliteli ve sağlam bilgilerin bol olduğu çok güzel ve başarılı bir makale olmuş emeğinize sağlık tebrikler

    Cevapla

Yorum yapın